Fedor Gál: Emócie sa šíria ako vírus

Málokto pozná Čechov a Slovákov tak dobre ako sociológ a bývalý líder VPN FEDOR GÁL. Bojuje proti utláčaniu menšín a téma neonacistov a rómskej problematiky ho dokáže rozhnevať tak, že sa musí poriadne nadýchnuť.

Fedor Gál sa narodil 20. marca 1945 v koncentračnom tábore v Terezíne. Vyštudoval vysokú chemickú v Bratislave, má doktorát vied z ekonomiky. Vystriedal niekoľko zamestnaní. V roku 1989 bol hlavným lídrom hnutia VPN, po rozpade Česko-Slovenska sa presťaho(Zdroj: SME - Pavol Funtál)

O niekoľko dní dostane v Bratislave Cenu Jána Langoša. Chvíľu uvažoval, či ho pri príležitosti výročia novembrovej revolúcie nebudú chcieť oceniť skôr Robert Fico alebo Ivan Gašparovič a plánoval radšej odísť na dovolenku. Neskôr pochopil, že oni by to nikdy neurobili a zostal.

Dnes je zásadný futbalový zápas medzi Českom a Slovenskom. Pozeráte futbal?

Nie. Pripadá mi to komické, vždy si predstavujem, ako niekto z vesmíru pozerá zhora na štadión a musí byť v šoku. Niekoľko tisíc ľudí tam šalie a dvadsaťdva iných sa naháňa za guľatou vecičkou a ide sa pri tom zabiť. Nechápem tento typ vzrušenia, ale niekedy sú chvíle, keď sa hrá o majstra sveta, sadnem si k tomu a cítim nejakú emóciu, ktorá nesúvisí so športom.

Majú ešte Slováci stále z Čechov komplex menejcennosti?

Niekoľko storočí existujú rôzne stereotypy vo vnímaní Čechov a Slovákov navzájom. Česi majú zo Slovákov pocit, že sú večne pod parou, že sú prírodný a emocionálny národ, že majú komplexy, že sú trošku dedinčania, ale majú ich radi. Slováci si myslia, že Česi sú „vyčúranci", strašní škrobi, nevedia si poriadne vypiť, chodia na dovolenky s batohom konzerv, ale súčasne im závidia Prahu, tradície, históriu a cítia sa ako mladší brat.

V Čechách rozprávate po česky?

Veľmi dobre, maturoval som z češtiny. Keď som niekde v rádiu, televízii, snažím sa hovoriť po česky, žijem tu. Ale vždy mi všetci vynadajú, aj tam, aj doma, že mám bratislavsko-pražskú češtinu a skrúca to uši. Nikdy sa nenaučím po česky tak, aby som povedal, čo mám na srdci a nikdy v Čechách nebude žiadny jazykový zákon, ktorý by mi bránil takto hovoriť.

Niečo podobné ako medzi Čechmi a Slovákmi existuje v malom aj medzi Bratislavčanmi a východniarmi.

Nie v malom, to je úplne to isté.

Vy ste na Pohode kritizovali bratislavský intelektuálny pesimizmus a chválili Košice, aké je to výborné mesto. Čo je na Košiciach také úžasné?

Trošku je to asi aj póza človeka, ktorý Bratislavu pozná dôverne a v Košiciach je rekreant. Bratislava je intelektuálne, administratívne a kultúrne centrum. Veľmi často z nej však odchádzam v hroznom stave. Sadnem si niekam s kamarátmi a počúvam hodiny a hodiny fňukania. Na politickú situáciu, na kvalitu života, na čo si len zmyslíte.

Ale to je jediný život, ktorý tí ľudia majú k dispozícii. Nepamätám si, že by moja generácia prežila lepších dvadsať rokov. V Košiciach mám pocit, že ľudia sa tam majú horšie ako Bratislavčania a nefňukajú. Počúvam tam iné reči - napríklad nedali nám peniaze na Langošov pomník, tak naň dáme zo svojho. Oni berú problémy ako výzvy. Nemajú to ľahké. Je tam väčšia nezamestnanosť, menej príležitostí.

