BRATISLAVA. Osoba, ktorá si neplatne kúpila nehnuteľnosť, pričom chyba sa stala na strane advokáta či notára, ktorý zmluvu o prevode nehnuteľnosti spísal, má od dnešného dňa možnosť získať späť svoje peniaze prostredníctvom inštitútu náhrady škody. Vyplýva to z novely Notárskeho poriadku, ktorá dnes vstúpila do účinnosti.
Ministerstvo spravodlivosti ako autor právnej normy očakáva, že počet neplatných prevodov nehnuteľností by sa mal z troch najčastejších dôvodov znížiť. Patrí sem zneužitie totožnosti, rozpor s dobrými mravmi a obchádzanie zákona.
Podľa novely bude môcť notár zariadiť nielen vyhotovenie, ale aj doručenie podania príslušnej správe katastra. V prípade zavedenia elektronického podávania návrhov notársky úrad bude miestom na vybavenie takéhoto úkonu. Elektronická komunikácia si podľa ministerstva spravodlivosti vyžiada nenáročnú legislatívnu zmenu.
Zároveň bude notár povinný oznámiť účastníkovi zmluvy o prevode nehnuteľnosti platobné podmienky, ktoré sú dohodnuté v zmluve. Ide o prevenčné ustanovenie, keďže prax potvrdzuje, "že priemerný spotrebiteľ právnej služby nie vždy dobre veciam rozumie a vždy je lepšie škodovým udalostiam predchádzať ako ich následne riešiť". Ďalšou informáciou, ktorú notár povinne účastníkom zmluvy uvedie, je údaj o poistnom krytí a poisťovni.
Notár tiež bude musieť informovať osobu, ktorej poskytuje právnu službu, o jeho odmene ešte pred začatím samotného úkonu právnej služby. Ak tak neurobí, odmena mu nepatrí. To však neplatí v prípadoch, ak je potrebné úkon právnej služby vykonať bezodkladne.
"Ide o ďalší príspevok k posilňovaniu dôvery v stav notárstva. Malo by byť prirodzenou súčasťou výkonu činnosti notára vo všetkých jej podobách, že notár dopredu informuje aj o odplate za svoju činnosť," uviedol rezort. Na druhej strane notár môže odmietnuť vykonať požadovaný úkon, ak žiadateľ nezloží primeraný preddavok na jeho odmenu a na náhradu výdavkov.
Koaličné strany ĽS-HZDS a SNS však pozmeňovacím návrhom presadili, že notári napokon nebudú mať výlučnú právomoc pri overovaní splnomocnení, ktoré slúžia na uzatváranie zmlúv o prevode nehnuteľností, tak, ako to navrhoval už bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin. Vypustilo sa totiž ustanovenie, podľa ktorého splnomocnenie pre zástupcu majiteľa pri prevode nehnuteľnosti musí byť vyhotovené práve vo forme notárskej zápisnice. Kataríne Tóthovej (ĽS-HZDS) sa nepáčilo, že podľa ministerského návrhu by neplatili splnomocnenia vytvorené advokátmi. Podľa jej slov by tak išlo o "vyťahovanie peňazí z vrecka občanov", pretože občan by musel ísť so zmluvou aj po konzultácii s advokátom ešte za notárom.