Bolo cítiť, že je mimoriadne hrdý na to, že sa SMK podarilo dostať na futbalový štadión tisíce ľudí. Podľa predsedu strany PÁLA CSÁKYHO tomu pomáha atmosféra strachu z pokút, na základe jazykového zákona. Nie jeho charizma. Odkazuje, že Maďarov sa netreba báť, s Maďarmi sa treba dohodnúť.
Mal by každý Maďar žijúci na Slovensku ovládať slovenčinu?
To je na rozhodnutí každého občana. Žiaden dokument nehovorí o povinnosti ovládať akýkoľvek jazyk. Ale je v záujme každého občana, aby dobre ovládal slovenský jazyk.
Zástupcovia iných menšín vyjadrili podporu jazykovému zákonu. Jediní, kto sa ozýva, sú Maďari.
Považujem to za postkomunistický a bolševistický akt. Pýtam sa pána Maďariča a zástupcov týchto menšín, aký jazyk používajú bežne - doma či na pracoviskách. Väčšinou slovenčinu. Oni sú v inej polohe ako my. Maďari sú jediná menšina, ktorá je taká početná, že má vlastné inštitúcie a v niektorých regiónoch žije ako regionálna väčšina, takže má nárok používať materinský jazyk.
To mohol byť aj ich dobrovoľný akt.
Nemyslím, že to bol celkom dobrovoľný akt. Pozrieme sa na konci roka, aké dotácie dostanú do 31. decembra.
Podplatili ich?
Povedal som, že sa pozrieme na dotácie.
Čo konkrétne máte proti jazykovému zákonu?
Najväčšou hlúposťou je kriminalizácia slovenského jazyka. Každý slovenský demokrat musí proti tomu protestovať. Kriminalizácia je v tom, že sa za nejasných okolností môže udeliť dosť vysoká pokuta. Druhá hlúposť je vytvorenie jazykovej polície. Že štátny úradník na ministerstve kultúry určí, kto porušuje zákon a môže pokutovať. Je tiež nešťastné, že kodifikácia slovenčiny bude podliehať štátnemu úradníkovi a nie napríklad akadémii vied. Zákon šíri neistotu a strach, paragrafy sú gumové. Som však rád, že do toho chce zasahovať aj OBSE.
Prekážajú vám pokuty ako také, alebo že nie je jasné, za čo sa budú dávať?
Jedno aj druhé. Oba momenty budú obsiahnuté v našom podaní na Ústavný súd. Základným atribútom právneho štátu je, že občan môže byť pokutovaný, ale pravidlá musia byť presne dané. A samotná kriminalizácia jazyka? Jazyk je jeden z najväčších zázrakov. Je to výtvor ľudskej duše. Jeho zneužitie ako biča proti iným je nezmyselné. Aj pán Maďarič v 90 percentách argumentoval južným Slovenskom, takže je jasné, proti komu je zákon.
Pokuty za porušovanie jazykového zákona majú aj iné krajiny EÚ.
Pokutu môže dať nezávislý orgán. Keby o tom za presných pravidiel rozhodoval súd, mohlo by byť o jeden kritický bod menej. Ale napriek tomu každé pokutovanie jazykového prehrešku je hanbou daného štátu.
Mnohé zákony majú vykonávacie predpisy. Keby sa vyriešili sporné body ako napríklad to, že určia za čo udeliť pokutu, bolo by to dostatočné?
Vysoký komisár OBSE povedal, že mu bola ponúknutá takáto možnosť a chce sa spolupodieľať na tvorbe takýchto podzákonných noriem. Aj my sa hlásime, že sa na tom chceme spolupodieľať. A berieme, že aj vláda to chce spresniť. Chcem však upozorniť, že z právneho hľadiska je to veľmi problematické, pretože zákon má byť čistý a jasný. Sama vaša otázka naznačuje, že je gumový a nejasný.
Aká situácia by mohla podľa tohto zákona nastať?
Už aj teraz niektorí podnikatelia nepoznajúc zákon hovoria zamestnancom, aby nepoužívali maďarčinu v strachu z pokuty. Rozrušujú ma informácie o tom, že pošta vydala nariadenie, že na poštách sa má používať len slovenčina. Zákon vytvára atmosféru strachu a 50. rokov."
Prečo strachu?
