Výpalné skončilo. Je tu ochrana

Po búrlivých rokoch, keď boli súkromné bezpečnostné služby zapletené do výpalníctva, streľby v krčmách a násilných prevzatí firiem, sa zdá, že zavládol poriadok. Zákonný.

Ochrana tradične patrí najmä k nočným podnikom.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – ISIFA)

BRATISLAVA. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa na Slovensku výpalné vyberalo natvrdo. Holohlaví, dobre stavaní muži navštívili podnikateľa, povedali mu, že ak nechce prísť o podnik či o život, musí platiť za ochranu. Za ochranu pred nimi.

Neskôr svoje podnikanie zlegalizovali. Šéfovia gangov si založili súkromné bezpečnostné služby (SBS). Ako ochrancovia reštaurácií, barov a diskoték pracovali ľudia z organizovaného zločinu.

Ešte aj krátko po roku 2000 sedávali pri vstupe do nočných podnikov ľudia s „vražedným“ pohľadom a svalnatými rukami. Práve „ochrancovia“ neraz vyprovokovali bitku.

Známy je prípad zamestnanca SBS Vesuv KT Jána Grigelyho, ktorý v roku 2002 prestrelil anglickému futbalovému fanúšikovi krk v krčme Kelt v bratislavskom Starom meste. Vlani vyhadzovač z SBS Aristos dobil na smrť mladého návštevníka podniku Indian Riders v Dubnici.

Nevykonateľný zákon

Podmienky pre bezpečnostné služby sprísnilo ministerstvo vnútra pred viac ako troma rokmi ešte počas Dzurindovej vlády. Zaviedlo aj pravidlo, že SBS prídu o licenciu, ak polícia zhodnotí majiteľov a konateľov ako „nespoľahlivých“. Napríklad, ak boli trestne stíhaní alebo ak nie je záruka, že budú konať poctivo.

Vtedajší policajný viceprezident Jaroslav Spišiak to označil za užitočný prostriedok v boji s mafiou. „Jediný spôsob, ako eliminovať organizovaný zločin z bezpečnostného sektora, je sprísniť podmienky,“ povedal. Policajtom tak na odobratie licencie SBS stačia len operatívne informácie o kontaktoch s mafiou.

Koľko SBS od januára 2006, keď novela zákona začala platiť, stratilo licenciu na základe nespoľahlivosti? Žiadna, ani za Spišiaka, ani po ňom, potvrdzuje policajná hovorkyňa Andrea Polačiková. Z dôvodu neposkytovania záruky, že bude činnosť vykonávať poctivo, nikto licenciu nestratil.

Problémom sú niekedy nové licencie. „Za posledné obdobie sme mali tri prípady, keď neboli udelené,“ povedala Polačiková.

Spišiak vysvetľuje, že zákon sa ťažko vykonával v praxi. „Najprv sme odobrali stovky licencií na zbrane (na základe klauzuly o spoľahlivosti), ale všetci, ktorí sa následne obrátili na súd, vyhrali,“ povedal.

„Videli sme, že súdy neakceptujú naše argumenty, a bolo tiež evidentné, že ak zoberieme licencie SBS len na základe operatívnej informácie, štát by možno musel zaplatiť drahé odškodné,“ hovorí Spišiak.

Prepisovanie

Zákon je teda v praxi nevykonateľný. Polícia totiž disponuje stovkami mien ľudí podozrivých z práce pre organizovaný zločin, časť z nich vlastnila či pracovala pre SBS.

Niektoré mená majiteľov bezpečnostných služieb sa objavili na „mafiánskych“ zoznamoch, ktoré unikli z polície. Mnohé firmy však po prijatí zákona zmenili majiteľa alebo konateľa.

Napríklad SBS LA-BS, ktorá patrila Andrejovi Očenášovi, považovanému za blízkeho bratislavskej organizovanej skupine tzv. Piťovcov, dnes patrí Helene Očenášovej.

Firma IV Security, ktorá patrila bývalému policajtovi Ivanovi Jakšíkovi, údajnému šéfovi skupiny tzv. Jakšíkovcov, sa dnes volá A-Team system. Majiteľom je Ivan Pokorný. Nálepky s názvom spoločnosti nájdete na krčmách a herniach v bratislavskej Dúbravke aj v Starom meste.

„Nikdy sa nedá vylúčiť, že SBS bude patriť podsvetiu,“ hovorí Ľubomír Kösegi, člen predstavenstva združenia ochrany majetku a osôb.

