BRATISLAVA. Za stav, v akom sa nachádzajú, môžu podľa občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku (ÚRS) všetky vlády od roku 1989, ako aj predstavitelia samospráv, ktorí tento problém nebrali vážne a odsúvali ho na vedľajšiu koľaj.
"Za tento stav sú vinné aj mimovládne organizácie, ktoré získavali miliónové dotácie na Rómov, pričom si mastili iba vlastné vrecká," uviedli na dnešnej tlačovej konferencii zástupcovia únie.
"Netvrdím, že kancelária podpredsedu vlády Dušana Čaploviča za posledné roky nespravila nič, ale čo sa týka finančných prostriedkov, idú tam, kde by nemali ísť," poznamenal štatutárny zástupca združenia František Tanko. Podľa neho sa peniaze mohli lepšie využiť na vzdelávanie rómskych detí, asistentov a učiteľov. Je presvedčený o tom, že tok peňazí, ktorý smeruje pre rómsku komunitu, ako aj balík z Európskej únie, by sa mal deliť spravodlivo. Za zlý krok považuje tiež zrušenie aktivačných prác, čím sa zvýšila trestná činnosť Rómov.
Ako ďalej pokračoval, únia predložila viacero návrhov na riešenie rómskej problematiky, avšak Tanko upozornil, že to neviedlo k ničomu. O stretnutie požiadali aj vicepremiéra Čaploviča, ten ich ale osobne neprijal.
"Prijali nás iní ľudia, tí však nemajú kompetencie podpredsedu vlády," zdôraznil s tým, že rómsku otázku treba začať riešiť raz a navždy.
Združenie tiež upozornilo na to, že majoritná spoločnosť vedome odsúva Rómov na okraj, pričom pre nich vytvára ďalšie getá. Rovnako kritizovali inštitút asistentov učiteľa pre rómske deti. Poznamenali, že ten takýmto deťom nemôže a ani nevie pomôcť, keďže ich jazyk neovláda. "Nerómovia v tejto profesii vystriedali Rómov. Majú prácu, iné ich nezaujíma," podčiarkla únia.
Na kompetentných sa obrátili s niekoľkými otázkami. Jednou z nich bolo ozrejmenie, v akom stave sa nachádza riešenie rómskeho problému, prečo nebol doteraz vyriešený a či poznajú nejaký konkrétny návod.
Správy o protirómskych pochodoch v Šarišských Michaľanoch a Krompachoch prijala únia so zdesením, avšak poukázala na to, že je len otázkou času, keď si neriešenie tohto problému vyžiada aj obete. "Riešením nemôže byť predsa represia alebo dokonca policajný štát. To, čo sa desaťročia neriešilo, nevyrieši ani samotná polícia," podčiarkla.
Únia má informácie o tom, že miestni Rómovia v Krompachoch v tejto súvislosti pripravujú zraz rómskeho obyvateľstva, kde chcú po pokojných vystúpeniach prijať rezolúciu k protirómskym útokom. Rovnako prijmú opatrenia, ktoré majú smerovať k zabezpečeniu pocitu istoty.