BRATISLAVA. Včas alebo neskoro? Ústne alebo písomne? Slovensko a Maďarsko si cez víkend navzájom udeľovali lekcie z diplomacie. Kým naše ministerstvo tvrdí, že maďarský prezident László Sólyom neskoro písomne oznámil svoju návštevu Komárna, ten tvrdí, že ju ústne oznámil už dávno. Odborník na diplomatický protokol s ním súhlasí a tvrdí, že ústne oznámenie návštevy postačuje.
„Žiadne dva mesiace, ale 13. augusta, šesť-sedem dní pred konaním tejto návštevy nás informovali, že chce prísť pán prezident na Slovensko," reagoval v piatok premiér Robert Fico na tvrdenie Sólyoma, že svoju návštevu Komárna avizoval v júni počas nástupnej audiencie slovenského veľvyslanca Petra Weissa u neho.
Podľa maďarského šéfa diplomacie Pétra Balázsa Fico týmto tvrdením zavádza, pretože zamenil technickú prípravu návštevy s jej oficiálnym oznámením.
Súhlasí s ním aj český odborník na protokol Ladislav Špaček, ktorý tvrdí, že nóta z 13. augusta bola informáciou o technickom zabezpečení návštevy.
Oplatí sa prečítať:
Komentár Petra Morvaya o tom, kto spravil aké chyby
Stĺpček Mariána Leška o exotoch
Ministerstvo: Musí byť písomné
Špaček sa stotožňuje so Sólyomovým tvrdením, že ústne oznámenie slovenskému veľvyslancovi o svojej návšteve je oznámením na najvyššom oficiálnom stupni.
„Oznámenie o návšteve prezidenta sa bežne podáva ústne," tvrdí odborník.
„Musí to byť písomne," oponuje hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Weiss sa odmietol k celej záležitosti vyjadriť a odkázal nás na hovorcu ministerstva zahraničia Petra Stana. Maďarskú interpretáciu diplomatických pravidiel označil za „svojskú".
Weiss to vedel
Stano potvrdil, že Solyom informoval Weissa, ale oznámenie o návšteve sa podľa neho musí uskutočniť písomnou, nie ústnou formou. S tým nesúhlasí český odborník Špaček, ktorý tvrdí, že ústne oznámenie na nástupnej audiencii veľvyslanca je štandardný postup, akým sa takéto návštevy oznamujú.
Sólyom takisto podotkol, že Weiss o návšteve následne hovoril aj s poradcom prezidenta pre zahraničné záležitosti. Weiss mal povedať, že slovenský prezident bude 21. augusta na dovolenke. Stano toto vyjadrenie nepoprel, povedal však, že Weiss o tom informoval len ako o pravdepodobnej záležitosti.
EÚ bude incident riešiť
Po piatkovej slovenskej nóte sa na šéfa švédskej diplomacie, ktorého krajina aktuálne predsedá Európskej únii, obrátil v záležitosti návštevy maďarského prezidenta Lászloa Sólyoma maďarský minister zahraničia Péter Balázs. „Už som hovoril so švédskym ministrom zahraničia, ktorý ma upokojil: touto otázkou sa bude zaoberať aj predsedníctvo únie a máme šancu na to, aby najváženejšie únijové inštitúcie túto bezprecedentnú vec odsúdili," povedal Balázs pre portál blikk.hu.
Balázs oznámil, že si predvolá slovenského veľvyslanca Petra Weissa. Odmietol však, že by Maďarsko stiahlo veľvyslanca z Bratislavy.
Sólyom neporušil pravidlá diplomacie
Maďarský prezident oznámil svoju návštevu úplne regulárnym spôsobom, tvrdí LADISLAV ŠPAČEK, český odborník na diplomatický protokol.
Slovensko a Maďarsko sa sporia o to, či podľa diplomatických pravidiel mal maďarský prezident László Sólyom oznámiť svoju návštevu ústne, alebo písomne. Aký je váš názor?
„Oznámenie, že maďarský prezident chce navštíviť územie Slovenskej republiky, môže byť podané ústne. Bolo to vykonané absolútne v súlade so všetkými zvyklosťami a pravidlami. Ak to tlmočí hlava štátu alebo minister zahraničia alebo vysoký predstaviteľ ministerstva zahraničia slovenskému veľvyslancovi, tak je to oficiálne oznámenie. A či je to ústne, alebo písomne, to vôbec nerozhoduje.“
Súhlasíte s prezidentom Sólyomom, že to bolo oznámenie na najvyššom oficiálnom stupni?
