BRATISLAVA. Dvere autokratickému bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi otvára aj Slovensko. Cez víkend do Bieloruska zavíta slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Lukašenko je pri moci vďaka zmanipulovaným voľbám, viacerí jeho oponenti zmizli alebo skončili vo väzení. Odkedy však Európska únia vlani po čiastkových reformách zrušila sankcie proti jeho režimu, do Minska sa hrnie stále viac európskych diplomatov. Najmä po prepustení politických väzňov Brusel ohlásil politiku otvorených dverí.
Bratislava označila Bielorusko za jednu z prioritných krajín v rámci projektu východného partnerstva.
Stretnutie s Lukašenkom berie Lajčák bez veľkých očakávaní. Chce si ho „oťukať“ predtým ako únia v decembri rozhodne, či neobnoví sankcie.
S Lukašenkom opatrne
„Je jasné, že zmeny, ktoré sa v krajine stali, nie sú systémové, a urobil ich jeden človek, ktorý ich môže aj zrušiť,“ hovorí Lajčák, ktorý sa v Minsku stretne aj s opozíciou.
Na podobných stretnutiach zvyčajne šéf diplomacie pripravuje pôdu na návštevu premiéra. Úrad vlády aj ministerstvo odmietli, že by sa do Bieloruska chystal aj Robert Fico.
V Bielorusku nefungujú slobodné médiá, demonštranti končia vo väzení. „Bez debaty by mal Lajčák otvoriť aj citlivé témy. Lukašenko ich očakáva. Vie, prečo sa s ním únia zrazu rozpráva,“ hovorí riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.
Lajčákova návšteva Minska je podľa Dulebu „z bilaterálneho hľadiska historická, z toho európskeho v rámci pravidiel schválených v Bruseli“.
Naposledy navštívil Bielorusko šéf slovenskej diplomacie v časoch mečiarizmu – Juraj Schenk v roku 1995.
Ukrajina počká
Do Minska priletí Lajčák v nedeľu na dva dni, pokračovať bude do Ruska. Kyjev, kde ako minister ešte nebol, na svojej ceste vynechá. Napriek tomu, že Ukrajinu považuje za prioritu.
Na Slovensko pozval ministra zahraničia Ukrajiny, ten svoju návštevu odložil. „Súčasná komunikácia zodpovedá našim potrebám. Treba si uvedomiť, že Ukrajina je v citlivom predvolebnom období a viac sa sústredí dovnútra,“ vysvetľuje Lajčák.
Argument o vnútropolitickej situácii podľa Dulebu neobstojí. „Ukrajinci nie sú jednoduchí partneri, ale ak chceme byť s nimi úspešní, nemôžeme robiť takú nezodpovednú politiku ako počas plynovej krízy, keď premiér Fico hovoril o prehodnotení podpory Ukrajiny na jej vstup do NATO,“ hovorí Duleba.
Také zlé vzťahy, aké máme s Ukrajinou, podľa neho už dlhé roky neboli. Slovensko muselo napríklad vypnúť skener na kontrolu vlakov z Ukrajiny, lebo hrozilo zastavenie medzinárodnej nákladnej dopravy. Vláda Roberta Fica na to pristúpila napriek tomu, že za vyhrážkami Ukrajiny videla pašerákov.

Beata
Balogová