Keď som sa Maďariča pýtal, ako budú jazykoví policajti v Bratislave vedieť, kde sa porušuje zákon, povedal, že vyzývajú ľudí, aby to oznamovali. Ale to je výzva na úrovni 50. rokov minulého storočia.
Čakáte, že si tak ľudia budú riešiť susedské spory?
Áno. Keď vytvoríte takúto možnosť, musíte počítať so zneužitím zákona.
Hovoríte, že demonštrácia na štadióne v Dunajskej Strede bola akcia menšiny, aká tu od revolúcia nebola. Bola to akcia menšiny alebo SMK?
Akcia menšiny iniciovaná SMK a vidím, že to na Slovensku niekoho znepokojuje. Netreba sa báť Maďarov. S Maďarmi sa treba korektne dohodnúť. Maďari sú korektní. Dokázali sme to v minulosti. Niektorí sú nervózni, že sme dokázali zmobilizovať toľkých.
Zvážali ste ľudí autobusmi.
Ľudia s niektorých regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť, sa nás pýtali, či musia platiť cestovné. Tak sme urobili jedinú vec - zaplatili sme odvoz. Oni si ho sami objednali aj organizovali.
Takže neviete, koľko z tých tísícov ľudí ste tam zviezli?
Nie.
Rečníkov organizovala SMK?
Keď bolo jasné, že také stretnutie urobíme, termín, miesto sme urobili my. Na programe sme sa dohodli pri okrúhlom stole maďarských občianskych inštitúcií. Nikto tam však nevystúpil ako súkromná osoba. Všetci hovorili za organizácie.
Záujem vystúpiť mal aj Béla Bugár.
Je slobodný občan a môže vystupovať, kde chce. Okrem podujatí, ktoré organizujeme.
Prečo?
Lebo urobil hlúposť. Vytvorenie mačkopsa, ktorý ani neviem, ako sa volá, nie je šťastné.
Okrem Ondreja Dostála ste pozvali aj iných slovenských rečníkov?
Nepozvali sme ho. Ozval sa sám. Hovoril za Konzervatívny inštitút a bol vítaný.
Keď hovoril po slovensky, tak sa tlieskalo. Keď ste hovorili po slovensky vy, tak sa pískalo.
Pískalo tak 30 ľudí. Boli to fanúšikovia Dunajskej Stredy. Prišli sa ospravedlniť, pretože im v Nitre nadávali a hádzali do nich kamene. Koho ozdoba je, že keď hrá Dunajská Streda v Nitre, kričia na tribúne Smrť Maďarom?
V tvrdom jadre fanúšikov Dunajskej Stredy sú tak ako v iných kluboch nacionalisti. Vraj tam boli aj niektorí v uniformách Maďarských gárd. Ako sa tam dostali? SMK bola usporiadateľom.
Máte dôkazy, že tam boli v uniformách?
Niektorí tvrdia, že ich tam videli.
Veta: Počul som také veci, nie je argument. Na internetovej stránke sme žiadali ľudí, aby tam nenosili žiadne symboly, ktoré by mohli byť problematické a myslím, že až na malé výnimky to bolo dodržané. Ale bolo to otvorené podujatie. Netestoval som, kto je z akej organizácie. Boli tam aj ľudia z iných krajín. Bolo to slobodné podujatie slobodných občanov.
Nemali ste pocit, že by bolo dobré zahriaknuť niektorých, keď sa napríklad kričalo Ria, Ria, Hungaria?
Nemyslím, že sme mali zakročiť proti veciam, ktoré neboli nasmerované iným.
Čo bude nasledovať? Ďalšie štadióny? Pôjdete pred úrad vlády?
V tejto chvíli nie. To nie je naším cieľom. Samotná myšlienka vyšla od ľudí, ktorí sa pýtali, či sa budeme mlčky prizerať že parlament prijme hlúpy protimaďarsky orientovaný zákon.
Boli tam aj plagáty s heslom autonómie. Chce SMK autonómiu?
Bolo to stretnutie slobodných ľudí. Túto otázku by ste mali položiť tým, čo tam boli s takýmito plagátmi.
Akú formu autonómie by mali mať Maďari na Slovensku, podľa vás?
Môj názor bude presne prezentovaný 16. októbra v dokumente SMK, ktorý bude prijatý.
