BRATISLAVA. Verejnoprávnej Slovenskej televízii schválila Rada STV úpravu rozpočtu na tento rok, aj keď ešte v júli ju odmietla s tým, že zahrnutá požadovaná kompenzácia od štátu nemá krytie.
Manažment STV chce viac ako 2,9 milióna eur od vlády, ako kompenzáciu za výpadky príjmov, ktoré očakával.
Generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský už tento rok získal štátnu dotáciu vo výške viac ako 6 miliónov eur.
Riaditeľ pošle list
„Dodáme členom vlády presné čísla na zdôvodnenie výpadkov príjmovej zložky,“ ubezpečil radu Nižňanský.
Predseda Rady STV Martin Kákoš si netrúfol odhadnúť, aké šance má Nižňanský v čase krízy získať ďalšie peniaze od štátu. Rozpočet podľa Kákoša rada už musela schváliť, pretože čas do konca roka sa kráti.
„Ak manažment s touto dotáciou počíta, nesie za to aj zodpovednosť. Ak ju získa, naplní uznesenie rady, aby bol na konci roka rozpočet STV v oblasti príjmov a výdavkov vyrovnaný,“ povedal Kákoš.
Ak STV nezíska ďalšie peniaze, s najväčšou pravdepodobnosťou jej hrozí platobná neschopnosť. Rada mala včera hodnotiť i prácu Nižňanského za posledné obdobie.
Pre nižšiu účasť členov rady sa hodnotenie presunulo na september. Kákoš povedal, že je to narodeninový darček pre Nižňanského.
Ak by bolo hodnotenie riaditeľa také, ako zhodnotenie činnosti a hospodárenia celej STV v prvom polroku, Nižňanský by nedostal pekný darček k narodeninám. Podľa Kákoša bol prvý polrok neúspešný.
Šport ako priorita
Kritiku adresoval aj na programový koncept STV. Podľa neho STV v porovnaní so spravodajstvom, publicistikou a zábavou najviac investuje do športu. „Šport sa stáva akoby nosným typom, osobne mi to prekáža. Je to disproporcia a prechýlenie, teda k preferencii športového vysielania.“
V kritike nezaostáva ani Nižňanský. Včera vo svojej rubrike Stop! dezinformáciám, ktorú zriadil na webovej stránke STV, oznámil, že podal na denníky Pravda a SME spolu päť trestných oznámení. V stanovisku neuviedol, že denníku SME viackrát odmietol odpovedať na otázky a poskytnúť informácie o televízii.

Beata
Balogová
