Pôvodný text agentúry SITA sme o 21:17 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Nový jazykový zákon, ktorý za nesprávne používanie slovenčiny hrozí pokutami až päťtisíc eur, ako prvých zasiahol poštárov.
Vedenie Slovenskej pošty poslalo svojim zamestnancom obežník, v ktorom ich na zákon platný od prvého septembra upozornilo. V úradnom styku im káže používať slovenčinu. Až o niekoľko dní pravidlá doplnilo o výnimku, že na územiach s viac ako 20-percentnou menšinou môžu používať aj jej jazyk.
Prvý príkaz doslovne poslúchli na pošte v Moldave nad Bodvou. Vo štvrtok tam poštári odmietli hovoriť so zákazníkmi po maďarsky. V meste žije asi 44 percent Maďarov. Až keď včera prišiel doplňujúci obežník, vrátili sa poštári aj k maďarčine. Na prípad upozornila STV.
Pošta tvrdí, že nové zákony bežne vysvetľuje obežníkmi. Jej hovorca Juraj Danielis však pripúšťa, že sami nevedia, ako podľa niektorých bodov zákona postupovať. O výklad požiadali ministerstvo kultúry.
Hovorca rezortu Jozef Bednár hovorí, že metodický pokyn bude hotový na konci roka.
Dôchodok dostanete po slovensky
„Pracovníci Slovenskej pošty v regiónoch, kde žije národnostná menšina, majú obavy rozprávať v inom ako v štátnom jazyku,“ povedal podpredseda SMK József Berényi.
SMK poštu obvinila z nadpráce aj napriek tomu, že jej vedenie dodatočne o niekoľko dní obežník doplnilo aj o výnimku pre územia, kde žije viac ako
20 percent príslušníkov menšiny. Tam môžu poštári hovoriť aj jazykom tejto menšiny. „Pre istotu ho pošleme ešte raz, v pondelok,“ povedal hovorca Slovenskej pošty Juraj Danielis.
Danielis tvrdí, že na juhu Slovenska nikdy nebol problém s používaním maďarského jazyka. Mnohí tamojší poštári sú podľa neho maďarskej národnosti a bežne komunikujú svojím materinským jazykom. „My sme radi. Vedia lepšie vyriešiť zákaznícko-zamestnanecké veci.“
Používanie štátneho jazyka v úradnom styku prikazoval aj starý jazykový zákon. Za porušenie pravidiel však neurčoval žiadne sankcie. Teraz hrozí pokuta až do výšky päťtisíc eur.
Pošta pripúšťa, že sama nevie, ako zákon dodržiavať na územiach, kde žijú menšiny, ale v zastúpení menej ako dvadsať percent.
Problém však vo štvrtok vznikol aj v meste, kde žije takmer polovica Maďarov – v Moldave nad Bodvou. Poštári podľa STV odmietli hovoriť so zákazníkmi inak ako po slovensky. K maďarčine sa vrátili, až keď im prišiel doplnený obežník.
O vysvetlenie zákona pošta požiadala ministerstvo kultúry. Metodický pokyn však bude podľa hovorcu rezortu Jozefa Bednára najskôr na konci roka.
Poštu ovláda SNS
Slovenská pošta je najväčšou firmou, ktorú priamo riadia nominanti SNS. Slotova strana ju dostala v rámci koaličných rozhovorov o rozdelení vplyvu v krajine po voľbách 2006.
Šéfom pošty je nominant SNS Libor Chrást, predsedom dozornej rady je Juraj Hatvany z firmy Avocat, ktorá uspela v škandalóznom nástenkovom tendri ministerstva výstavby, ktoré kontroluje SNS.
Slotova strana včera rozbehla petíciu jazykového zákona a zároveň za podanie školského zákona na Ústavný súd pre dvojjazyčné názvy v učebiciach.
Slota petíciu zdôvodnil tak, že ide o „akt toho, aby sa slovenskí občania takýmto spôsobom vyjadrili, aký majú názor na prijatie tohto zákona“.

Beata
Balogová