Budete žiadať územnú autonómiu?
16. októbra sa vrátime k tejto téme.
SMK sa oficiálne snaží vyhýbať pojmu autonómia. Nemáte to v žiadnom oficiálnom dokumente. Iba samosprávu. Je to totožný pojem?
Na Slovensku je problém hlúpa vláda, že sa kradne a hlúpy jazykový zákon. Proti tomu sme protestovali.
Duray pred pár dňami povedal, že kým sa nevyrieši jazykový zákon, riešením má byť autonómia. Aj vy si to myslíte?
Duray má právo na názor.
Je to váš podpredseda.
Kým to nie je protizákonné, rešpektujem slobodu názorov.
Čo čakáte od stretnutia slovenského a maďarského premiéra?
Nie veľa.
Prečo?
Na slovenskej strane nevidím vôľu na zlepšenie vzťahov. Po tom, čo sa stalo v prezidentských voľbách, pred voľbami do europarlamentu, bude hrať Robert Fico naďalej maďarskou kartou. Je to nebezpečné a vedie to len ku zvyšovaniu napätia. Podstata problému je v zložení slovenskej vlády a aplikovaní moci z jej strany. Ak sa v Bratislave zmení politický štýl, automaticky sa zmenia slovensko- maďarské vzťahy. Keby nebolo jazykového zákona, nebolo by napätie.
V Komárne je problém so súsoším Cyrila a Metoda. Je na balkóne jednej z budov. Malo by sa v meste nájsť lepšie umiestnenie?
Pokiaľ viem, boli ponúknuté tri miesta a boli zo strany Matice slovenskej odmietnuté. Do tejto veci ja nemôžem zasahovať. To je kompetencia miestnej samosprávy. Ale v Komárne je teraz väčší problém - vodárne. To je prípad, ktorý bude mať možno aj ďalšiu dohru - aj čo sa týka osoby pána Bastrnáka.
Nekritizujete Bastrnáka preto, že je členom Mostu?
Kritizujem ho ako primátora Komárna.
Ale keď bol členom SMK, nekritizovali ste ho.
Bastrnáka aj teraz kritizujem v polohe primátora.
Čo hovoríte na vašich opozičných partnerov? Mikuláš Dzurinda povedal, že návšteva prezidenta Lászlóa Sólyoma bola provokáciou, KDH to isté hovorili o akcii v Dunajskej Strede. Nebola to provokácia?
V EÚ je sloboda pohybu. Keď niekto nemôže ísť na podujatie, kam ho pozvala civilná organizácia, považujem to za nepochopenie toho, o čom by malo byť 21. storočie.
Vám sa nezdá, že dátum 21. august nebol vhodný na takýto typ návštevy?
Má sa považovať za provokáciu, že slovenský parlament prijal ústavu v deň výročia, keď Nemecko zaútočilo na Poľsko a tým začalo vojnu? Majú zmysel takéto za vlasy pritiahnuté porovnávania?
Kto je hlavne zodpovedný za zhoršené slovensko-maďarské vzťahy?
Robert Fico a vláda. Tým, že akceptoval Jána Slotu a postavil ho na piedestál. SNS má najviac problémov v štátnych inštitúciách, začali rozkrádať verejné majetky a v primitivizme sa celá koalícia a čiastočne aj verejné myslenie prispôsobuje Slotovi.
Keď takto hovoríte o Ficovi, viete si s jeho stranou predstaviť povolebnú spoluprácu?
V tejto chvíli to nehrozí.
Vylučujete to?
Vylučujeme spoluprácu s SNS. Ostatné závisí od volebných výsledkov a na programe, na ktorom sa vieme dohodnúť.
A čo s Bugárovým Mostom. S nimi úplne vylučujete predvolebnú alebo povolebnú spoluprácu?
Samozrejme. Je to škodlivé. Majú dohromady možno 80 členov. Nevedia založiť základné, ale ani okresné a krajské organizácie. Stanovy majú také, že funkcionárov vymenúvajú zhora. V čínskej komunistickej strane, v kórejskej komunistickej strane a v tejto strane predseda vymenuje, kto bude krajským a kto okresným šéfom. Čo je to za demokratickú stranu? To má byť partner pre nás?

Beata
Balogová
