Maďarský premiér nehovoril pravdu o jazykovom zákone. Fico verí, že nešlo o úmysel
BRATISLAVA. Maďarský predseda vlády Gordon Bajnai nehovoril pravdu, keď povedal, že slovenským občanom hrozí pokuta za to, že si chcú vypočuť omšu v materinskom jazyku.
Premiér doslova povedal: „Prečo je to potrebné, aby v Európe v 21. storočí ľudí, občanov Slovenskej republiky, obťažovali, pokutovali, lebo chcú hovoriť so svojím lekárom v materinskom jazyku, alebo si chcú vypočuť omšu v maďarčine?“
Politici radi podliehajú vlastnej propagande - stĺpček Mariána Leška
Jazykový zákon má viacero nejasností, napríklad aj v otázke komunikácie s lekárom, či pri pokutách, za čo ho kritizovalo aj OBSE. V akom jazyku má byť omša, však vôbec nerieši.
Premiér Robert Fico kolegovi odkázal, že verí, že ide iba o nedbalosť pri oboznamovaní sa so zákonom a nie o úmysel šíriť lživé informácie.
Fico vyhlásil, že je nepríjemne prekvapený neznalosťou maďarskej strany o novele. „Toto prekvapenie je o to hlbšie, ak s absolútnymi nepresnosťami vystupuje jeho maďarský partner Bajnai,“ reagovala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.
Maďarský premiér sa s Ficom stretne na budúci štvrtok v meste Szécsény (Sečany). Výber mesta v Novohradskej župe pri maďarsko-slovenských hraniciach má symboliku – na budúci rok sa tam má začať stavba dvoch mostov cez Ipeľ medzi obomi krajinami.
Diskusia medzi Budapešťou a Bratislavou sa aj včera sústredila na výklad jazykového zákona, hoci hovorca maďarskej vlády Domokos Szollár ešte v pondelok vyhlásil, že Bajnai rokovanie nechce upriamiť iba na problémy, ale aj na spoluprácu.
Ministri podľa SMK taja výhrady
Ministerstvá zahraničia a kultúry tvrdia, že stanoviská OBSE k jazykovému zákonu zverejnili. SMK tomu neverí.
HAAG, BRATISLAVA. Prijatím novely slovenského zákona o štátnom jazyku došlo podľa vysokého komisára Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre otázky národnostných menšín Knuta Vollebaeka k narušeniu istej rovnováhy, ktorej obnovenie je teraz najdôležitejšou úlohou.
Komentár Petra Schutza o podozreniach SMK : Paralela v šaláte
Vyplýva to z Vollebaekovho stanoviska, ktoré včera zverejnili po schôdzke so štvorčlennou delegáciou maďarského parlamentu pod vedením jeho predsedníčky Katalin Sziliovej v holandskom Haagu.
Správa OBSE Knut Vollebaek v správe píše, že väčšina zmien v jazykovom zákone je v súlade s medzinárodnými štandardmi na druhej strane pripomína, že štát musí zaručiť rovnováhu medzi ochranou štátneho jazyka a jazykov menšín, vyriešiť problém s chýbajúcim zákonom o ochrane menšín. Pripúšťa možnosť zneužitia pokút a vyzýva nás, aby sme sa vyhýbali ich ukladaniu. Postihy by mali byť výnimočné, jasne definované a monitorované Vyčíta vláde, že zákon prešiel parlamentom predt ým, akodostala od OBSE správu
Pripravený komisár Vollebaek je pripravený hľadať ďalej riešenie prijateľné pre obe strany a vyzval, aby sa ďalšie kroky udiali v úzkej spolupráci s predstaviteľmi národnostných menšín.
Spor medzi SMK a slovenskou vládou o to, ako Vollebaek vo svojej správe hodnotí novelu jazykového zákona, sa prehlbuje. SMK včera tvrdila, že naše ministerstvá zahraničných vecí a kultúry zatajujú ich korešpondenciu s komisárom a správu OBSE nepresne interpretujú. Ministerstvo kultúry zatajovanie korešpondencie s komisárom vylúčilo.
SMK sa s Vollebaekom stretla v stredu v Haagu. „Informácia tlmočená ministrom zahraničných vecí a ministrom kultúry o stanovisku vysokého komisára nebola korektná, správna a vyvážená,“ povedal včera podpredseda SMK József Berényi.
Vollebaek v správe zverejnenej v júli píše, že väčšina zmien v jazykovom zákone je v súlade s medzinárodnými štandardmi. „Aj keď novela zákona vo všeobecnosti nie je sporná, je potrebné starostlivo zvážiť všetky jej dôsledky vrátane vplyvu na iné zákonné normy,“ píše sa v posudku. OBSE pripúšťa možnosť zneužitia pokút a má výhrady k nejednoznačnosti niektorých ustanovení.
Obavy SMK Berényi upozornil, že vo Vollebaekovej správe sa päťkrát píše, že zákon „môže vyvolať obavy“, prípadne problém a vyzvali ministerstvá, aby zverejnili celú komunikáciu s komisárom.
„Z vyjadrení SMK po stretnutí s Knutom Vollebaekom je očividné, že SMK nedokázala spochybniť podstatu posudku a zákon je v súlade s medzinárodnými normami,“ reagovalo ministerstvo zahraničných vecí. Tvrdí, že ministerstvo cielene nezatajuje nič z ich komunikácie.
Miroslav Kern, tom, TASR

Beata
Balogová
