BRATISLAVA. V novele zákona o štátnom jazyku vidí problém ani nie tak samotná maďarská menšina žijúca na Slovensku, ale jej politickí predstavitelia. "Politickí predstavitelia maďarskej menšiny sú jediní, ktorí sú nespokojní," uviedol dnes v relácii Na Telo minister vnútra SR Robert Kaliňák (SMER-SD).
Zároveň upriamil pozornosť na viaceré dezinformácie, ktoré v médiách v súvislosti s jeho aplikovaním do praxe zazneli. Vyvrátil špekulácie o tom, že hasiči nebudú môcť napríklad "zachrániť babku, lebo s ňou nebudú môcť hovoriť po maďarsky". "Ten, kto rozumie hasičským zákrokom vie, že služobný styk je styk medzi nadriadeným a podriadeným a jednotlivými útvarmi," upozornil minister Kaliňák s tým, že je jedno, či si budú hasiči podávať medzi sebou hadicu "po maďarsky".
"Nech si hovoria akýmkoľvek jazykom o podaní hadice, to predsa zákon nerieši," pripomenul. Faktom podľa jeho slov však zostáva to, že fyzická osoba nemôže byť podľa spomínaného jazykového zákona pokutovaná. "V tom paragrafe je jasne napísané, že fyzická osoba, okrem podnikateľov, nemôže byť pokutovaná," zdôraznil podpredseda vlády SR. Pripomenul, že v zákone je jasne napísané, na koho sa pokuty vzťahujú, a to až po upozornení.
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár ministrovi oponoval, že ak pokutu za porušenie jazykového zákona dostane podnikateľ, v konečnom dôsledku ju zosobní svojim zamestnancom - fyzickým osobám. Na opakovanú výzvu ministra Kaliňáka, aby poprosil maďarského premiéra Gordona Bajnaiho a maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Balázsa, aby neklamali o slovenskom jazykovom zákone, zareagoval Bugár so slovami: "Ak niekto tvrdí, že sa v cirkvách, počas svätej omše nemôže používať menšinový jazyk, nehovorí pravdu. Stačí vám?," povedal Bugár. Minister Kaliňák doplnil, že tento fakt sa týka aj lekárov.
Na otázku, či by si strana SMER-SD vedela predstaviť budúcu vládnu koalíciu so stranou Pála Csákyho (SMK) alebo Bugárovym Most-Hídom zareagoval Kaliňák so slovami: "My máme generálne stanovisko, v ktorom jasne hovoríme, že o voľbách rozhodnú voliči."
Naopak, Bugár upozornil, že ak sa bude takýmto spôsobom pokračovať v zvyšovaní slovensko-maďarského napätia, tak si bude potrebné rozmyslieť, či ísť do vlády, ktorá predtým na čele so Smerom-SD zneužívala slovensko-maďarské problémy. "Programovo ich zneužíva na odpútanie pozornosti od iných problémov," poznamenal.