„Áno. Dokonca, ak to bolo pri nástupnej audiencii, tak to je najformálnejšia situácia, akú si možno predstaviť. Je to oveľa vyššia forma, akoby prišiel nejaký list na ministerstvo zahraničia.“
Ako má veľvyslanec naložiť s takýmto oznámením?
„Veľvyslanec je povinný o tom okamžite poslať správu ministerstvu zahraničia. To informuje úrad prezidenta ako partnera na tej istej úrovni.“
Ak stačí ústne oznámenie návštevy, prečo posielal maďarský prezident aj písomnú nótu?
„To nebolo oznámenie o ceste, to bola takzvaná nóta, ktorou sa technicky návšteva zabezpečuje. Hostiteľský štát sa informuje o tom, že na jeho územie prichádza chránená osoba.“
Aké informácie obsahuje takáto nóta?
„Malo by tam byť uvedené, kde sa bude prezident vyskytovať, ako príde, akým vozidlom, aký bude mať sprievod, koľko členov bude mať sprievod, koľko z nich bude príslušníkov ochrannej služby, ako budú vyzbrojení a podobne.“
Ján Krempaský
Na koňa prispel aj Sólyom
Sumu, ktorou podporil vznik sochy maďarský prezident, nevedel spresniť ani primátor Komárna.
BRATISLAVA. Spolumajiteľom bronzovej sochy prvého uhorského kráľa Štefana je po boku iných dobrovoľníkov aj maďarský prezident László Sólyom, ktorý ju prišiel včera do Komárna odhaliť.
Mesto Komárno síce na sochu minulý rok vyčlenilo 2,9 milióna korún (takmer 100-tisíc eur), no verejná zbierka, ktorú má povolenú až do konca októbra, môže sumu vďaka štedrým darcom výrazne znížiť.
Koľko presne dal Sólyom, nevedel spresniť ani primátor Komárna Tibor Bastrnák, ktorý je predsedom výboru zodpovedného za sochu. „Bohužiaľ, keďže zbierka stále trvá, neviem vám k tomu povedať nič presnejšie.“
Potvrdil však, že Sólyoma socha zaujímala, odkedy bol v Komárne minulý rok otvoriť univerzitný rok na Univerzite Jánosa Selyeho aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
„Prispel toľko ako každý iný. Kúpil si tehlový lístok. Neviem, koľko ich presne kúpil, väčšinou si ľudia kupovali jeden,“ hovorí Bastrnák.
Pamätné alebo tehlové lístky, každý v hodnote približne 300 korún, 10 eur alebo dvetisíc forintov, si na predajných miestach v meste mohli kúpiť dobrovoľníci, ktorí chceli prispieť nielen na sochu, ale aj na podstavec, nasvietenie či ďalšiu starostlivosť.
Okrem toho malo mesto deväť predajných miest v rôznych inštitúciách, kde ľudia mohli prispieť na podujatie anonymne. Komárno na tento účel otvorilo aj bankový účet, aby sa „prípadným darcom vyšlo čo najviac v ústrety“.
Martina Kováčová
Konflikt prilákal extrémistov
Podstavec sochy v sobotu nadránom obhádzali vajíčkami. Jobbik cez deň čiastočne blokoval dopravu na hraničnom moste.
BRATISLAVA. Neznámi páchatelia v sobotu ráno zahádzali podstavec čerstvo odhalenej sochy sv. Štefana vajcami.
„Sochu sme v noci strážili. Keď však začalo svitať a začínala premávka, strážiť sme prestali a vtedy niekto podstavec obhádzal vajíčkami,“ povedal primátor Komárna Tibor Bastrnák. Incident polícii nenahlásil, podstavec ihneď očistili. „Nerobím z toho problém, ale je mi smutno. Keď majú politici silné reči, vždy to pôsobí na niektorých jednotlivcov takto,“ povedal.
Niekoľko členov maďarskej radikálnej strany Jobbik zas v sobotu na protest proti rozhodnutiu slovenských vládnych predstaviteľov nevpustiť na odhalenie sochy maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma čiastočne blokovalo hraničný most v Komárne medzi Slovenskom a Maďarskom. Nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková povedala, že doprava bola z oboch strán plynulá.
Skupina asi 40 priaznivcov Jobbiku a spolku Maďarská garda položila k soche veniec. Bol medzi nimi aj podpredseda strany a poslanec Európskeho parlamentu Csanád Szegedi.
SITA

Beata
Balogová
