SME

Bajnai: Vzájomné spory ničia povesť oboch krajín

Maďarský premiér svojmu slovenskému kolegovi Ficovi predloží konkrétne návrhy na zlepšenie situácie, v ktorej sa krajiny ocitli.

Doplnené: 15:54

BUDAPEŠŤ. Z normalizácie svojich vzťahov by zožali úrodu Maďarsko aj Slovensko, uviedol dnes maďarský premiér Gordon Bajnai v rozhovore pre tlačovú agentúru MTI. Bajnai povedal, že vzájomná spolupráca by vzala politiku z rúk extrémistov v oboch krajinách. Maďarsko-slovenské vzťahy dosiahli úplné dno, uviedol premiér a vzápätí dodal: "Odtiaľto sa môžeme posunúť iba dopredu."

Bajnai, ktorý sa má so svojím slovenským kolegom Robertom Ficom stretnúť 10. septembra, uviedol, že je veľmi potrebné rokovať o tom, ako uvoľniť napätie vytvorené "úplne zbytočne" Slovenskom, ktoré prijalo zákon o štátnom jazyku. Bilaterálna slovensko-maďarská schôdzka premiérov sa uskutoční v novohradskom mestečku Szécsény (Sečany).

SkryťVypnúť reklamu

Informáciu priniesla tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na hovorcu maďarskej vlády Domokosa Szollára, ktorý to oznámil v Helsinkách počas dnešnej pracovnej návštevy predsedu maďarskej vlády vo Fínsku.

"Viem, že zvonka, z perspektívy Európy, toto všetko vyzerá ako hašterenie sa dvoch detí na pieskovisku, ktoré úplne ničí povesť oboch krajín. Súčasná vláda však nemôže nenamietať, ak etnická maďarská menšina musí znášať takú závažnú nespravodlivosť," vyhlásil maďarský premiér. "Na našom mieste by to urobila každá krajina," dodal.

Bajnai na otázku, čo Slovensko zákonom získalo, povedal: "Prečo je v Európe 21. storočia potrebné, aby ľudia, ktorí sú nepopierateľne slovenskými občanmi, boli prenasledovaní a pokutovaní iba preto, že hovoria s doktorom či počúvajú omšu v maďarčine? Prečo by toto malo posilniť Slovensko?" Maďarsko by sa nemalo vyhýbať pozitívnym iniciatívam, povedal Bajnai a dodal, že svojmu slovenskému kolegovi predloží konkrétne návrhy na zlepšenie situácie. Premiér tiež doplnil, že až dovtedy neprezradí žiadne detaily týchto návrhov.

SkryťVypnúť reklamu

Tabule nastriekali nápisom No Fico

Neznámi páchatelia v stredu podvečer zastriekali tabule na príchodových cestách so slovenským názvom Medeš (Medgyesegyháza) v Maďarsku nápisom No Fico. Tabule policajti odstránili a uložili na policajnej stanici v meste Mezőkovácsháza. Starosta obce Béla Nagy podal trestné oznámenie.

Ako povedal, hoci nesúhlasí so slovenským jazykovým zákonom, podľa neho je táto forma protestu nevhodná. Zastriekanie tabúľ v Medeši považuje generálny konzul SR v Békešskej Čabe Štefan Daňo za ojedinelý jav. Zároveň zdôraznil, že v Maďarsku sa slovenský zákon mystifikuje. Informoval o tom portál Slovákov v Maďarsku www.luno.hu.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu jazykového zákona 17. júla. Novela od 1. septembra sprísňuje dohľad nad spisovnou slovenčinou a umožní pokutovať jej porušovanie. Pokuty môžu dosiahnuť až 5 000 €. Pokutovať by sa malo už po prvom písomnom upozornení ministerstva kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Balázs pre Die Presse: Slovensko si strelilo vlastný gól

Za politickú hru slovenskej vlády označil šéf maďarskej diplomacie Péter Balázs v rozhovore pre dnešné vydanie mienkotvorného viedenského denníka Die Presse slovenský jazykový zákon a odopretie vstupu prezidenta MR Lászlóa Sólyoma na územie SR.

Na otázku, ako by popísal dvojstranné vzťahy, odpovedal Balázs slovami: "Ako krajne problematické. Správanie sa Slovenska je v ostrom protiklade s maďarskými zámermi".

