KROMPACHY. Približne sedemsto Krompašanov a obyvateľov okolitých miest a obcí podporilo v sobotu v Krompachoch demonštráciu proti rómskej kriminalite. Protest zvolala na〜cionalistická Slovenská pospolitosť. Obyvatelia Krompách sú zúfalí. Permanentné nájazdy Rómov na ich príbytky, sfetovaní dospelí i deti, ohrozovanie zdravia a životov či rastúca pôrodnosť aj mladistvých prvorodičiek im nedá spávať.
„Kto tu nežije, nikdy nás nepochopí. Ja nesúhlasím s názormi Slovenskej pospolitosti, ale dúfam, že sa aj vďaka dnešnému dňu podarí prebudiť našu vládu, že sa konečne spamätá. Nie je predsa mysliteľné, aby Róm dostal na sociálnych dávkach pätnásťtisíc, a môj syn, ktorý poctivo pracuje, o polovicu menej,“ myslí si Mária Jochmanová.
Prečo bolo zadržanie Kotlebu chyba? Prečítajte si komentár Mariána Leška.
Kytica z cintorína„Ukradnú všetko – od psov, mačiek, hydiny cez úrodu, všetok váš majetok, ktorý nie je v bezpečí, aj keď ho máte v dome. Na konci školského roka kolegyňa dostala od rómskeho žiaka kyticu. Na stuhe bol nápis: Posledné zbohom. Ukradli ju na cintoríne,“ hovorí učiteľka Alžbeta Gulová.
Obyvatelia takmer deväťtisícového mestečka majú na miestnych Rómov zväčša rovnaký názor: Väčšina z nich pozná len svoje práva, nie povinnosti.
„V Krompachoch trpia predovšetkým bezbranné skupiny obyvateľstva, ktoré sa nevedia brániť – starí ľudia a deti. Nemôžem sa tváriť, že mňa sa to netýka. Tu ide o život,“ hovorí Jarmila Rusňáková z Bratislavy.
Do Krompách, kde žije jej 85-ročná matka, prišla na maturitné stretnutie po 48 rokoch. „Extrémizmus mi je vzdialený, ale pohár trpezlivosti sa pomaly prelieva. Bojím sa, že ľudia vezmú spravodlivosť do vlastných rúk.“
Primátorka na dovolenkePrimátorka Krompách Iveta Rušinová je na plánovanej dovolenke. V sobotu mal na radnici pohotovosť jej zástupca Imrich Holečko. „Minimálne polovica približne z dvoch tisícok našich Rómov nie sú ochotní ani schopní prispôsobiť sa. Tí už nežijú zo dňa na deň, ale prežívajú z minúty na minútu.“
Aj keď organizátori nesplnili svoju oznamovaciu povinnosť, viceprimátor nedal príkaz na rozpustenie zhromaždenia: „Nebol dôvod. Nikto neporušil zákon. Ústava garantuje občanom slobodu zhromažďovania a prejavu.“
„Takto nenápadne sa začal aj holokaust,“ myslí si Richard Jánoš, podnikateľ z Prešova.
Kotlebu zatkli ešte pred príchodom
Akcia Slovenskej pospolitosti v Krompachoch prebehla bez incidentov.
KROMPACHY. Protest proti kriminalite Rómov, ktorý na sobotu zvolalo extrémistické občianske združenie Slovenská pospolitosť do Krompách, trval necelé štyri hodiny, počas ktorých vystúpili viacerí rečníci aj z radov občanov. Účastníci sa pokojne rozišli, polícia nemusela zasahovať.
Aktivisti Slovenskej pospolitosti vyzvali predstaviteľov vlády a mesta, aby občanov informovali, ako chcú „cigánsky problém“ riešiť. O dva týždne sa chcú do Krompách vrátiť.
Zakladajú stranuViacerí rečníci kritizovali súčasnú vládu, najmä vládnu SNS, ktorá sa podľa nich nečinne prizerá na „cigánsky teror“ voči majoritnému obyvateľstvu. Extrémisti zbierali na zhromaždení podpisy, ktoré sú potrebné na vznik „novej národne orientovanej strany“.
V Krompachoch boli v pohotovosti viaceré zložky polície vrátane kukláčov, psovodov a jazdcov.
Na rozdiel od zhromaždenia v Šarišských Michaľanoch, kde pred tromi týždňami policajti zasiahli, v Krompachoch k žiadnym zrážkam nedošlo.
Polícia: Zásahy nechceme„Nemáme záujem na provokáciách a na zbytočných zásahoch,“ povedal pre SME viceprezident Policajného zboru Stanislav Jankovič.
Polícia znemožnila viacerým radikálom z rôznych kútov Slovenska vstúpiť do mesta.
Do Krompách sa nedostal ani zakladateľ Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba, ktorého ráno zaistili v mieste jeho bydliska. Podľa pospolitosti tým policajti porušili ľudské práva a slobody.
„Je obvinený z viacerých trestných činov,“ povedal viceprezident Jankovič. Viac informácií polícia poskytne na dnešnej tlačovej besede.
Ako presne prebiehala demonštrácia? V sobotu sme reportovali naživo.

Beata
Balogová
