BRATISLAVA. Ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím si nie sú rovní pred zákonom. Zatiaľ čo daň z rodinného domu alebo bytu im obec môže znížiť, pri pozemkoch to neplatí. Obce a mestá, ktoré im túto daň znížili, konajú protizákonne.
Okresný prokurátor v Trnave už podal protest proti tomu, že mesto na tento rok znížilo daň z pozemkov aj ťažko zdravotne postihnutým a bezvládnym ľuďom.
Zákon o miestnych daniach umožňuje úľavu iba pre najchudobnejších v hmotnej núdzi alebo starších ako 62 rokov.
K veľkému zníženiu dane, o 50 percent, mesto motivovala kríza. „Chceli sme pomôcť najohrozenejším skupinám,“ povedal Pavol Tomašovič z kancelárie primátora Trnavy. Na takýchto prípadoch sa podľa neho ukazuje, že obce a mestá nemôžu vždy konať tak, ako chcú.
„My, ťažko zdravotne postihnutí, by sme mali mať úľavu na dani z pozemkov, treba však zvážiť, či takýto človek pozemky používa pre svoju potrebu, alebo ich prenajíma a má z nich vedľajší príjem,“ hovorí Vincent Snovák z Hruštína, obce na Orave, kde je aj poslancom.
Viliam Franko z Organizácie ťažko zdravotne postihnutých a vozičkárov hovorí, že obce často nevyhovejú žiadostiam o zníženie dane zo stavieb na bývanie a z bytov. „Vychádzajú z požiadavky rovnakých príležitostí, žiadajú rovné dane pre všetkých.“
Trnava upraví všeobecne záväzné nariadenie o dani z nehnuteľností tak, ako chce prokurátor. Zdravotne postihnutým to chcú vykompenzovať cez daň zo stavieb.
V roku 2001 ministerka financií Brigita Schmögnerová navrhla nový zákon o dani z nehnuteľností, podľa ktorého by obec mohla poskytnúť úľavu na daň z pozemkov aj občanom s ťažkým zdravotným postihnutím a bezvládnym. Vláda prerušila rokovanie o tomto bode a už nikdy sa k nemu nevrátila.

Beata
Balogová
