BUDAPEŠŤ. Maďarský premiér Gordon Bajnai bude iniciovať rozhovory so svojím slovenským partnerom Robertom Ficom s cieľom uvoľniť napätie medzi oboma krajinami. Agentúru MTI o tom dnes informoval hovorca vlády Domokos Szollár.
Pracovná schôdzka by sa mala konať už "čoskoro", pravdepodobne v prvej polovici septembra, uviedol Szollár. Bajnai chce podľa hovorcu zabrániť ďalšiemu zhoršeniu bilaterálnych vzťahov, ktoré majú na svedomí viaceré udalosti, vrátane prijatia slovenského jazykového zákona a incident s maďarským prezidentom Lászlóom Sólyomom, ktorého Slovensko odmietlo vpustiť na svoje územie.
Podrobnosti o stretnutí by mali doladiť ministri zahraničných vecí oboch krajín na schôdzke v slovinskom Blede 30. a 31. augusta.
Ochotu stretnúť sa v piatok potvrdil aj Robert Fico
Zapojí sa aj Švédsko
Maďarsko chce po najnovšej eskalácii čo najrýchlejšie vyriešiť konflikt so Slovenskom, tvrdí v rozhovore pre internetový portál euractiv.de maďarský minister zahraničných vecí Péter Balázs, ktorý vsádza na rozum.
Švédske predsedníctvo v Európskej únii chce podľa neho nájsť vhodné riešenie pre slovensko-maďarský spor a ponúklo sa ako sprostredkovateľ, čo obidve strany akceptovali.
"Spolu s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom sme súhlasili, že by bolo užitočné, aby sme o tomto probléme hovorili v trojici a to aj v nadchádzajúcich dňoch urobíme," uviedol šéf maďarskej diplomacie.
Skutočnosť, že sa Európska komisia do sporu nechce miešať, Balázs chápe, pretože nie je jej úlohou zapájať sa do bilaterálnych záležitostí. Téma by sa však podľa neho mohla prípadne otvoriť na pôde Európskeho parlamentu.
Napätie sa vyhrocuje
Zákaz vstupu na slovenské územie pre maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma minister označil v rozhovore za bezprecedentný a hlavu štátu to dostalo do nehodnej situácie. Maďarsko čaká na reakciu na nótu, ktoré odovzdalo slovenskému veľvyslancovi v Budapešti.
"Nie je v žiadnom prípade naším želaním problém ďalej vyhrocovať. Paralelne zintenzívňujeme spoluprácu so Slovenskom. Je to náš veľmi dôležitý sused... V podstate sú vhodné podmienky pre veľmi úzku spoluprácu. Nikdy v minulosti sme nemali takéto podmienky... V princípe by sme mohli byť dobrým príkladom dobrých susedských vzťahov, bohužiaľ to tak momentálne nie je," konštatuje Balázs.
V súvislosti s menšinami maďarský minister zdôraznil, že treba jasne rozlišovať medzi situáciou menšín a akciami pravicových extrémistov a nacionalistov. Pripomenul pritom, že Maďarsko zakázalo nedávno veľmi agresívnu pravicovoextrémistickú organizáciu Maďarská garda, zatiaľ čo na Slovensku funguje veľmi podobná organizácia Slovenská pospolitosť.
"Pravicoví extrémisti sú teda na Slovensku aktívni a v Maďarsku zakázaní," vyhlásil Balázs.
Pozíciu šéfa národniarov Jána Slotu prirovnal šéf maďarskej diplomacie k Rakúsku a Jörgovi Haiderovi, ktorý nebol vo vláde, ale jej bol blízko. Slotov hlas je počuť až v Budapešti, dodáva Balázs.