BRATISLAVA. Parlamentný zdravotnícky výbor v stredu neodobril zmeny v lekárskej službe prvej pomoci. Neschválil totiž uznesenie k poslaneckému návrhu Jozefa Valockého (Smer-SD), ktorým sa okrem iného skracujú pohotovosti do polnoci. Výhrady pritom k nemu mali tak opoziční, ako aj koaliční poslanci. O konkrétnej podobe materiálu sa rozhodne na septembrovej schôdzi parlamentu.
Všetci poslanci sa zhodli na nutnosti urobiť v systéme úpravy, ich konkrétna podoba je však zatiaľ otázna. Väčšina poslancov kritizovala v súčasnom návrhu zníženie počtu pohotovostí, ale aj skrátenie ich fungovania a plánované vydávanie licencií na ich prevádzkovanie.
Milan Urbáni (ĽS-HZDS) označil za jediné pozitívum novely to, že upozornila na problém v lekárskej službe prvej pomoci. Podľa neho je však materiál nekompletný a neprofitovali by z neho pacienti. "Treba ho lepšie podložiť faktami a dopracovať," skonštatoval.
Podľa predsedu výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) materiál nerieši hlavné problémy, ktoré v pohotovostiach sú, a to nutnosť slúžiť pre iného poskytovateľa a ohodnotenie zdravotníkov. Jeho poslanecký kolega Peter Markovič nadviazal, že nielenže nejde v prospech lekárov ale ani pacientov.
Výhrady však predniesli aj prevádzkovatelia a slúžiaci lekári. Poskytovatelia upozornili najmä na možné zníženie príjmov a problémy s platbami, súkromní lekári zase na petíciu, ktorú už podpísalo vyše 1 500 ľudí.
Fungovanie lekárskej služby prvej pomoci iba do polnoci, navrhované v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, odobrila koncom augusta aj vláda. Od začiatku novembra by tak mali fungovať do 24:00 a nie tak ako doteraz do 7:00 ráno. Výpadok v ich službách by mali nahradiť záchranky.
"Obmedzenie má priniesť racionálnejšie využívanie lekárskej služby prvej pomoci, ktorá neslúži ako náhrada ordinačných hodín, ale naopak má riešiť zhoršenie zdravotného stavu, ktorý sa nepokladá za urgentný alebo život ohrozujúci," uvádza sa v návrhu.
Návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti od Valockého zavádza taktiež pevnú sieť pohotovostí. Vydávanie povolení pre jej poskytovateľov by mal zabezpečovať rezort zdravotníctva prostredníctvom výberového konania. Zohľadňovať by sa pritom mala dostupnosť poskytovateľa, ako aj počet obyvateľov určitého regiónu.
Povolenia sa budú vydávať na obdobie piatich rokov. Prvé výberové konanie by sa malo uskutočniť najneskôr do 30. apríla budúceho roka. Zároveň by v rámci pohotovostí mohli po novom pracovať aj iní lekári ako v súčasnosti, napríklad internisti. Finančné ohodnotenie zdravotníkov poslanecký návrh nerieši.
Na problémy lekárskej služby prvej pomoci upozornili koncom januára tohto roka prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Podľa predstaviteľov petičného výboru sa porušujú ústavné práva a slobody lekárov pracujúcich na pohotovostiach. Ako samostatné podnikateľské subjekty totiž musia pracovať u iných podnikateľov a vytvárať im tak zisk.
Spokojní nie sú ani s cenou ich práce a ďalším problémom je právo na odpočinok. Ak totiž lekári musia odpracovať nočnú službu, spolu s vedením svojej ambulancie strávia v práci približne 32 hodín.
Koncom júla sa k uvedenej problematike rozhodla vyjadriť petíciou aj Asociácia súkromných lekárov. Navrhuje, aby sa pohotovosť poskytovala kratšie ako v prípade Valockého návrhu, v pracovných dňoch od 15:30 do 22:00, a v sobotu, nedeľu a cez štátom uznané sviatky od 7:00 do 22:00.
Na výkone lekárskej služby prvej pomoci by sa podľa požiadaviek asociácie mohol podieľať každý lekár s atestáciou, pričom minimálna cena jeho hodinovej odmeny by na rok 2010 mala byť 20 eur. Petícii vyjadrila podporu aj Slovenská lekárska komora. Zlepšenie finančného ohodnotenia však žiada aj pre lekárov ústavnej pohotovostnej služby.
Samotný rezort zdravotníctva reagoval na možné úpravy novely o poskytovateľoch v čase predstavenia požiadaviek Asociácie súkromných lekárov SR slovami, že návrh od Jozefa Valockého je v druhom čítaní.
"Na pôde Národnej rady bude vytvorený dostatočný priestor na to, aby sa zákon mohol variovať a diskutovať o všetkých iných možnostiach, no a výsledok bude závisieť od hlasovania poslancov, ktoré ministerstvo zdravotníctvo bude rešpektovať," uviedla vtedy pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
O definitívnej podobe zmien v pohotovostiach rozhodnú poslanci už v septembri.