„Ale teraz vidíme, do akej miery bol zákon výplodom fantazmagórie. Z vyše tisíc SBS je možno iba 50 podozrivých. Nebol pre ne problém nájsť si právnika či bývalého policajta a urobiť z neho konateľa alebo majiteľa,“ povedal Kösegi.

Legalizácie

Na mafiánskych zoznamoch sa objavilo aj meno Františka Borbélyho. Polícia ho považuje za človeka blízkeho bratislavskej organizovanej skupine tzv. Sýkorovcov. Do minulého roka bol majiteľom SBS DKFB – detektívnej kancelárie Františka Borbélyho. Dnes je napísaná na iného človeka.

Borbély pre SME povedal, že v DKFB a iných SBS, ktoré nepriamo patria do jeho portfólia, zamestnáva vyše 500 ľudí. Strážia krčmy a diskotéky, ale aj nákupné centrá či banky. „Sú to interní zamestnanci, platím za nich odvody, dane odvádzame tak, ako má byť.“ Predpokladá, že výpalné sa stále vyberá. „Ale teraz je to na základe zmluvy, všetko legálne.“

Každý má SBS

Za ochranu sa platilo v minulosti a platí sa aj dnes. Zákon to nezmenil. V centre Bratislavy má takmer každý obchod vrátane kníhkupectiev či predajní s oblečením v okne nálepku s oznamom, že priestory sú pod drobnohľadom SBS.

Podľa Kösegiho je väčšina z klientov napojená „na pult“, čo znamená, že ak sa niečo stane, SBS pošle hliadku. Stojí to do 200 eur mesačne.

„SBS–ky sa množili ako odpoveď na potrebu legalizovať výpalné, z dôvodu stíhania za vydieranie zo strany polície,“ spomína policajt, ktorý sa roky venuje organizovanému zločinu. „Rozdiel je v tom, že teraz naozaj nejakú činnosť vykonávajú.“

Oficiálne dnes polícia nepovažuje výpalníctvo za rozšírené. „Za posledné roky sú prípady výpalníctva ojedinelé,“ povedala policajná hovorkyňa Polačiková.

K otázke, či polícia podozrieva niektoré SBS z prepojenia na organizovaný zločin, sa vyjadrovať nechcela, vzhľadom na to, že v prípade podozrenia ide vždy o informácie operatívneho charakteru.

Samovydieranie

Situácia sa oproti situácii spred desiatich rokov zmenila i v tom, že vtedy bolo koho „vypalovať“ a dnes mnohí ľudia, ktorých polícia považuje za tzv. záujmové osoby, vlastní alebo ovláda reštaurácie a diskotéky.

Aj ich podniky sú označené nálepkou SBS.

Podľa policajného zdroja môže ísť o pranie špinavých peňazí pochádzajúcich z nezdanených príjmov.

Kösegi si to nemyslí. „SBS služby sú dosť nízko platené, je to nezmysel.“

Borbélyho záložňu a predajňu starožitností na Obchodnej ulici v Bratislave tiež stráži jemu blízka SBS. Nálepky podľa neho slúžia ako varovanie pre „pešiakov“, že podnik je chránený. „Je to tiež ako reklama.“

Majitelia podnikov, obchodov o skúsenosti s SBS hovoriť nechcú. Mnohí sa boja ostať bez nálepky.

„Mám kamaráta ktorý má SBS,“ povedal majiteľ reštaurácie pri bratislavskom Horskom parku. „Dal mi nálepku, a v deň, keď sme otvorili, poslal dve najväčšie a najškaredšie gorily. Na obed dorazilo niekoľko neznámych BMW, večer tu bolo niekoľko Mercedesov. Vystúpili, prehovorili pár slov, odišli. Som si istý, že keby som sa neobrátil na kamaráta, musel by som zaplatiť."

Na východe SBS nenálepkujú

Aj keď vypalníctvo evidentne stále funguje, „zlegalizované“ ho majú len v Bratislave.

KOŠICE. BANSKÁ BYSTRICA. Na dverách bordelu „RR Night Club“ v Košiciach spájaného s odsúdeným údajným šéfom podsvetia Róbertom Okoličánym nájdete nálepku firmy Rimi Trade o ochrane podniku. „Je to zákazník ako každý iný,“ hovorí spolumajiteľ SBS Rimi Trade Peter Lemesányi.

Na opustenej budove na Triede SNP, kde má oficiálne sídlo viac podnikov spájaných s „Okym“, je nálepka SBS Security Group. Tá má podľa polície patriť pod Okoličányho, ich nálepka je aj na dverách herne Triple Six pri železničnej stanici.

