Bratislava 29. marca (TASR) - Kým vlečný čln, ktorý sa v noci zo štvrtka na piatok potopil pri prvom pilieri bratislavského Starého mosta, nebude vytiahnutý, stále hrozí poškodenie piliera mosta, o ktorý je potopené plavidlo pritlačené.
K mimoriadnej udalosti došlo po havárii rakúskej motorovej lode Greifenstein, ktorá proti prúdu tlačila dva člny. Kým jeden - prázdny čln sa pri kolízii odtrhol a voľne odplával dolu prúdom, druhý - plný obilia - sa potopil a "prilepil" na spomínaný pilier.
Podľa informácie z kapitanátu Štátnej plavebnej správy v Bratislave hneď po havárii sa nedalo presne určiť, kedy bude potopený vlečný čln vytiahnutý.
Túto náročnú operáciu jednak sťažuje ešte stále zvýšená hladina Dunaja a jednak náklad obilia, ktorý je v člne. Preto spôsob jeho vyslobodenia môžu odborníci hľadať aj dva-tri mesiace.
Experti odhadujú, že prvý pilier Starého mosta z petržalskej strany ohrozuje zdemolovaný kolos, ktorý spolu s nákladom a nabratou vodou váži 1500 až 1800 ton.
Tlak vody na potopený čln však postupne zoslabne, lebo hladina Dunaja v Bratislave každý deň klesá v priemere o 40 centimetrov. Keď sa jej výška ustáli, odborníci na statiku budú môcť presnejšie zdokumentovať poškodenie oboch pilierov Starého mosta.
Pri prvej štvrtkovej obhliadke osadili na pilieri signálne vlajky, vďaka ktorým postupne - po poklese vodnej hladiny a zafixovaní člna - zistia, či nebolo porušené aj podložie nosných pilierov. Ďalšia obhliadka piliera bude v utorok 2. apríla o 9.00 hodine. Pozorovania komplexne vyhodnotia a odborný posudok napíšu v priebehu ďalších dní.
Preto automobilová doprava cez Starý most bude vylúčená dovtedy, kým statici neoznámia, že prvý pilier, o ktorý je potopené plavidlo veľkým tlakom vody pritlačené, nie je bezpečný.
Kým statici nedajú posudok o tom, že pilier nie je tak narušený, že by mohol ohroziť životy cestujúcej verejnosti, dovtedy verejnosti slúžiť nebude.
Keďže vyťahovacie práce bude hradiť rakúsky majiteľ potopeného člna, vyšetrovateľ Okresného oddelenia Policajného zboru Bratislava I vo štvrtok vypočúval celú posádku rakúskej motorovej lode. Potreboval zistiť, prečo pri Starom moste došlo k pretočeniu celej zostavy a k samotnej havárii, ktorá na niekoľko hodín zastavila plavbu po Dunaji.
Vývoj po havárii na Dunaji smeruje k tomu, že celá mimoriadna udalosť bude mať dohru na súde. Podľa námestníka primátora Bratislavy Františka Deja všetky náklady spojené s odstraňovaním dôsledkov havárie v podobných prípadoch hradí vlastník plavidla. Preto experti z rôznych oblastí musia vypracovať odborné posudky a zmapovať rozsah a výšku škody. Až po ich expertízach budú na magistráte Bratislavy vedieť, či postačí opraviť iba poškodené piliere, alebo bude treba rekonštruovať celý Starý most. Ak bude potrebné opraviť celý most, doprava v Bratislave - v súčasnosti značne zložitá - sa výraznejšie skomplikuje.