Aktualizované: 15:49
BRATISLAVA. Predstavitelia Amnesty International (AI) Slovensko formou pohľadnice žiadajú ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) a ministra obrany Jaroslava Bašku (nominant Smeru-SD), aby sa v mene SR v čo najkratšom čase zasadili o podpísanie Dohovoru o zákaze kazetovej munície. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko Branislav Tichý.
Podľa jeho slov totiž SR zostáva jednou z posledných štyroch krajín EÚ (okrem Rumunska, Poľska a Grécka), ktoré vyrábali alebo vyrábajú tento druh zbraní a nepodpísali spomínaný dokument. Ten zakazuje výrobu, skladovanie a použitie kazetovej munície, vyžaduje jej zničenie do ôsmich rokov a vyčistenie kontaminovanej pôdy do desiatich rokov. Dohovor už ratifikovalo 98 krajín sveta vrátane Českej republiky, Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie.
Prvoradé ekonomické záujmy
Slovensko sa rozhodlo aj napriek podpore procesu tvorby tohto dokumentu napokon k Dohovoru v decembri 2008 nepristúpiť. Dôvodom mali byť ekonomické záujmy našej krajiny, najmä náklady spojené s likvidáciou existujúcich zásob. Informácia o ich výške však podľa AI podlieha utajeniu.
"Slovenská verejnosť sa tak nemá šancu dozvedieť, aká je pre slovenských predstaviteľov cena jedného ľudského života," povedal Tichý. Na druhej strane Slovensko podľa jeho slov nemôže uprednostňovať svoje ekonomické záujmy pred ochranou životov tisícov civilistov, ktorých vo svete ohrozujú kazetové bomby.
Tichý vysvetlil, že touto zbraňou je pomerne zložité zasiahnuť konkrétny cieľ a munícia tak nerozlišuje medzi vojenskými a civilnými cieľmi. "Navyše asi 30 percent z kazetovej bomby nevybuchne a zostáva na zemi vo forme mín. Potom stačí malý kontakt a vznikne detonácia," konštatoval. Malé rozmery nevybuchnutých častí pritom často zbierajú deti a z celkového počtu obetí tak tvoria až štvrtinu.
Dokument zakazuje aj obchodovanie
Do kampane AI proti kazetovým mínam sa môže zapojiť každý občan formou papierovej (distribuovaných je okolo 5000 kusov) alebo elektronickej pohľadnice, s logom "Tvoj podpis pomôže zachrániť životy nevinných ľudí", ktorá sa nachádza na internetovej stránke www.stopkazetovymbombam.sk. Kampaň vedie AI Slovensko spolu s Koalíciou proti kazetovej munícii združujúcou 300 organizácií z 80 krajín sveta.
V prípade ratifikácie dokumentu by to pre SR znamenalo zákaz použitia M26 a jej vyradenie z aktívnych zásob OS SR. Rovnako zákaz výroby, vývoja, transferu vrátane obchodovania s niektorými produktmi slovenského obranného priemyslu ako Agát, Munza-K, Komín odo dňa nadobudnutia platnosti dohovoru.
Kazetové bomby obsahujú niekoľko desiatok až stoviek malých bômb. Zhadzujú sa z lietadiel alebo sa vystreľujú delostreleckými zbraňami a raketami. Väčšinou sa používajú na zasiahnutie viacerých cieľov naraz - často až niekoľko desiatok tisíc bômb na pomerne malom území. Ich časti nemusia vybuchnúť aj niekoľko rokov. Použité boli napríklad v konfliktoch v Iraku, Afganistane, Vietname, na Balkáne či v južnom Libanone.
Nemáme na to, tvrdí ministerstvo
Ratifikácia Dohovoru o zákaze kazetovej munície, ktorú žiada Amnesty International (AI) Slovensko, by bola v súčasnosti veľkou záťažou pre štátny rozpočet SR. Pre TASR to dnes uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano s tým, že by išlo o náklady spojené s okamžitým prezbrojením armády a ukončením muničného programu.
Podľa jeho slov však rezort diplomacie spoločne s ministerstvom obrany a hospodárstva pripravuje Návrh akčného plánu, ktorý je zameraný na postupný proces vedúci k splneniu záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru o kazetovej munícii. "Ministerstvo zahraničných vecí aktívne sleduje medzinárodný vývoj v tejto problematike a jasne podporuje postupné splnenie podmienok na prijatie Dohovoru," vysvetlil Stano. Tvrdí, že Slovensko vníma tento dokument ako významný prvok humanitárnej agendy a bude priebežne analyzovať a hodnotiť svoj postoj k nemu.