BRATISLAVA. Prečo meškajú na školách učebnice, kedy sa skončí slovensko-maďarský spor, prečo sa nemohol v parlamente presadiť zákon o preukazovaní majetku, koľko zarábajú poslanci alebo prečo policajti nerobia nič s tým, že bezdomovci pijú alkohol na verejnosti.
Na tieto a ďalšie otázky museli dnes odpovedať šiesti ministri deťom z Detskej univerzity v rámci simulovanej parlamentnej hodiny otázok.
Deti - dočasní poslanci si najviac vyvolávali šéfa rezortu školstva Jána Mikolaja a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Najväčší potlesk a najviac smiechu vyvolala otázka Erika Kolára, ktorý sa šéfov rezortov opýtal, ako pomáhajú Slovensku.
Otázka na ministrov: Ako pomáhate Slovensku?
"Niektoré otázky som čakal - týkali sa testovania, učebníc, reformy, teda tým, čím školstvo žije. Samozrejme, odpovede museli byť úplne jasné, presné, pretože tie deti chcú naozaj vedieť podstatu," konštatoval pre TASR Mikolaj, ktorý odpovedal aj na to, či je slovenské školstvo najhoršie v Európe. "Tých záporných správ ide o školstve veľmi veľa, tie deti nevedia tak odfiltrovať, čo je myslené úprimne a čo je bojom proti politikom. Takéto otázky svedčia o tom, že takéto komentovanie školstva nie je vždy správne," domnieva sa Mikolaj.
Podľa Kaliňáka sú detské otázky vždy výnimočné a záludné. "Vždy nás dokážu zaskočiť a tento rok sa určite stalo, že sme ani nevedeli odpovedať," povedal TASR. Dodal, že je rád aj za ministrov, pretože si aj takto mohli oprášiť správne odpovede na všetky "rýpavé otázky". Pre TASR priznal, že najviac ho zaskočila otázka o alkohole. Malým poslancom tiež prezradil aj svoj 15-ročný sen, že chcel byť námorníkom.
Kedy sa skončí slovensko-maďarský spor?
Miroslav Lajčák musel okrem slovensko-maďarských vzťahov vysvetľovať aj to, prečo je Slovensko "taký zaostalý národ". Lajčák TASR povedal, že jeho odpovede boli reálne, hoci prispôsobené detskému veku. Študentom zdôraznil, že SR patrí do klubu 30 najvyspelejších krajín sveta a tiež odkázal "buďme radi, že žijeme na Slovensku".
Jeden z malých poslancov sa Lajčáka opýtal, kedy sa už skončí slovensko-maďarský spor.
"Keď prestaneme na seba žalovať namiesto toho, aby sme sa spolu rozprávali a keď pochopíme, že nikto za nás naše problémy nevyrieši, ak si ich nevyriešime my sami," dodal Lajčák. Rokovaciu sálu zaplnenú deťmi zároveň ubezpečil, že to, čo vyslovil ako prianie, je aj politická pozícia Slovenska.
V ďalšom výstupe musel šéf diplomacie obhajovať, že Slovensko určite nie je zaostalým národom.
"Neprekvapila ma žiadna otázka. Keď som študentom podpisoval karty, videl som viaceré, ktoré je mi ľúto, že nezazneli," povedal po hodine otázok Lajčák pre TASR. Priznal, že síce odpovedal zjednodušene, ale reálne. "Ale určite som nehral, ani som nešaškoval, povedal som tak, ako to vnímam," podčiarkol.
Deti chceli vedieť, kedy úplne zakážu cigarety
Šéf diplomacie zaskakoval v parlamente aj ministra financií Jána Počiatka. "Či sa budú alebo nebudú používať jeden a dvojcentové mince, závisí od vás. Ak budete mať pocit, že vám komplikujú život, stiahneme ich z obehu. Ja nerád nosím plné vrecká mincí, tak ja by som naozaj hlasoval za," povedal Lajčák plénu.
Šéf zdravotníctva priznal, že na otázku koľko druhov liekov je na svete odpoveď nevie. Potešila ho však otázka o tom, kedy budú úplne zakázané cigarety.
Minister Baška zase ubezpečoval, že za 16 rokov samostatnosti Slovenska sa Slováci nedostali do žiadneho veľkého konfliktu. "Máme nejaké tanky v armáde, ale myslím, že ani tie by nám nepomohli," zažartoval ďalej.
Otázkam detských poslancov prišli čeliť minister školstva Ján Mikolaj, minister vnútra Robert Kaliňák, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, minister obrany Jaroslav Baška, minister zdravotníctva Richard Raši a minister dopravy Ľubomír Vážny. Hodinu otázok viedol predseda parlamentu Pavol Paška.