BRATISLAVA. Presun riadenia procesu čerpania eurofondov z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) na Úrad vlády (ÚV) SR sa momentálne nepripravuje. Pre TASR to dnes potvrdil predseda vlády Robert Fico. Súčasný minister výstavby Igor Štefanov (nominant SNS) je podľa neho odborník a človek na správnom mieste.
"Zatiaľ nie je žiadny dôvod na akékoľvek úvahy o zmene statusu ministerstva výstavby. Ideme ďalej spolu, chceme, aby táto vláda dovládla v takejto zostave, ako je to teraz, napriek veľmi radikálnemu rozhodnutiu, ktoré som prijal vo vzťahu k ministerstvu životného prostredia," uviedol pre TASR premiér.
Tento rezort, rovnako ako ministerstvo výstavby, patril ešte nedávno v rámci koalície do kompetencie SNS. Predseda vlády však ministra životného prostredia Viliama Turského minulý týždeň odvolal a zároveň svojmu koaličnému partnerovi kvôli opakovanému nezvládaniu riadenia rezortu odobral celé ministerstvo.
Štefanov považuje nástenkový tender za uzavretú vec
Minister výstavby a regionálneho rozvoja považuje sporný tzv. nástenkový tender za 119,5 miliónov eur na poskytovanie služieb pri čerpaní eurofondov za uzavretú vec. Novinárom to dnes povedal po stretnutí s premiérom Robertom Ficom a predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska. "Z našej strany je táto vec uzavretá, čakáme na reakciu Bruselu," vyhlásil minister.
Ministerstvo sa dohodlo s víťazným konzorciom firiem, blízkych predsedovi SNS Jánovi Slotovi, na zrušení zmluvy, pričom časť peňazí v tendri už bola vyplatená. Štefanov tvrdí, že premiéra informoval o ich využití ústne. "Áno, a čo je na tom?," spýtal sa novinárov. Denník Sme už skôr informoval, že už bolo vyplatených minimálne 11,6 milióna eur. Premiér v apríli žiadal analýzu využitia týchto prostriedkov.
Minister nevie, či únia sporný tender preplatí
Minister Štefanov nepovedal, či Európska únia tender preplatí. "Šetrenie prebieha, ešte sa neskončilo. Musíte sa spýtať v Bruseli, nemám túto informáciu," upozornil. Opozícia a médiá označili už niektoré nákupy v tendri za predražené. "To tvrdí kto?," spýtal sa minister. Tvrdil, že o predražení nehovoril absolútne nikto. O predraženiach nič nevie.
Štefanov nechcel komentovať ani to, v akom štádiu sú trestné podania voči tendru. "Toto nesledujem, ani to nebudem komentovať," povedal. Podľa neho sú len "žartovnou udalosťou". V máji sporný tender napadlo na súde občianske združenie Aliancia Fair-play. Od súdu žiada, aby zmluvu z tendra vyhlásil za neplatnú.
Súťaž už stála kreslo ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS). Tender dlhodobo kritizuje opozícia, ministerstvu vyčíta najmä to, že oznámenie o súťaži pred dvoma rokmi vypísal rezort na nástenke vo svojej budove. Viaceré pochybenia v tendri zistili Úrad pre verejné obstarávanie i Najvyšší kontrolný úrad.
O eurofondoch bude zrejme naďalej rozhodovať Štefanov
BRATISLAVA. Žiadna požiadavka ani ultimátum v súvislosti s možným presunom riadenia čerpania eurofondov z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) na Úrad vlády (ÚV) SR zo strany premiéra zatiaľ nezaznela. Po dnešnom rokovaní s premiérom a predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedol minister Štefanov (nominant SNS).
V médiách sa už dlhšie objavujú úvahy o možnom presune riadenia eurofondov medzi spomínanými inštitúciami, a to vzhľadom na doteraz slabé čerpanie prostriedkov z Európskej únie (EÚ) vyčlenené Slovensku na aktuálne programové obdobie 2007 až 2013, ktoré sa zatiaľ pohybuje na úrovni necelého 1 %.
"Nie," odpovedal Štefanov stručne na otázku, či takáto požiadavka zo strany premiéra zaznela na dnešnom rokovaní. Takisto podľa neho predseda vlády neurčil ministerstvu ani žiadne ultimátum, do ktorého by sa malo čerpanie eurofondov zlepšiť.
Zjednodušenie čerpania by pomohlo aj samosprávam
"Termín zlepšenie čerpania nie je celkom vhodný. Hovorili sme dnes o dynamizácii čerpania eurofondov, pretože to čerpanie nie je zlé. Povedal by som, že je až nadpriemerné v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ," zdôraznil šéf rezortu výstavby.
Podľa neho sa nedá posudzovať čerpanie eurofondov za celé programové obdobie, keďže aktuálne Slovensko tlačí iba potreba využitia prostriedkov za rok 2007, ktoré sa musia vyčerpať do konca roka 2010. "Z tohto pohľadu je Slovensko na tom veľmi dobre a čerpá sa vyše 25 % týchto prostriedkov. Prešiel celý proces od nastavenia programov až po fyzické preplácanie reálnych projektoch a dnes už ten proces je naštartovaný a ide prudko hore," priblížil Štefanov s tým, že do konca roka 2010 budú podľa neho tieto peniaze vyčerpané na 100 %.
Zjednodušenia a zdynamizovanie čerpania eurofondov by podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) pomohlo v čase prebiehajúcej hospodárskej krízy aj samosprávam. O viacerých svojich požiadavkách preto dnes rokovali predstavitelia združenia s premiérom Ficom a ministrom výstavby Štefanovom.
Riešili hlavne technické otázky
"Zámerom a cieľom predsedu vlády aj nás je, aby sa čerpalo viac finančných prostriedkov, aby sa ten proces zjednodušil," priblížil po dnešnom stretnutí predseda ZMOS Michal Sýkora. Medzi návrhy samospráv patrí podľa neho napríklad zavedenie predfinancovania a zálohového financovania na schválené projekty alebo zavedenie určitej formy paušálnych náhrad za niektoré druhy výdavkov.
"Je úprimný záujem na tom, aby sa ten proces zjednodušil a zdynamizoval. Lenže musíme rešpektovať aj normy a pravidlá Európskej únie. Takže je to ešte na ďalšie rokovanie," doplnil Sýkora.
Dnešná diskusia sa podľa ministra výstavby, ktorého rezort je zodpovedný za celkové riadenie čerpania eurofondov, týkala predovšetkým riešenia technických otázok. Medzi ne zaradil napríklad určité formy zrýchlenia administrácie, žiadosti o nenávratné finančné prostriedky či zjednodušenie kontroly verejného obstarávania v tejto oblasti.
"Bude to ešte treba prediskutovať, pretože nie je možné len takto pri stole rozhodnúť, ale musíme zvážiť, čo nám umožňuje systém riadenia fondov, čo nám umožňujú usmernenia Európskej komisie. Vyžaduje to ešte ďalšie stretnutia a diskusie na odbornej úrovni," dodal Štefanov.