BRATISLAVA. Koalícia má rada tajnosti. Štát už počas vlády Roberta Fica stratil na neprehľadných tendroch miliardy. Scenár sa zväčša opakuje. Zmluva s víťazom tendra je tajná, vraj pre obchodné tajomstvo. Až jej zverejnenie často ukáže, že pre štát je výrazne nevýhodná. Koaliční poslanci to nechcú meniť.
So zmluvami robia drahoty Nástenkový tender – až
faktúry firiem blízkych SNS
ukázali predražené služby. Elektronické mýto – štát tajil mesiace zmluvu v tendri, v ktorom vylúčil lacnejšie ponuky. Emisie – ministerstvo životného prostredia zverejnilo vybielenú zmluvu. Až celá verzia ukázala, že tonu emisií sme predávali za polovicu českej ceny. KIA – zmluvy o stimuloch pre automobilku utajovala aj predchádzajúca vláda.
Už druhá opozičná strana navrhuje, aby štátne orgány, župy, mestá a obce zverejňovali všetky zmluvy o nakladaní s verejnými peniazmi na internete. Koaličná väčšina v júni zmietla návrh Lucie Žitňanskej z SDKÚ, teraz s podobným návrhom prišla KDS.
Žitňanská bola oproti návrhu KDS ešte tvrdšia – zmluva mala byť účinná až po jej zverejnení. „Boli sme svedkami netransparentných obchodov, o ktorých sme sa dozvedeli len náhodne. Takto by každý štátny úradník aj politik vedel, že akákoľvek zmluva neostane skrytá.“
Nechceme. Prečo, nepovieme Koaliční poslanci však už teraz odkazujú, že za zverejňovanie zmlúv opäť nezahlasujú. „Takéto návrhy mohli presadiť, keď boli vo vláde, a nie teraz nimi vytĺkať politický kapitál,“ hovorí poslankyňa Smeru Jana Laššáková. O dôvodoch, prečo odmieta zmluvy nezverejňovať, hovoriť nechcela.
Rovnako ich nekonkretizoval ani predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. „Janko Hraško chce ťahať voz a nemá na to silu, aby ho potiahol,“ iba povedal o návrhu KDS. Práve ministri SNS pritom dlho tajili zmluvy v emisnom aj v nástenkovom tendri za miliardy eur.
Nepresvedčili ani mestá Povinnosť, aby museli štátne orgány zverejňovať všetky zmluvy, nechcú komentovať ani ministerstvá spravodlivosti a financií. Na stranu koalície sa stavajú aj zástupcovia miest a obcí. „Kde boli títo poslanci, keď mohli takéto návrhy pripraviť a presadiť, keď boli súčasťou koalície,“ pýta sa podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška. Priznáva však, že mestám by taká povinnosť problémy robiť nemala. V prípade 25-tisícového mesta by podľa neho išlo ročne o niekoľko desiatok zmlúv.
Otvorená hra štátu voči občanom by podľa šéfky Transparency International Slovensko Emílie Sičákovej-Beblavej ušetrila štátu peniaze. „Viaceré škandály za tejto i predchádzajúcej vlády ukazujú, že štát a samospráva často uzatvárajú zmluvy skôr v záujme politickej strany alebo konkrétneho politika.“

Beata
Balogová