V centre Košíc však takmer nenájdete nálepky SBS, ani na miestach, kde by sa v Bratislave určite vyskytli: na herniach, záložniach a baroch. Iba na niektorých dverách je oznam, že podnik je prepojený na centrálny pult polície. Čím ďalej z Bratislavy cestujete, tým sú SBS menej viditeľné .

Bystrica bez Černáka

Koncom 90. rokov boli výklady firiem na námestí v Banskej Bystrici oblepené nálepkami Security3 Mikuláša Černáka. Peniaze im dávali vraj takmer všade. Luxusné obchody, reštaurácie, krčmy aj butiky s brakom. Majiteľ jedného obchodu hovorí, že nálepky nechránili pred zlodejmi, ale boli zárukou, že ich nevypáli niekto ďalší.

„Označil si mesto nálepkami, ako pes svoje teritórium. Bolo to zvrátené, ale fungovalo to.“ Boss je v base a situácia sa pravdepodobne zmenila. „Ešte vlani reštauráciu chránila SBS, ale zrušili sme to. Už máme elektronický zabezpečovací systém,“ hovorí zamestnanec jednej z reštaurácií na námestí.

Pre mnohých je však téma ochrany stále tabu. V Banskej Bystrici má nálepky SBS na dverách asi štvrtina podnikov. Dominujú domáce firmy, Altys a Omnis. Ani jedna nie je priamo napojená na členov skupiny Mikuláša Černáka.

Bez nálepiek

Na námestí v Brezne sú nálepky bezpečnostných firiem ešte menej v móde. Viac ako raz sa objaví len firma Signal Centrum. Majiteľ firmy Imrich Pružina je obchodným partnerom Ľubomíra Kösegiho, majiteľa OSO Security z Bratislavy.

Aj v Poprade ako keby nikto nepočul o súkromných bezpečnostných službách či výpalníctve. „Možno to fungovalo pred piatimi rokmi, ale teraz nie,“ povedal Marcel Bobko, majiteľ nového podniku Marco Restaurant v centre. „Keby prišli, nechal by som kľúče na stole a išiel by som domov.“

Strážia bez licencie?

Podozrivá SBS sa vzdala licencie pred šiestimi rokmi, napriek tomu jej nálepky o ochrane pribúdajú.

BRATISLAVA. Jednou z „najsilnejších“ SBS v Bratislave bola dlho Vesuv K.T. Security. Písmena K a T boli zrejme začiatočné písmená Ľubomíra Kudličku a Jána Takáča, políciou spájaných s organizovanou skupinou tzv. Takáčovcov.

Práve zamestnanec tejto SBS postrelil v roku 2002 v krčme anglického fanúšika. Polícia ho obvinila z ublíženia na zdraví. Okresný súd Bratislava I Jána Grigelyho oslobodil koncom roka 2003. Išlo vraj o sebaobranu.

Po incidente polícia SBS preverila. Mesiac nato sa majiteľ Vesuv K.T. Security rozhodol odovzdať licenciu. Podľa zdroja SME v polícii však Takáčovci naďalej pokračovali vo vyberaní výpalného cez ďalšiu SBS.

Údajne zmluvne poskytli ochranu vyše sto podnikom v Bratislave. Zamestnanci SBS pritom na miestach fyzicky neboli, čo malo byť porušením vtedajšieho zákona o SBS. Takáčovci tak mali získať výhodu pred konkurenciou.

Preto sa polícia rozhodla stíhať ich za porušovanie záväzných pravidiel hospodárskeho styku. V lete 2004 zadržali päť Takáčovcov. Koncom roka 2005 však prokurátorka rozhodla, že porušenie zákona o SBS trestný čin nie je.

Vyše šesť rokov potom, ako sa SBS vzdala licencie, Vesuv K.T. Security zrejme funguje ďalej. Jej nálepky sa nedávno objavili na oknách dvoch najnovších reštaurácií v Bratislave – Alchymista a Upside Down.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 738
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 147
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 689
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 126
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 289
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 252
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 037
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 990
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 821
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 774

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Domov

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Marianna Varjanová už vyše 20 rokov podniká v cestovnom ruchu v okrese Bardejov. Hovorí, že viac ako podporu by od úradov chcela pokoj.

Domov

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

Domov

Režisérka Nvotová: Dúfam, že školení o korupcii sa zúčastní aj Fico

Protikorupčné pochody majú zmysel, aj keď požiadavky študentov zostávajú zatiaľ nevypočuté, hovorí pre SME režisérka Tereza Nvotová.

Domov

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac

Minister Kažimír prezidentovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva. Aliancia Fair-play varuje pred zneužívaním témy proti politickým súperom.