Bratislava 15. mája (TASR) - Návrhom zákona o elektronickom podpise, ktorý zrovnoprávňuje tlačové a elektronické dokumenty sa bude v stredu zaoberať vláda na svojej 157. schôdzi. Na túto právnu normu v budúcnosti nadviaže zákon o elektronickom obchode.
Po prijatí zákona, ktorého účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2002, bude možné napríklad podať daňové priznanie prostredníctvom Internetu, či e-mailom požiadať o stavebné povolenie. Dátové elektronické správy už nebudú diskriminované a budú rovnocenné s písomnými dokumentmi. Elektronický podpis sa zákonom zrovnoprávni s vlastnoručne napísaným a bude právne relevantný.
Bezpečnosť elektronického podpisu sa dosiahne jeho overením pomocou bezpečnostných postupov alebo ich kombináciou, čo zabezpečí identifikáciu osoby, ktorá vytvorila a oprávnene použila elektronický podpis. Elektronický podpis bude mať funkciu odoslanej správy a tajnej informácie, ktorá bude známa len držiteľovi súkromného kľúča a možno ho overiť pomocou všeobecne známeho verejného kľúča. Spojenie identifikačných údajov držiteľa súkromného kľúča s verejným kľúčom zabezpečí certifikát. Ten bude verejný a môže ho mať k dispozícii každý, s kým chce podpisovateľ komunikovať a používať elektronický podpis. Na certifikáty bude dohliadať Národný certifikačný úrad, ktorého zriadenie predpokladá návrh zákona.
V susednej Českej republike platí zákon o elektronickom podpise od 1. októbra minulého roku.
Kabinet ďalej prerokuje návrh zákona o investičných stimuloch, ktorý bude upravovať podmienky poskytovania štátnej pomoci na rozvoj regiónov formou investičných stimulov, ich druhy, postup a pôsobnosť orgánov štátnej správy. Norma upravuje aj podmienky, za akých možno investičné stimuly poskytnúť - napríklad zriadenie novej prevádzkarne, rozšírenie alebo modernizácia existujúcej prevádzkarne s cieľom zaviesť novú výrobu, prípadne nové služby. Zákon oproti pôvodnému návrhu umožňuje poskytnúť investičné stimuly aj v prípade modernizácie existujúcej výroby alebo služieb, prípadne pri zásadnej zmene výrobného procesu. Ďalšou podmienkou je vynaloženie najmenej 400 miliónov Sk na obstaranie hmotného investičného majetku, z čoho najmenej 200 miliónov Sk musí byť krytých vlastnými prostriedkami príjemcu.
Investičný stimul sa môže poskytnúť formou úľavy na dani z príjmov právnických osôb, príspevku na rekvalifikáciu zamestnancov a príspevku na vytvorenie nového pracovného miesta. Návrh nerozlišuje medzi domácim a zahraničným investorom, čo je taktiež významná zmena oproti pôvodnému zámeru, ktorý predpokladal poskytovanie investičných stimulov výhradne zahraničným subjektom.
Na rokovacom stole sa ocitne aj návrh tzv. patentového zákona, návrh novely zákona o štátnej pomoci a návrh štátneho záverečného účtu SR za minulý rok, ktorý predkladá ministerka financií Brigita Schmögnerová. Ministri prerokujú aj materiál Transformácia stredných odborných učilíšť v prospech ich prepojenia na podnikovú sféru vo vzťahu k reforme verejnej správy a posúdia Správu o sociálnej situácii obyvateľstva SR v roku 2000.