"Cieľom maďarskej vlády je rozšíriť spoluprácu so Slovenskom. A ako reaguje Bratislava? Činí brutálne protikroky. Začiatkom júna sa z iniciatívy slovenskej vlády premiéra Roberta Fica uskutočnila celodenná parlamentná rozprava o 'maďarskom nebezpečenstve'. Prečo o maďarskom nebezpečenstve, veď je to pritiahnuté za vlasy.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo nový slovenský jazykový zákon: Je namierený jednoznačne proti maďarskej menšine na Slovensku a verejnému používaniu maďarčiny. Vrcholom bolo nakoniec rozhodnutie o odopretí vstupu maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi 21. augusta. Nie je možné, aby hlava štátu nesmela prekročiť hranice medzi dvoma schengenskými krajinami," vyhlásil šéf maďarskej diplomacie na otázku rakúskeho denníka o tom, v čom spočívajú diferencie.

Maďarsko sa za inváziu už ospravedlnilo

Na otázku, či z diplomatického hľadiska nebolo nemúdre načasovať návštevu hlavy maďarského štátu práve na výročný deň vstupu piatich spojeneckých armád niekdajšej Varšavskej zmluvy, vrátane maďarskej, na územie bývalého Československa, Péter Balázs odpovedal, že "Slováci na inváziu spred 41 rokov dávnejšie zabudli. Navyše sa práve László Sólyom vlani v mene Maďarska za potlačenie Pražskej jari ospravedlnil. Slovensko dalo na Sólyomov zámer zúčastniť sa na odhalení sochy najhoršiu možnú odpoveď".

SkryťVypnúť reklamu

Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky odpovedal aj na otázku o zdržanlivom prístupe Európskej únie v kauze. Podľa vlastných slov reagoval na opakované otázky o absencii energickejšieho postupu Bruselu slovami, že pre nemožné, ireálne prípady nie sú stanovené pravidlá. Veď nikto neráta ani s tým, že by Dunaj začal náhle tiecť opačným smerom, poznamenal a dodal, že EÚ jednoducho nebola pripravená na takúto neskutočnú situáciu.

Fico naháňa hlasy

Podľa slov Balázsa sa "slovenský premiér Robert Fico pokúša, žiaľ, lacnými prostriedkami dosiahnuť popularitu. Všetko je zamerané na budúcoročné parlamentné voľby na Slovensku. Použitie maďarskej karty je súčasťou politickej hry. Čo sa týka ďalšej kooperácie medzi oboma krajinami, neočakávam už od Ficovej vlády priveľa," dodal šéf maďarskej diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Fakt, že na Slovensku sa predbežne nebudú udeľovať pokuty za porušenie jazykového zákona je podľa Pétera Balázsa dôkazom, že Bratislava reaguje na medzinárodný tlak. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) kritizovala širokú škálu sankcií, pokút od 100 do 5000 eur, pričom kritériá ich udelenia sú nejasné. To je absurdné, mieni maďarský minister zahraničných vecí poukazujúc na dolnú hranicu pokút v porovnaní s pokutou za prekročenie rýchlosti v Rakúsku, ktorej výška činí 70 eur.

Na otázku, či Maďarsko kvôli neustálym hádkam so Slovenskom nebude na medzinárodnej scéne posudzované negatívne, Balázs uviedol, že v súvislosti s odopretím vstupu hlave štátu v žiadnom prípade. "Tým si Slovensko strelilo vlastný gól. Ale aj jazykový zákon je medzinárodne posudzovaný negatívne. Na Maďarsko dopadá negatívne svetlo predovšetkým kvôli pravicovej extrémistickej strane Jobbik a kvôli Maďarskej garde," pripustil minister.

SkryťVypnúť reklamu

Predpoklady prospešnej maďarsko-slovenskej spolupráce "neboli ešte nikdy tak dobré ako v súčasnosti. Obe krajiny sú členmi NATO a EÚ. Úzku spoluprácu možno registrovať na mnohých úrovniach, od miestnych zastupiteľstiev až po hospodárstvo. Na politickej úrovni sa môžeme však približovať iba malými krokmi. Je dôležité, aby sa obe krajiny dozvedeli viac o kultúre a histórii tej druhej, uviedol Péter Balázs v odpovedi na otázku, ako chce Maďarsko zlepšiť vzťahy so Slovenskom.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 244
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 111
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 959
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 668
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 842
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu