BRATISLAVA. Slovenskému kabinetu môže najviac poškodiť situácia, ak sa mu nepodarí dovládnuť a splniť väčšinu, ak nie celý vládny program. V piatkovej relácii televízie Joj De facto to vyhlásil minister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák. Reagoval tak na otázku, či Smer-SD nepristúpil voči koaličnému partnerovi SNS k razantným krokom aj preto, lebo konanie národniarov škodí aj najsilnejšej koaličnej strane.
"Ja si myslím, že voliči sa v roku 2010 rozhodnú či bolo správne dostavať namiesto zatvoriť jadrové elektrárne či pustiť sa vehementnejšie do výstavby diaľnic," konštatoval.
Nezávislý poslanec Národnej rady SR Béla Bugár však chápe krok Smeru-SD, ktorý SNS odobral ministerstvo životného prostredia (MŽP) v kontexte blížiacich sa volieb. "Idú voľby a treba ukázať, že problém je inde a nie v Smere," povedal. Navyše je presvedčený, že zo strany premiéra Roberta Fica vôbec nešlo o razantný krok, ako to vidí Kaliňák. "Ak by bol razantný, riešili by sa problémy vtedy, keď o nich hovorila opozícia či médiá. Aká to je rýchlosť? Veď len v prípade emisií, keby už na jeseň premiér zastavil tento obchod, tak dnes by sme nemali mínus dve miliardy Sk. Tie sa dali použiť na čokoľvek," podčiarkol líder Mostu-Híd.
Na otázku, či sa za šéfovania SNS na MŽP kradlo, minister vnútra odvetil, že tam vzniklo niekoľko podozrení, že to nefunguje tak, ako má. "Nominanti SNS nevedeli odkomunikovať veci a reagovať. Po nástupe Dušana Čaploviča (dočasne je poverený riadením rezortu, pozn. TASR) sa začali veci riešiť. Vždy od vzniku koalície sme reagovali na tieto problémy veľmi rýchlo," argumentoval.
Podľa Kaliňáka zostala SNS po týchto udalostiach vo vláde aj preto, lebo najpodstatnejšie je poskytnúť ľuďom politickú stabilitu a plnenie programu hlavne v čase krízy. "Je nevyhnutné, aby bol premiér schopný urobiť také úkony, aby bolo jasné, s čím chceme pracovať a s čím nie. Vystriedali sa tam (na MŽP) traja ministri a ani jeden nebol schopný urobiť kľud. Urobili sme to preto, aby sme mohli dovládnuť do volieb," vysvetlil odobratie envirorezortu národniarom.
Politici sa v diskusii nevyhli ani aktuálnej situácii v slovensko-maďarských vzťahoch, ktoré komplikuje aj slovenský jazykový zákon. Kaliňák ako hlavný problém tejto právnej normy vníma to, že sa o nej neustále klame. "Ak budete klamať o jazykovom zákone, nemôžete byť mostom, budete len odtrhnutou kompou," odkázal Bugárovi.
Odídenec z SMK je však presvedčený, že jazykový zákon je zlý a niečo iné o ňom hovorí minister kultúry Marek Maďarič a niečo iné sa v ňom uvádza. Aj preto sa podľa vlastných slov zúčastnil na proteste proti zákonu v Dunajskej Strede.
Kaliňák zopakoval, že vydanie diplomatickej nóty, ktorou SR nevpustila 21. augusta maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma na slovenské územie, bolo nevyhnutné z bezpečnostných dôvodov. "Zo všetkých alternatív, ktoré boli, bola táto najmenej zlá. Podstavec sochy sv. Štefana naznačil, komu tie vajíčka boli určené," konštatoval.
Bugár reagoval, že ani on nesúhlasí s takýmito "súkromnými" návštevami, na ktorú sa Sólyom chystal, na druhej strane zdôraznil, že slovenská strana o tomto zámere vedela už dva mesiace vopred a mohla sa tak pripraviť. "Smer-SD zneužíva maďarské témy na odpútanie pozornosti," uzavrel.