Mečiar: Slota z vlády nikdy neodíde

Už nie je tak pri sile ako kedysi. Napriek klesajúcim preferenciám sa VLADIMÍR MEČIAR vidí v budúcej vláde s Robertom Ficom.

(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Vládzete ešte viesť politický život?

„Samozrejme."

Nechystáte sa do dôchodku?

„Nie som ešte na dôchodku, aj keď dôchodkový vek mám."

Vychovávate si v HZDS nástupcu?

„Nie. Keď príde čas, tí, čo preberú vedenie, sa rozhodnú. Nie je to otázka pre mňa."

Vy nevidíte niekoho, kto by vás mohol nahradiť?

„To sa ani nepatrí takto robiť. Automaticky medzi rovných zavádzate nerovnosť a to by bola chyba."

Veríte prieskumom?

„Takmer vôbec. Ešte skoro nijaké voľby nevyšli podľa prieskumov. Oveľa väčší dôraz kladiem na to, keď idem medzi ľudí a urobím si vlastný dojem."

Podľa posledných prieskumov sa HZDS pohybuje okolo piatich percent. Ste pripravený, že sa možno nedostanete do parlamentu?

„Také nebude. HZDS bude tvoriť budúcu vládu. Naša politická sila rastie. Existuje takzvaný skrytý volič Vladimíra Mečiara, ktorý predstavuje zhruba dvakrát toľko, ako hovoria prieskumy."

Krivka vášho úspechu klesá.

„Ktorá strana je na výslní dvadsať rokov? Do volieb v roku 2006 sme boli stále najlepší. Nebude to ešte na víťazstvo, ale pôjde to hore."

Neškodí vám, že ste v koalícii s Jánom Slotom?

„Aj keď sa od káuz Jána Slotu a SNS dištancujeme a včas avizujeme, že s tým nemáme nič spoločné, dotýkajú sa celej koalície. Preto si myslím, že rozhodnutie, ktoré urobil predseda vlády, bolo jediné možné a dobré."

Súhlasíte teda s tým, že prišiel o ministerstvo?

„Samozrejme. Je to ochrana strán vládnej koalície, pretože verejná mienka reaguje veľmi nepriaznivo. Do volieb je to hlavný tromf v boji proti doterajšej vláde."

Keby sa toto stalo HZDS, zostali by ste v koalícii?

„Keby sme mali také prehrešky, sami by sme dobrovoľne z vlády odišli."

Na popolčekovom tendri pre ktorý Slota prišiel o rezort, mali zarobiť aj ľudia blízki Smeru. Nie je to aj Ficova zodpovednosť?

„Oceňujem, že hľadáte, ale všetko, do čoho zakopnete, nie je pravdivé. Tender popolčeka sa neudial, boli úvahy, že by sa spustil, ale realizovaný nebol. Nemôžem povedať, že by sa niekto nabalil."

Premiér žiada odvolanie viacerých úradníkov, napríklad pána Tehlára, ktorý mal dať na tender pokyn. Na druhej strane Igora Štefanova, ktorý podpisoval zmluvy v nástenkovom tendri, vymenoval za ministra. Nemá Fico dvojaký meter?

„Tieto dve kauzy nie sú celkom totožné. Viete, že som bol prvý verejný kritik nástenkového tendra."

Je dobre, že Štefanov sa stal ministrom?

„Viem, že Štefanov v minulosti veľmi dobre spolupracoval s SDKÚ. Neprekážal im?"

Ako s nimi spolupracoval?

„Keď sa pripravovala Kia, existovali firmy Govinvest a Žilina invest. Kto tam pracoval?"

Štefanov. Ale nespolupracoval viac so Slotom ako primátorom Žiliny ako s SDKÚ?

„Tieto spoločnosti vykonávali poverenie ako vládna agentúra."

Čo hovoríte na to, že človek, ktorý podpisoval predražené faktúry sa stane ministrom?

„Stalo sa. Mňa sa na súhlas nikto nepýtal."

Raz ste povedali, že hrdosť SNS sa končí pred dvermi Slovenskej poisťovne. Kde sa končí dnes?

„U Jána Slotu."

Platí, čo povedal Mikuláš Dzurinda, že kým bude čo i len jeden nepriskrutkovaný špendlík, ktorý sa bude dať ukradnúť, Slota zostane vo vláde?

