DOPLNENÉ O VIDEO o 15:00
BRATISLAVA. Eugen Jurzyca a Jana Žitňanská, to sú zatiaľ dve známe nové mená opozičnej politiky. Jurzyca SME potvrdil, že v najbližších parlamentných voľbách bude na kandidátke SDKÚ na zvoliteľnom mieste. Ako odborník, nie ako člen strany. Strana ho predstavila dnes na tlačovej konferencii.
Eugen Jurzyca
narodil sa v roku 1958 v Bratislave, je riaditeľom Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Pracoval aj na Protimonopolnom úrade, bol členom Bankovej rady NBS, konzultantom OECD a Svetovej banky v roku 2005 mu Ivan Gašparovič udelil rad Ľudovíta Štúra II. triedy Jana Žitňanská
narodila sa v roku 1974 vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, študovala aj vo Francúzsku pracovala v rádiu Twist, v televízii Markíza, v Slovenskej televízii a potom opäť v Markíze, kde viedla zahraničnopolitické spravodajstvo
Redaktorka Markízy Jana Žitňanská sa má zase podľa informácií SME z televízie stať podpredsedníčkou KDH. Z tohto dôvodu dala v Markíze aj výpoveď.
Vedenie KDH to odmietlo potvrdiť. Najprv o tom chce budúci predseda strany Ján Figeľ hovoriť pred členmi Rady KDH, ktorá bude zajtra. O týždeň na to bude snem strany, ktorý má zvoliť nové vedenie. So Žitňanskou sa nám nepodarilo spojiť.
S terajšou podpredsedníčkou SDKÚ Luciou Žitňanskou sú rodina. Jana je manželkou novinára Roberta Žitňanského. Jeho otcom je terajší druhý manžel političky Lucie Žitňanskej.
Žitňanská nemá byť jedinou posilou KDH, rovnako ani Jurzyca v SDKÚ.
Presvedčiť ľudí je ťažké Jurzyca je šéfom Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy. K SDKÚ mal blízko už predtým, pracoval v poradnom zbore ministra financií Ivana Mikloša, aj ministerky práce a sociálnych vecí Ivety Radičovej. Radil jej aj v prezidentskej kampani.
„Považujem ho za jedného zo špičkových ekonómov, ale aj za človeka, ktorý má politický rozhľad, charakter a vníma dušu Slovenska,“ povedala o novej posile podpredsedníčka SDKÚ Radičová.
SDKÚ podľa nej posilní viac ľudí z odborného prostredia, aj keď je problém ich získať.
„Zo strany SDKÚ je záujem veľký, ale ochota urobiť tento krok je oveľa menšia. Viacerí ľudia sú ochotní pracovať, ale nechcú, aby ich mená boli zverejnené, lebo majú obavu,“ tvrdí Radičová. Obava vyplýva zo straty „možnosti normálneho fungovania vo svojej profesii“.
Minulé voľby bola hlavnou tvárou SDKÚ práve Radičová. Bol to dobrý ťah, dostala najviac preferenčných hlasov, čím predbehla aj lídra strany Mikuláša Dzurindu. Nie vždy sa nové tváre strane vyplatia. Vstup rozhodcu Ľuboša Micheľa do SDKÚ sa skončil fiaskom a zo strany vystúpil.
Vo voľbách v roku 2002 bola zase jedným z ťahúňov SDKÚ nová tvár Zuzana Martináková. Aj tá napokon zo strany odišla a založila vlastnú stranu Slobodné fórum. SDKÚ tým priamo konkurovala.
Kusý: Nové tváre sú nutné Politológ Miroslav Kusý nové tváre v politických stranách schvaľuje. „Neviem, či pre Jurzycu, ale pre stranu je to strategicky dobrý ťah. Je to odborník, má dobré meno a kredit,“ myslí si politológ.
Strany by podľa neho mali mať prirodzenú obmenu kádrov, „patrí to k životu strany, bez toho je mŕtva“.
Kusý si tiež myslí, že lepšie je loviť v odbornom prostredí ako medzi celebritami. Za chybný krok v minulosti SDKÚ považuje napríklad angažovanie bývalého hokejistu Petra Šťastného za europoslanca.
Aj iné strany sa podľa Kusého budú snažiť o získanie viacerých nových tvárí.
Nováčikov chystajú aj ostatní
Väčšina strán hovorí, že na tému predvolebnej kandidátky je ešte priskoro.
BRATISLAVA. Okrem SDKÚ a KDH zatiaľ žiadne iné strany nové tváre predstaviť nechystajú.
„Nebudeme to komentovať,“ odpovedala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová–Rýsová na otázku, či najsilnejšia strana predstaví nové tváre v politike.
Strana chcela v minulosti zaujať tým, že na kandidátku mohli ísť mladí študenti na základe súťaže o najlepšiu esej. Tak sa do parlamentu dostali Róbert Madej a Edita Angyalová.
Poslancom Smeru je aj Dušan Galis, bývalý futbalový reprezentačný tréner. Dnes je splnomocnencom vlády pre šport.
Aj pre SNS je ešte skoro uvažovať o tejto téme.
„SNS sa momentálne intenzívne zaoberá voľbami do VÚC - koalíciami a kandidátmi, až potom sa začne naplno venovať voľbám parlamentným,“ povedala hovorkyňa strany Jana Benková.
Novú tvár aj tento rok plánuje predseda HZDS Vladimír Mečiar. Aj pred voľbami v roku 2006 dlho napínal, kto to bude.
Hovorilo sa o viacerých umelcoch, no Mečiar nakoniec predstavil neznámu lekárku Beátu Sániovú.
Na kandidátke bola dvojkou, hneď za predsedom.
Vo voľbách v roku 2010 nové tváre plánuje aj SMK.
„SMK má v úmysle postaviť nové tváre na kandidačnú listinu v parlamentných voľbách, ale teraz ešte považujeme za predčasné o tom hovoriť,“ povedala hovorkyňa Eva Dunajská.
Monika Tódová
Prečítajte si niektoré zo stĺpčekov Eugena Jurzycu, ktoré napísal pre SME:
Hokejistom
Vajíčka a teplý vzduch
Povodeň
Kontrola

Beata
Balogová
