BRATISLAVA. Tibetský duchovný vodca dalajláma dostane na Slovensku štátnu ochranu. Hoci vládni politici sú k stretnutiam s dalajlámom zdržanliví, minister vnútra Robert Kaliňák rozhodol, že Jeho Svätosť bude strážiť Úrad na ochranu ústavných činiteľov.
Dalajlámu pozvala na Slovensko Nadácia Jána Langoša, ktorá mu na budúcu stredu udelí Cenu Jána Langoša za nenásilný boj za ľudské práva a demokraciu. Za domácu scénu preberie cenu protagonista nežnej revolúcie Fedor Gál.
Koaliční politici o stretnutie záujem nemajú
Nadácia pozvala na odovzdávanie cien ústavných činiteľov a politické reprezentácie. Zorganizovala aj stretnutie s predsedami parlamentných politických strán pred vystúpením dalajlámu v športovej hale v Bratislave na Pasienkoch, kde bude hovoriť s verejnosťou.
Na schôdzku s dalajlámom prídu predsedovia opozičných strán Mikuláš Dzurinda, Pavol Hrušovský, Pál Csáky a Béla Bugár. Ján Slota a Vladimír Mečiar na pozvanie neodpovedali. Hoci sekretariát Smeru najskôr nadácii potvrdil aj účasť Roberta Fica, dnes dostali oznam, že premiér a predseda Smeru sa s dalajlámom stretnúť nemieni. Stretnutie s ním nemá v programe ani prezident Ivan Gašparovič.
Prečo sa s dalajlámom nechce stretnúť naša vláda? Čítajte viac
„Ako predchádzajúca vláda, aj táto vláda uznáva silu jednej Číny. Naším partnerom je vláda Čínskej republiky, ako v minulosti, tak aj teraz,“ povedal agentúre SITA vicepremiér pre menšiny a ľudské práva Dušan Čaplovič. Pred deviatimi rokmi jeho predchodca Pál Csáky dalajlámu na Úrade vlády prijal. Čaplovič však odkázal Nadácii Jána Langoša, ktorá dalajlámov pobyt organizuje, že nemá čas.
Hoci sa s dalajlámom stretlo viacero významných politikov, niektorí z nich sa stretnutiu s ním vyhýbajú, keďže jeho návštevy ostro sleduje Čína, ktorá Tibet považuje za svoje zvrchované územie. Slovensko navštívil exilový tibetský vodca naposledy pred deviatimi rokmi.
Dalajláma príde aj vďaka Václavovi Havlovi
Tibetský duchovný vodca prijal pozvanie aj vďaka bývalému československému prezidentovi Václavovi Havlovi. Novinárom to dnes povedali organizátori jeho návštevy z Nadácie Jána Langoša. Havel, ktorý s dalajlámom udržiava osobné kontakty, je totiž členom nominačného výboru Ceny Jána Langoša. Ten navrhol udeliť dalajlámovi ocenenie za odvahu pri obhajovaní ľudských práv.
"Hlas Václava Havla bol jeden z tých, ktorý podľa mňa rozhodujúcou mierou zaznel v prospech toho, že dalajláma túto cenu prijal," povedal Ladislav Snopko, ktorý je členom správnej rady Nadácie Jána Langoša. Havel, ktorý sa s dalajlámom v minulosti stretol aj ako prezident štátu, pred štyrmi rokmi v Berlíne prebral z rúk duchovného vodcu vyznamenanie za svoju podporu tibetského ľudu a angažovanosť za nezávislosť Tibetu.
Verejnosti sa prihovorí na Pasienkoch
Tibetský dalajláma príde na Slovensko 8. septembra popoludní, 9. septembra sa ráno zíde so Správnou radou Nadácie Jána Langoša, prijme ho primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, v Starej tržnici si pozrie ešte nesprístupnenú výstavu o Himalájach a Tibete a pôjde do Divadla Pavla Országha Hviezdoslava prevziať cenu.
O 14:00 sa stretne s verejnosťou na Pasienkoch, kde bol aj pri prvej návšteve SR pred deviatimi rokmi. Vstupenky sú v sieti Ticketportal za desať eur. 10. septembra odletí do Prahy na Fórum 2000, konferenciu zvolávanú bývalým prezidentom a jeho priateľom Václavom Havlom.