„V prvom rade je irónia, že to hovorí Mikuláš Dzurinda. Ale bezpochyby SNS v koalícii zotrvá do konca volebného obdobia."

Slota povedal, že on chcel odísť, ale predsedníctvo ho prehlasovalo.

„Slota nikdy nevystúpi z tejto koalície. Ak by vystúpil, prvý výsledok by bol rozpad jeho strany. Sedím za tými ľuďmi priamo v lavici, počujem, vidím, poznám. Viacerí boli v HZDS."

Jeho poslanci majú bližšie k Smeru?

„Majú k Slotovi kritický vzťah."

Je možné, že niekto odíde do Smeru?

„Nie, také niečo nevidím. Je možné na báze dohody pracovať tak, že aj keby sa Ján Slota rozhodol odísť, vládna koalícia by ďalej mala podporu."

Meníte už tretieho ministra pôdohospodárstva. Od koho vyšiel prvotný impulz vymeniť ho?

„Z rozhovoru s pánom ministrom. Veľmi priateľsky sme rozoberali minulý rok, čo sa stalo, kde sme prišli, čo je možné korigovať. Teraz vám nepoviem presne, či z jeho, alebo z mojich úst, ale zaznela aj alternatíva výmeny ministra."

Chválite ho, ale na druhej strane tvrdíte, že by mal odísť.

„Pre istý typ politiky je Becík vynikajúci, ani si nemyslím, že v politike skončil. Je skrátka také obdobie, že treba dať všetkých dohromady."

Kto sú tí nespokojní?

„Viacero poľnohospodárskych klubov, dobrovoľníci, potravinári."

Čo je ich hlavná výhrada?

„Nesedia spolu a málo sa radia o tom, ako krízu prekonať."

Prečo sa neozvú a hovoríte za nich?

„Ak sa na niečom na ministerstve nedohodnú, prichádzajú do vedenia strany a hovoria, čo sa im nepáči. Nerobíme krik, všetko sa vyrokováva. Aj odchod bol vyrokovaný, vidíte, že Becík s tým nemá problém."

Netvári sa, že je šťastný.

„A kto by bol šťastný, keď má rozrobenú prácu a nestačí mať výsledok?"

Hovorí sa, že sa vám nepáči, ktorých ľudí vymenoval do vedenia Lesov. Boli to smeráci, nie hazedesáci.

„Mne stranícka legitimácia neprekáža, ak ide o schopného človeka. Vymenoval ľudí skôr z obchodných, ako straníckych kruhov. Sú ľudia, ktorí sú v Smere a potom, ktorí sú pri Smere. Toto boli tí pri Smere. Mal som podozrenie, že vznikne zoskupenie, ktoré krízu nevyrieši, ale skôr ju prehĺbi. Preto bol okamžite vypísaný tender na nového riaditeľa a robia sa ďalšie kroky. S premiérom máme záujem o kvalitné vedenie bez škandálov. My sme niesli politickú zodpovednosť za celé Lesy a z tridsiatich riaditeľov sme mali päť. Celé HZDS bolo vo výraznej menšine a bez vplyvu."

Ako ste to mohli dopustiť?

„Stalo sa. Aj panna niekedy porodí."

Poradcom vtedajšieho riaditeľa bol váš zať...

„Jeho úlohu médiá preceňujú, robil len veci týkajúce sa vymáhania pohľadávok, s bezpečnosťou, nebol zamestnancom, robil to za vlastné peniaze vo voľnom čase ako priateľ. Raz za dva mesiace sa stretol s generálnym riaditeľom a priniesol nejakú informáciu."

Vedeli ste o tom, že budúci minister Chovan podniká a kamaráti sa s pánom Maxonom, ktorý od vás odišiel do HZD?

„Keby Maxon mal ovplyvňovať činnosť ministerstva, tak by mi to veľmi prekážalo. Nie preto, že je to Maxon, ale pre spôsob myslenia. Hovorili sme s ministrom, že rešpektujem, že sú v akciovke, ale nebudú na ministerstve."

V roku 2004 ste o Robertovi Ficovi povedali: Jednoducho nemôže byť trucovitý, musí sa stať dospelým politikom. Veľmi ťažko sa s ním robí, horšie ako so ženou v deviatom mesiaci. Už dospel?

„Prešiel dôležitým vývojom a je to iný Fico. Dnes hľadá dohodu. Správa sa inak ako v tom období, hodnotil by som ho ako zrelú politickú osobnosť."

