BRATISLAVA. Popri plánovanom stretnutí s predsedom maďarskej vlády Gordonom Bajnaim pripúšťa slovenský premiér Robert Fico aj ďalšie, pri sochách v Komárne.
"Ponúkam primátorovi Komárna Tiborovi Bastrnákovi, aby našli dôstojné miesto pre sochu Cyrila a Metoda a potom tam môžeme spoločne ísť aj s maďarskými predstaviteľmi," uviedol Fico v relácii STV O 5 minút 12 s dodatkom, že pri tejto príležitosti je ochotný spoločne navštíviť aj sochu sv. Štefana.
Zatiaľ čo socha uhorského kráľa, ktorej odhalenia sa 21. augusta chcel neoficiálne zúčastniť maďarský prezident László Sólyom, je na čestnom mieste, sochy vierozvestcov sú podľa Fica "na balkóne".
"Proti Slovensku sa dnes vedie bezprecedentná politická kampaň, do ktorej sú zapojené všetky maďarské politické strany a aj médiá," vyhlásil predseda vlády. "Aktuálne sa týka jazykového zákona," doplnil. Poznamenal, že sa treba opýtať pána Gordona Bajnaiho, či tie témy, ktoré oni považujú za kľúčové v slovensko-maďarských vzťahoch, naozaj kľúčové sú. "Kam máme ustúpiť v prípade jazykového zákona?" opýtal sa premiér, podľa ktorého úradný jazyk majú ovládať všetci občania Slovenskej republiky vrátane menšín.
Podobne podľa neho nie je priestor na ústupky v prípade pokusu Sólyoma o návštevu Slovenska. "Možno Slovania nie sú ľudia, ktorí sú až tak agresívni, ale tiež nám nemôžu diktovať, čo máme robiť," uzavrel s dodatkom, že naopak, je možné rokovať o výstavbe mostov cez Ipeľ a ďalších témach.
Primátor Komárna: O Cyrilovi a Metodovi sme povedali všetko
Primátor Komárna Tibor Bastrnák tvrdí, že o súsoší Cyrila a Metoda, ktoré mesto v minulosti zakázalo postaviť na námestí a neskôr skončilo na budove Matice slovenskej, už povedali všetko. Reagoval tak na premiéra Roberta Fica, ktorý dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť primátorovi ponúkol, aby pre súsošie našli dôstojné miesto. Podľa Bastrnáka to nezávisí od neho, ale od mestského zastupiteľstva.
Bastrnák sa s premiérom stretne veľmi rád. "Ak ma príjme, stretnutiu som otvorený," povedal. Podľa neho nie je šťastné spájať súsošie so sochou. Pripomenul však, že tým, ktorým záleží na súsoší neprišli od vtedy, ako bolo odhalené, na ani jedny matičné slávnosti.
Bastrnák je ochotný rozprávať o rôznych riešeniach, základ vidí v tom, aby sa stretli. Socha sv. Štefana, uhorského kráľa, ktorú odhalili 21. augusta sídli na čestnom miestne v centre mesta. Súsošie vierozvestov sú podľa Fica "na balkóne". Bastrnák tvrdí, že to zdedil. "Matica žiadne ponúknuté miesto nechcela, a to, čo chcela, nechcelo mesto. Rozhodlo mestské zastupiteľstvo," povedal.
Lipšic: Sólyom mal konať inak
Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič v spomínanej relácii v súvislosti so slovensko-maďarskými vzťahmi zdôraznil, že vždy podporoval dialóg. "Ak si politici začnú niečo odkazovať cez médiá, môže to viesť k ďaleko väčšiemu vyostreniu vzťahov," upozornil. Podľa neho treba nastaviť také pravidlá, aké sú v medzinárodných vzťahoch štandardné.
"Prezident Sólyom mal konať úplne iným spôsobom, bol to nevhodný termín, samozrejme mal ísť na návštevu k nášmu prezidentovi," zhodnotil podpredseda KDH Daniel Lipšic. "Všetci chodíme do zahraničia a vždy sa snažíme s tým partnerom kontaktovať, je to taká elementárna slušnosť," dodal.
