čnosti Alojza Lorenca.
Ako dnes TASR informovala vedúca sekretariátu NS SR Eva Sobotová, sťažnosť bola v súlade so schváleným rozvrhom práce pridelená príslušnému trestného senátu NS SR, ktorý začne vo veci konať.
Senát Vyššieho vojenského súdu v Trenčíne 14. novembra 2000 na neverejnom zasadnutí v kauze Lorenc potvrdil a spresnil rozhodnutie Vojenského obvodného súdu (VOS) v Bratislave o zastavení trestného stíhania Alojza Lorenca.
VOS v Bratislave na neverejnom pojednávaní po predbežnom prejednaní obžaloby vyššieho vojenského prokurátora v Trenčíne v trestnej veci vedenej voči obvinenému dospel k záveru, že trestné stíhanie Lorenca je neprípustné. V rozhodnutí senát VOS v Bratislave ďalej konštatoval, že rozsudok Vyššieho vojenského súdu v Tábore (VVS) T8/91 zo dňa 30. októbra 1992, ktorým bol Lorenc odsúdený na štyri roky odňatia slobody a na stratu vojenských hodností, je vo veci obvineného Lorenca rozhodnutím súdu bývalej Českej a Slovenskej federatívnej republiky. Má teda rovnaké účinky ako rozhodnutia slovenských súdov a je vykonateľný. Obžaloba pre ten istý skutok, za ktorý už bol Lorenc právoplatne odsúdený, je vylúčená, pretože nikoho nemožno trestne stíhať za čin, za ktorý už bol právoplatne odsúdený.
Uložený trest VVS v Tábore si mal odsúdený bývalý pohlavár ŠTB odpykať v I. nápravnovýchovnej skupine. Po rozdelení federácie v roku 1993 Lorenc vyhlásil, že ako občan Slovenska nechce trest vykonávať Českej republike. Ministerstvo spravodlivosti ČR podalo na Lorenca v súlade s článkom 21 európskej dohody o právnej pomoci 22. júla 2000 trestné oznámenie pre trestné činy uvedené v rozsudku VVS v Tábore. Vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania PZ v Bratislave 15. mája 1995 obvinil Lorenca pre trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa spáchaného formou spolupáchateľstva.
Predmetného trestného činu sa mal obžalovaný Lorenc dopustiť v čase od októbra 1988 do 17. novembra 1989 spolu s ďalšími funkcionármi MV ČSSR tak, že nariaďovali a organizovali preventívnu izoláciu veľkého počtu občanov v celách predbežného zadržania, hoci na takýto postup neboli splnené zákonné podmienky.