Aká vláda vznikne po roku 2010?

„Optimálne by bolo, keby terajšia opozícia ešte zostala opozíciou a keby sme vytvorili silnú dvojicu so Smerom. Ale nie tak, že jeden bude príliš slabý a druhý príliš silný. Partnerstvo treba vyvážiť. Je to otázka týchto deviatich mesiacov, či ľudia podporia túto dvojicu, alebo povedia, treba tretieho, zoberte niekoho z opozície."

So Slotom už nerátate?

„Najlepšie by bolo, keby rozdelili náš vplyv tak, aby sme so Smerom mohli vytvoriť silnú dvojicu. V porovnaní so Smerom sme lepší v programových otázkach, personálnej príprave. Smer je lepší v marketingu."

Bolo pre vás satisfakciou, keď bol Dzurinda ochotný s vami ísť po posledných voľbách do vlády?

„To nie je satisfakcia. Ak som sa rozhodol byť v politike, tak aj s tým, že niekedy treba v záujme štátu urobiť kompromis, ktorý mi je vnútorne protivný. Moje najhlúpejšie pocity boli, keď som sedel medzi Ficom a Dzurindom a nemohol som im povedať, čo si myslím, lebo som nevedel, s kým budem na druhý deň rokovať o koalícii."

Pán Trávniček, váš darca, ktorému ste mali vrátiť niekoľko miliónov korún, tvrdí, že ste mu vrátili len dvestotisíc korún. Ako je to možné?

„Vyjadreniami pána Trávnička sa zaoberať nebudem. Či hovorí pravdu, či klame, je mi to jedno, ale jeho právny zástupca v jeho mene s jeho plnou mocou podpísal prevzatie celej sumy. Pre mňa už pán Trávniček viac neexistuje. Či sa bojí vykradnutia, či sa bojí priznať, neviem, aké má motívy."

Nejde veľmi veriť tomu, že dôchodca z garsónky vám dal milióny.

„Peniaze prišli v jeho mene, cez jeho splnomocnenca odišli."

Kto je ten jeho splnomocnenec?

„Neviem, nejaký advokát."

Minulý týždeň mal výbor pre nezlučiteľnosť funkcií rozhodovať o letoch Jána Slotu. Váš poslanec chýbal, podľa poslankyne Smeru šlo o dohodu v koalícii. Prečo Slotu kryjete?

„Vôbec nemáme takýto záujem. Na poslaneckom klube sme sa dohodli, že keď sa má o veci rokovať, nech sa rokuje. Aj keď bude správa o emisiách, nech sa rokuje. Nakoniec by sa to vždy obrátilo proti nám. Okrem strát vo verejnej mienke z toho nič nemáme."

Hovoríme o Slotovom majetku, vy ste na tom však rovnako. Váš majetok presahuje príjmy, ktoré ste mohli ako politik zarobiť. Kto z vás dvoch je bohatší?

„Nepresahuje legálne príjmy. Môj majetok je celý zverejnený. Nemá zmysel hromadiť majetky a naháňať sa za nimi aj vzhľadom na vekovú kategóriu, do ktorej patrím."

Za posledný rok ste toho nakúpili dosť.

„Zo štyroch domov, ktoré vlastním, po búrke už dva nie sú - padli pod náporom vetra."

Jeden z nich stál päť miliónov korún a legálne by ste naň nemali mať.

„Áno, to je ten, čo bol naproti a povedal som, odkiaľ tie peniaze boli - manželka dedila."

Ona figuruje vo viacerých vašich transakciách, musí byť šikovná obchodníčka.

„Povedzme. Je to moja manželka, a tým je pre mňa diskusia skončená."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Detské zúbky sú veda
 6. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 13 884
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 444
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 144
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 665
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 843
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 294
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 226
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 017
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 995
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 522

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Saganovi pomocníci čelili sizyfovskej úlohe. Čakali sme od seba viac, tvrdia

Pre trojicu slovenských cyklistov to bola náročná úloha.

Neprehliadnite tiež

Domov

Po študentoch sa na Kaliňáka zas chystá opozícia

Na pondelkový protikorupčný protest chcú prísť tisíce ľudí. Organizátori pozvali aj premiéra Roberta Fica

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.

Domov

Nukleárna vojna svetu nehrozí, myslí si František Šebej

Richard Sulík si myslí, že aj keby Severokórejčania Guam napadli, vojna nebude.