Dôvodom zostrenia slovensko-maďarských vzťahov je podľa Čaploviča maďarská strana, kde sa "zatĺkajú výrazné sociálne a ekonomické problémy a narastá extrémizmus". Lipšic poznamenal, že vášne treba skôr utlmovať, treba si sadnúť za jeden stôl a porozprávať sa. Zároveň dodal, že pokiaľ ide o národno-štátne záujmy, SDKÚ-DS a KDH sú "v tomto ochotné sa spojiť aj s ježibabou, teda aj so Smerom".
Čaplovič bude prepúšťať úradníkov za SNS
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič (Smer-SD), ktorý je dočasne poverený riadením ministerstva životného prostredia, bude okrem rušenia zmlúv prepúšťať aj vysokých štátnych úradníkov nominovaných SNS. Preberá naozaj celý rezort, upozornil v dnešnej relácii STV O 5 minút 12 predseda vlády Robert Fico.
"Pán Čaplovič jasne povedal, že sa zrušia zmluvy, ktoré vyvolávajú určité pochybnosti," poznamenal premiér, podľa ktorého sa nebude stavať skládka odpadu v Pezinku, zruší sa popolčekový tender a zmluva o predaji emisií.
Dodal, že v záujme zachovania vládnej koalície už Smer-SD nevidel iný spôsob, ako riešiť problémy v rezorte životného prostredia. Strana však bola podľa premiéra ochotná riskovať aj odchod SNS z vlády. "Tak, ako sme urobili veľké upratovanie v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), tak, ako som dal jasný pokyn ministrovi pôdohospodárstva odvolať celé vedenie Štátnych lesov," upozornil Fico.
Podobne ako v prípade riešenia situácie na SPF nevylučuje, že opozícia dostane možnosť účasti v kontrolných orgánoch aj v rezorte životného prostredia.
Čo sa týka osoby ministra, premiér nevylučuje, že rezort až do volieb povedie Čaplovič. Aby však Smer-SD nepôsobil dojmom, že si chcel privlastniť rezort životného prostredia, Fico preferuje časom vymenovať na tento post nestraníka. "Sú nejaké dve mená už k dispozícii, na ktorých pracujeme," povedal bez spresnenia, o aké mená ide.
Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku zatiaľ nie je jasné, či sa premiér snaží upraviť pomery v koalícii alebo z nej utiecť. "Súhlasím s rozhodnutím predsedníctva, že v tejto etape nemá zmysel odchádzať z vlády," vyhlásil v tej istej relácii Paška. Pokiaľ ide premiérovi o úpravu vzťahov v koalícii, mal by podľa neho začať rokovať o zmenách v koaličnej zmluve. V opačnom prípade by mal rozdelenie rezortov zosúladiť so zmluvou.
Predseda vlády však akékoľvek kompenzácie voči SNS odmieta, naopak, očakáva od Čaploviča rázne kroky. "Rešpektujeme toto rozhodnutie, myslím si, že pán Čaplovič si musí sám vyskúšať, čo je to riadiť rezort," poznamenal Paška, podľa ktorého bol Viliam Turský odvolaný za tender, ktorého sa osobne nezúčastnil a zrušil ho hneď po svojom nástupe do funkcie.
Čo sa týka budúcnosti ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka, ktorého chce ĽS-HZDS vo funkcii vymeniť, predseda vlády reagoval, že mu je to ľúto. "Pán minister pôdohospodárstva nie je dlho vo vláde a ja ho vnímam ako veľmi aktívneho a odborne spôsobilého člena vlády," poznamenal s dodatkom, že bude rešpektovať rozhodnutie ĽS-HZDS, ktorému rezort patrí.
SNS: Smer sa vraj pýtal, ako funguje úradnícka vláda v Čechách
Vládny Smer-SD údajne rokoval s predstaviteľmi českých sociálnych demokratov (ČSSD) o fungovaní úradníckej vlády. V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to povedal podpredseda Slovenskej národnej strany Jaroslav Paška. Tvrdil, že predstavitelia najsilnejšej vládnej strany s českými partnermi diskutovali, či vytvorenie úradníckej vlády nie je pre stranu jedno z východísk v čase krízy.
"Reprezentanti Smeru sa pýtali, ako funguje úradnícka vláda a či to nie je jedno z východísk v čase krízy, ako preniesť zodpovednosť za zlé, alebo prísne hospodárske opatrenia na niekoho iného a po voľbách sa uchádzať o politickú podporu, s tým, že my sme tieto opatrenia negatívne nerobili," upozornil Paška. Tvrdil, že informácie získal od českých kolegov z ČSSD.
SITA