Čím to je, že Bratislavčania fňukajú?

Niekedy veľa dobrého asi škodí. Naposledy som povedal kamarátom, ktorí ešte robia aktívne politiku, nech vyrazia po Slovensku, konfrontujú sa s problémami a pozrú sa ľuďom do očí. Život sa dá prežiť aj inak ako fňukaním.

Čo ste si pomysleli, keď ste videli, ako Slovensko nepustilo maďarského prezidenta cez hranice?

Že toto snáď ani nie je možné. Dožil som sa toho, ako zmizli hranice, môžem v Európe kráčať, kde sa mi zachce, a maďarský prezident nemôže. Dožil som sa toho, že svätý Štefan je z inej kategórie ako Cyril a Metod. Z akej inej? Politici, a teraz je jedno, či maďarskí, alebo slovenskí, si riešia vlastné mocenské ambície tým, že rozsievajú medzi ľudí nenávisť.

Prečo tá emócia funguje tak vo veľkom? Aj na internetovej stránke sme.sk väčšina ľudí rozhodnutie nevpustiť sem prezidenta schvaľovala.

Emócia, či už pozitívna, alebo negatívna, je infekčná záležitosť, šíri sa ako vírus. Keď sa šíri ako vírus láska, priateľstvo a solidarita, tak je to fajn, ale keď sa šíri nenávisť a agresivita, tak je to zle. Tento vírus vyrábajú väčšinou autority, sú to majstri technológie ovládania ľudí, nesú za to zodpovednosť. Keďže väčšina nikdy nebola elitou, tak sa treba len obávať toho, aby tie autority nemali jedného dňa na krku niečo horšie, ako je vykázanie maďarského prezidenta. Masa a dav sú telo a duša zvláštneho typu. Aj inteligentný človek, keď sa ocitne v dave, tak sa môže správať ako hlupák.

Slovenská pospolitosť začala organizovať pochody proti Rómom. V rôznych obciach sa k nim pridávajú aj bežní ľudia.

Stalo sa to aj v Čechách, v Litvínove som bol pri tom. Už niekoľko mesiacov sa ráno zobúdzam s tým, že mi hlavou prebleskne meno Natálky, rómskeho dievčatka, ktorého rodinu podpálili neonacisti. Predstava, že na tomto svete existuje dvojročné dievčatko popálené na osemdesiatich percentách tela, tri mesiace v umelom spánku, je neuveriteľná.

Za negatívne vlastnosti Rómov nesieme zodpovednosť aj my sami tým, že sme im najprv zakázali byť remeselníkmi, potom sme ich vykázali do osád za dediny, potom sme tie osady izolovali a tak ďalej. Ako môže takáto komunita vyzerať? Jasné, že je kriminogénna, je tam úžera, drogy, problémy, ale čo bolo na začiatku? Oni sa nerodia ako kriminálnici.

Poznám rodiny, ktoré z Čiech utiekli na Nový Zéland, do Kanady, do Írska. Niektorým som pomáhal. A čo zisťujem? Ich deti sú integrované v školách, hovoria po anglicky lepšie ako ja, rodičia pracujú, nemajú žiadne problémy.

Čím to je, že Slováci nemajú takého politika, ako je Schwarzenberg, ktorý si dal zaplatiť audit vlastného koaličného partnera, či nie je skorumpovaný? Na Slovensku koaličný partner kradne, a nikomu to evidentne až tak neprekáža.

Keby sa na Slovensku objavil politik Schwarzenbergovho formátu, tak by skončil v nejakej periférnej strane a nikdy by sa nedostal do vedúcej pozície. Slováci aristokratov v politike nemajú radi. Ani Česi ich nemajú radi, ale Schwarzenberg sa nestal politikom tak, že jeho strana vyhrala voľby, bol nominantom Strany zelených.

