Bývalý policajt a vysokoškolský učiteľ Ľudovít Galbavý nevidí napätie v okolí rómskych osád ako mimoriadne.
BRATISLAVA. „Mojou prioritnou úlohou bude zmierniť napätie medzi minoritou a majoritou,“ začal svoje predstavenie verejnosti nový splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ľudovít Galbavý. Ako to dosiahne? „Komunikovaním.“
Konkrétnejšie odpovede včera chýbali. Galbavý hovoril aj tom, že sa najviac chce snažiť o presadzovanie Dohovoru o právach dieťaťa do praxe.
Na deti ťahá internáty
S vicepremiérom Dušanom Čaplovičom zo Smeru si to vysvetľujú tak, že vzniknú internátne školy. Čaplovič skúma, ako v súlade so zákonom odobrať deti rodičom, ktorí nezvládajú ich výchovu. „Dať rovnosť šancí pre každého, a to tým, že rodičia pochopia, že budúcnosť ich detí spočíva vo vzdelávaní,“ hovorí Čaplovič.
Súhlasí s ním aj Alexander Patkoló z Rómskej iniciatívy Slovenska. Či však nový, v poradí už štvrtý splnomocnenec pre rómske komunity, riešeniu problémov pomôže, nepovedal. „Očakávame, že vláda začne plniť svoj program aj smerom k Rómom, pričom úrad splnomocnenca v tomto smere vnímame len ako servisný orgán.“
Vysokoškolský pedagóg Vladimír Rafael, ktorý sa rómskej problematike venuje, však hovorí, že popri diskusii o internátnych školách chýbajú návrhy, ako týmto rodinám pomôcť. „Hovorí len o tom, že štát by mal zlikvidovať rodinu a nahradiť ju svojimi anonymnými inštitúciami, a to je veľmi nebezpečné,“ myslí si Rafael.
„Nový splnomocnenec nepovedal a neprišiel s ničím novým,“ hovorí Rafael, podľa ktorého sa Čaplovič tri roky „oháňa reklamným sloganom Potreba vzdelávania, ale nič v tejto téme pre Rómov neurobil“.
Napätie ho nestraší
Aj predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter nového splnomocnenca upozornil, že ak bude hovoriť len všeobecne ako dosiaľ, s ničím nepohne.
Galbavý nastupuje do úradu v čase, keď sa napätie medzi rómskou menšinou a väčšinou, najmä na východe krajiny, vystupňovalo. Sám to nevidí až tak kriticky. „Napätie vyvolala trestná činnosť a tá nijakým spôsobom nevybočuje z predchádzajúcich období,“ povedal. Pripúšťa nové rómske hliadky a viac policajtov v osadách.
V deň jeho predstavenia sa v Krompachoch zhromaždilo asi tristo Rómov. Šéf Únie Rómov na Slovensku František Tanko Galbavému z pódia do Bratislavy odkázal, že v oblastiach s najväčšou rómskou kriminalitou žiadajú vytvoriť vysunuté pracoviská. „Úrady sú tu na to, aby nám pomohli, keď si sami nevieme poradiť. V opačnom prípade deti kradnú, fetujú,“ povedal Tanko.
V Krompachoch sa zhromaždili Rómovia
KROMPACHY. Účinnú ochranu rómskeho obyvateľstva pred extrémistami, väčšie kompetencie Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity, rozšírenie inštitútu aktivačných prác, vytváranie pracovných príležitostí, ale aj účasť Rómov na fungovaní samosprávy v mestách a obciach žiada Únia Rómov na Slovensku.
Na včerajšom zhromaždení v Krompachoch, ktoré je reakciou na aktivity nacionalistov v posledných týždňoch, sa zúčastnilo približne 300 Rómov z Krompách, Bystrian, Žehry, Richnavy a ďalších spišských obcí. Po necelej polhodine sa účastníci pokojného zhromaždenia rozišli.
Zákon pre každého
„Všetci máme práva, ale aj povinnosti. Zákony v Slovenskej republike platia rovnako pre všetkých," apeloval na účastníkov zhromaždenia z improvizovanej tribúny predseda Únie Rómov na Slovensku František Tanko.
Vyzval prítomných, aby viac pozornosti venovali výchove a vzdelávaniu detí, prestali páchať trestné činy, snažili sa začleniť do majoritnej spoločnosti.
Od nového splnomocnenca vlády pre rómske komunity únia žiada vytvoriť vysunuté pracoviská v oblastiach s najväčšou rómskou kriminalitou. „Úrady sú tu nato, aby nám pomohli, keď si sami nevieme poradiť. V opačnom prípade sa situácia vyvíja tak, že deti kradnú, fetujú, páchajú trestnú činnosť," zdôraznil Tanko.
Pod dohľadom polície
Zhromaždenie Rómov bolo pod kontrolou miestnej a štátnej polície. Aj včera brázdili ulice Krompách hliadky na koňoch, k dispozícii bolo vodné delo, policajti kontrolovali prístupové cesty do mesta. Muži v uniformách zasahovať nemuseli. Rómske hliadky bez problémov zvládli svoju úlohu.
„Ľudia nás rešpektujú. Samo ste to videli. Keď sme ich poslali domov, rozišli sa," hovorí člen hliadky.
Policajné jednotky a technika ostanú v meste do soboty, kedy má byť v Krompachoch ďalšie zhromaždenie „proti cigánskemu teroru" Slovenskej pospolitosti.
„Zatiaľ sme žiadne oznámenie nedostali. Rómovia svoje zhromaždenie oznámili, aj keď neskoro," povedala primátorka Iveta Rušinová.
Primátorka: Som za dialóg
Rušinová nesúhlasí s protestnými zhromaždeniami: „Žiaden problém sa na ulici nevyriešil. Som za dialóg, pokojné riešenie."
Slovenská pospolitosť, ktorá zvolala protest v Šarišských Michaľanoch, pred dvomi týždňami v Krompachoch a zajtra opäť na tom istom mieste, sa odvoláva na jej otvorený list podpredsedovi vlády Dušanovi Čaplovičovi.
„Odmietam spolitizovanie rómskeho problému. My sa snažíme riešiť problémy vlastnými silami v rámci našich kompetencií. V otvorenom liste som len upozornila na kriminalitu mladistvých Rómov. Riešenie je v kompetencii štátnych orgánov. Neurobila som nič viac, nič menej, len som na to upozornila."
Mikuláš Jesenský
Autor: sen

Beata
Balogová
