BRATISLAVA. Vicepremiér a od piatku dočasný minister životného prostredia Dušan Čaplovič (Smer) chce „zrušiť skládku odpadov v Pezinku". Ohlásil to hneď po piatkovom vymenovaní, keď predstavil plán vypovedania zmlúv v kauzách predaja emisií, popolček a Xiland, pre ktoré padli ministri SNS.
Správa vyvolala nadšenie medzi Pezinčanmi a zaskočila riaditeľa inšpektorátu životného prostredia Miroslava Helda. Čaplovič odôvodňuje rušenie skládky rozhodnutím Najvyššieho súdu. Ten v máji povolenie pre skládku zrušil a vec vrátil na rozhodovanie inšpektorátu. Tomu chce Čaplovič zrušenie skládky prikázať.
„Ak to Najvyšší súd vrátil na inšpekciu, nesiem za ňu ako minister zodpovednosť. Pokiaľ dostanú takéto pokyny, tak skládky, s ktorými občania nesúhlasia a ohrozujú životné prostredie, nebudú," povedal Čaplovič.
Ako chce vicepremiér skládku zrušiť, jasné nie je. Jej povolenie už v máji zrušil Najvyšší súd a konanie vrátil späť na inšpektorát životného prostredia. Tomu chce teraz Čaplovič na zrušenie skládky vydať pokyn.
„My nie sme politický orgán a sme závislí len od zákonov, ktoré schváli parlament a vláda tohto štátu," reagoval Held. „Ak však minister bude chcieť porušovať zákon, ja mu v tom brániť nebudem."
Územné rozhodnutie pre skládku v rozpore s územným plánom mesta vydal krajský stavebný úrad pod vedením nominanta Smeru a zároveň vlastníka pozemkov pod skládkou Jána Mana mladšieho. „Ďalej ide pán Čaplovič aj v tom, že rozhodne o tom, že sa nebude stavať skládka odpadov v Pezinku," povedal včera v STV premiér Robert Fico.
„Všetci, ktorých som stretol v meste, brali ich vyjadrenia veľmi pozitívne a veríme, že to, čo hovoria, naozaj dodržia," tešil sa primátor Pezinka Oliver Solga.
„Ak budú slová pána Čaploviča naplnené, rešpektovaný zákon a rozsudok Najvyššieho súdu, znamená to víťazstvo Pezinčanov a spravodlivosti. Verím, že tým skončí zdĺhavý príbeh o skládke," reagovala aj právnička iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová.
„Nič," odpovedal na otázku, čo si o vyjadreniach politikov myslí žiadateľ o povolenie skládky Ján Man starší a zložil telefón.
Cenu za kauzy Čaplovič nepozná
Podpredseda vlády chce vypovedať aj zmluvy o predaji emisií, odstránení popolčeka z troch štátnych teplárni a prenájme pozemkov okolo jarovského ramena. Predaj emisií pritom premiér Robert Fico ešte nedávno vytrvalo obhajoval ako správne riešenie, ktoré prinieslo Slovensku peniaze za teplý vzduch, v kauze popolček zasa vystupuje aj sponzor Smeru.
Čo idú rušiť Emisie
Slovensko predalo emisné limity za polovicu ako okolité krajiny. Interblue Group za ne zaplatila ministerstvu životného prostredia 2,3 miliardy korún. Ak ich súkromná firma predala za dvojnásobok, zarobila 2,3 miliardy korún. Popolčekový tender
Podnik spadajúci pod ministerstvo životného prostredia vypísal tender na likvidáciu popolčeka. Vybral ponuku za 2,5 miliardy korún, vyradil firmu s o tretinou nižšou sumu. Xiland
Firma Xiland si prenajala od podnikov, ktoré spadali pod ministerstvo SNS, 300 hektárov pozemkov v okolí Dunaja na 99 rokov za 50 halierov za štvorcový meter ročne. Hodnota pozemkov dosahuje niekoľko miliárd korún.
S firmami ešte Čaplovič na rušeni zmlúv dohodnutý nie je. „Musíme zvažovať, či je lepšie mať sankcie a nastoliť skutočne transparentný poriadok na ministerstve, ako obetovať oveľa väčšie finančné zdroje, ktoré by stratili občania," povedal včera.
Aké pokuty za vypovedanie zmlúv štátu hrozia, jasné nie je. Bez dohody oboch strán to nepôjde, varujú obchodní právnici.
Jedna dohoda je reálna Najbližšie k dohode je ministerstvo podľa Čaploviča v prípade prenájmu jarovského ramena spoločnosti Xiland. Tá si v roku 2008 prenajala od štátneho podniku Vodohospodárska výstavba asi tristo hektárov pozemkov na 99 rokov za približne päťdesiat halierov za štvorcový meter ročne. Firma chcela na pozemkoch stavať rekreačné zariadenia a byty.
Vláda však v júli zastavila všetky investičné aktivity v lokalite. „Pozemky sú preto teraz pre firmu nepoužiteľné, takže pevne verím, že táto zmluva bude veľmi rýchlo zrušená po vzájomnej dohode," tvrdí vicepremiér. V emisnej i popolčekovej kauze ministerstvo dohodu hľadá.
Výpovede úradníkom chystá Čaplovič chce rozviazať zmluvy s viacerými úradníkmi i poradcami. „Ten, kto morálne a odborne zlyhal a povýšil svoje záujmy nad celospoločenské, tam budem konať," hovorí Čaplovič. Premiér už pred desiatimi dňami vyhlásil, že by mal odísť generálny riaditeľ sekcie kvality životného prostredia Pavol Tehlár, ktorý je blízky šéfovi SNS Jánovi Slotovi. Ten sa angažoval v kauze emisie i popolček.
Vicepremiér chce posilniť i právomoci štátnych tajomníkov Miloslava Šebeka (Smer) a Jaroslava Jaduša (HZDS), ktorí boli doteraz podľa neho „niekedy len figurantmi a absolútne nemohli zasahovať do aktivít, ktoré boli v kompetencii ministra životného prostredia a jeho poradcov".
Dokedy bude ministerstvo viesť, Čaplovič nevie. Určite to podľa neho nebude až do júla, odkedy by vláda chcela ministerstvo životného prostredia spojiť s pôdohospodárstvom. „Hľadáme a máme aj mená na nového ministra," povedal včera Fico.

Beata
Balogová
