Šéf SNS strašil vypuknutím vojnového konfliktu medzi Slovenskom a Maďarskom.
Pôvodný text agentúr SITA, TASR a ČTK bol nahradený printovým textom denníka SME.
DUNAJSKÁ STREDA, BRATISLAVA. Asi šesť až osemtisíc ľudí prišlo v utorok na futbalový štadión, kde takmer pred rokom policajti zbili maďarských fanúšikov. Protestovali proti jazykovému zákonu, ktorý začal platiť 1. septembra.
Stĺpček Mariána Leška o slovensko-maďarskom spolunažívaní: Vzťahy
Tisíce ľudí na štadióne, blokáda hraníc extrémistami z Jobbiku, petícia slovenskému veľvyslancovi, falošná bomba pred Slovenským inštitútom v Budapešti. Z oboch strán slovensko-maďarskej hranice sa v utorok zdvihol maďarský masívny odpor proti slovenskému jazykovému zákonu.
Pred slovenským veľvyslanectvom sa zišlo asi päťsto ľudí. Dve stovky blokovali hranicu v Komárome. Mnohonásobne viac, asi až osemtisíc ľudí, prišlo na futbalový štadión do Dunajskej Stredy.
Fico Slotu nekomentoval
„Nie je to protislovenské stretnutie,“ ubezpečoval v prejave šéf SMK Pál Csáky, podľa ktorého slovenskí Maďari požadujú len „európske pomery, a nie primitívny nacionalizmus“.
„Za skutočný zmysel akcie považujeme snahu o mobilizáciu maďarskej menšiny na vytváranie nepokojov a eskalovanie národnostného napätia na Slovensku,“ vyhlásil o mítingu predseda SNS Ján Slota. Zároveň varoval, že slovensko-maďarské spory môžu viesť až k vojne.
„Aj dnešnou akciou v Dunajskej Strede chce Budapešť cez verných sluhov z SMK zvýšiť napäté vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom. Reálne hrozí, že Maďarsko bude dovtedy eskalovať napätie v strednej Európe, kým nezapáli vojnový konflikt,“ napísal predseda SNS v oficiálnom vyhlásení.
„Na takú hlúposť niet čo povedať,“ reagoval predseda SMK Pál Csáky. Premiér Robert Fico, ktorý sa má už 10. septembra stretnúť s maďarským premiérom Gordonom Bajnaiom, odmietol slová svojho koaličného partnera komentovať. Rovnako ako ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Slota vyzval na „razantnejšie kroky“.
„Keby vyšla takáto reakcia aj z maďarskej strany, napätie by možno eskalovalo až do takej miery, ktorú nikto nechce,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík.
Slota to podľa Csákyho opozičných partnerov z SDKÚ a KDH prehnal, aj oni však míting označili za provokáciu.
„Je poľutovaniahodné, že SMK nabehla na politiku maďarskej strany, ktorá chce vyťahovaním národnej karty prekryť domáce problémy,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic. Slota chce podľa neho výrokmi o vojne prekryť „všetky tendre a kauzy, respektíve to, ako táto koalícia vrátane SNS neuveriteľne kradne a korumpuje“.
Prišli aj extrémistiNajväčšiu pozornosť slovenských médií na mítingu pútala asi dvestočlenná skupinka extrémistov väčšinou z Maďarska, ktorí v jednom rohu štadióna mávali transparentmi požadujúcimi autonómiu, vyvesili mapu Veľkého Uhorska a skandovali heslá ako Smrť Trianonu.
„Slovenský parlament by sa mal pozrieť do zrkadla, aké reakcie sa mu podarilo vyvolať,“ vyhol sa Csáky odpovedi na otázku SME, prečo sa nepokúsil zahriaknuť extrémistov, ktorí aj jemu chceli piskotom zabrániť povedať časť prejavu po slovensky.
Predstaviteľ Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku Kálmán Petőcz po slovensky poďakoval všetkým Slovákom, ktorí nestratili súdnosť a sú ochotní viesť dialóg. „Čakáme, kedy bude na tento dialóg pripravená aj štátna moc,“ dodal.
Jeden z najväčších potleskov dostal jediný slovenský rečník, opozičný politik a aktivista Ondrej Dostál, podľa ktorého „nastal čas, aby sa slovenskí politici prestali k maďarskej menšine správať ako k nepriateľovi“.
Prišiel aj Béla Bugár, predseda strany Most. Csáky na štadióne rečnil.

Beata
Balogová