Slováci aj Česi sú plebejské národy, aristokratovi sa poklonia, ale keď zájde za roh, tak si odpľujú. Nemajú radi ani vlastné elity. Vždy, keď to šlo, tak im ublížili. Ale dnešná slovenská vládna elita je niečo mimoriadne, to by sa asi v Čechách nemohlo stať. Aby sa predsedom vlády stal boľševik, ktorý povie do médií, že si nepamätá november 1989, aby vládli ľudia ako Slota alebo Mečiar.

O niekoľko dní dostanete s dalajlámom Cenu Jána Langoša. Potešilo vás to?

V živote som nedostal skoro žiadne ceny, vôbec nie za svoju činnosť v politike. Raz som dostal poďakovanie z Masarykovej univerzity v Brne, lebo som im pomáhal zakladať jednu fakultu a druhýkrát som dostal ocenenie za dokument pre televíziu. Uvažoval som nad tým, že tento rok je dvadsiate výročie novembra, najvýznamnejšej udalosti moderných slovenských dejín, pri ktorej som bol, je to štátny sviatok, možnože budú Fico alebo Gašparovič rozdávať metále.

Súčasne som si hovoril, že aj keby vystrelila motyka a oni by mi naozaj niečo chceli dať, predstava, že beriem z ich rúk ocenenie, je nemožná. Pre istotu som plánoval, že tu nebudem, že pôjdem na dovolenku. Naraz mi zatelefonovali z Bratislavy, že dostanem Cenu Jána Langoša spolu s dalajlámom. Bol som hrozne dojatý.

Je to asi jediná cena, ktorú som schopný prevziať. Dalajlámu si neuveriteľne vážim, prečítal som všetky jeho knihy. Najfrekventovanejšie slovo, ktoré vychádza desaťročia z jeho úst, je láska a súcit. Je to človek, ktorý šíri výhradne pozitívne emócie.

Premýšľate, o čom sa budete rozprávať?

Viem, ako to chodí, nebude priestor na to, aby som začal filozofovať. Každý pohľad a dotyk, ktorý si vymeníme, vo mne zostane, a najviac si to užijem, keď sa to skončí.

Povedali ste, že keď dotočíte dokument k 17. novembru, definitívne skončíte s verejným životom a budete sa venovať už len vnučke. Naozaj?

Mám ešte jednu tému, ktorú chcem urobiť - o ľuďoch, ktorí ovplyvnili moje myslenie. Napríklad Rudo Dzurko, Cigán z Pavloviec na Slovensku, skvelý výtvarník, alebo Jozef Císařovský, maliar, chartista, rovný a čestný človek. Takýchto ľudí mám asi troch-štyroch. Sú už starí a môj posledný film by mal byť o nich.

Navyše za mnou prišiel ďalší kamarát Róm, ktorý robí na Úrade vlády. Chcel by urobiť rómsky multimediálny portál európskych rozmerov a ja mu mám pomôcť. Na takúto ponuku nemôžem povedať nie, to sú ďalšie tri roky. Zdá sa, že budem musieť umrieť, aby som definitívne skončil.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 5. Alarica – new business project in the market of shoes
 6. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 7. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 8. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 10. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 17 930
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 981
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 312
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 082
 5. Kam do tepla v januári? 1 737
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 470
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 393
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 232
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 904
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 866

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

Kde je mafián Nigut? Zatykač má vyše štyri roky

Špekuluje sa, že už je po smrti. Okoličány spomína na posledné stretnutie.

Konkurz na šéfarchitekta Raši zrušil. Jeden uchádzač bol málo

Jediná nevylúčená záujemkyňa vraví, že chápe, čo to pre ňu znamená.

Sľubujú dôchodcom výhru za nákup. Peniaze nedorazia

Dôverčivý 97-ročný dôchodca minul na produkty už vyše 250 eur.