BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sedí na stoličke u lekára. Nemá krčnú chrbticu, čo ukazuje aj röntgenová snímka, ktorú drží lekár. Ten konštatuje: „Nemýlil som sa. Tá vaša bolesť krčnej chrbtice je čisto fantómová.“
Karikatúru uverejnil denník SME 9. júla. Jej autor, Martin Šútovec, Shooty reagoval na informáciu Ficovho úradu, že premiér ruší pre „akútne bolesti krčnej chrbtice“ svoj program. Fico a jeho tlačový úrad na otázky o zdravotných problémoch v lete nedávali konkrétne odpovede.
Premiér pridal príklady
Predseda vlády si karikatúru vysvetlil ako útok, a to tak vážny, že denník SME zažaloval. Za zásah do svojich práv požaduje od vydavateľstva Petit Press ospravedlnenie aj 33-tisíc eur .
„Takto uverejnená karikatúra jasne ťaží z vážneho poškodenia môjho zdravia, sprevádzajúceho bolesťami, a z tohto poškodenia si robí posmech,“ uvádza premiér v žalobe. Denník vraj poškodil jeho dôstojnosť. Zdravotný stav podľa Roberta Fica nemôže byť dôvodom na zábavu ani pri verejne činnej osobe.
„Preto by napríklad nebolo možné uverejniť podobizeň poslanca na invalidnom vozíčku s komentárom, vždy som vedel, že nevie stáť na vlastných nohách, alebo podobizeň nevidomého ministra spravodlivosti, či sudcu s komentárom spravodlivosť je slepá.“
Názor právnikov
Ficov argument o zosmiešňovaní zdravotného stavu sa právnikom nezdá správny. „Nie je korektný, pretože nejde o to, že by si niekto robil žarty z jeho zdravia alebo ho zosmiešňoval, lebo trpí, ale preto, lebo jeho choroba bola opradená rúškom tajomstva,“ povedal právnik Marek Benedik.
Robert Fico mal problém s chrbticou v júli. FOTO ARCHÍV SME – SHOOTY
Zástupca riaditeľa Ústavu štátu a práva SAV Jozef Vozár si myslí, že pointa karikatúry bola úplne inde. Pripomína, že pri karikatúrach je hranica medzi slobodou prejavu a ochranou osobnosti posunutá v prospech slobody prejavu. „Karikatúra by prestala byť karikatúrou, ak by neobsahovala aj určitý druh zveličenia.“
Harabin peniaze vysúdil
BRATISLAVA. Karikatúry na súde sú na Slovensku raritou.
Známy je prípad exministra spravodlivosti a šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktorý pred tromi rokmi vysúdil od denníka Pravda tri milióny korún za glosy a karikatúry.
Tie upozorňovali, ako niektorým sudcom rozdal dokopy päťmiliónové odmeny.
vev
„Karikatúra je obrovská hyperbola, také zveličenie, že to človek nemôže brať vážne. A keď sa berie natoľko vážne, že zažaloval karikatúru, tak to svedčí o jeho psychickom rozpoložení,“ povedal Benedik.
Podobne karikatúru definoval aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) pred dvomi rokmi, keď posudzoval spor medzi rakúskou asociáciou výtvarných umelcov a Rakúskom.
Spor sa týkal obrazu Otta Műhla, ktorý bol v roku 1998 súčasťou výročnej výstavy. Na karikatúre zobrazil tridsiatku známych osobností vrátane Matky Terezy, kardinála Hermanna Groera v rôznych sexuálnych polohách.
Na obraze bol aj politik Walter Meichberger, ktorý rakúske súdy žiadal o zákaz zobrazovať karikatúru, ako aj o odškodnenie za zásah do jeho práv.
Štrasburg zveličenie chráni
V Rakúsku politik uspel, ale pred európskym súdom v Štrasburgu nie. Ten povedal, že obraz je karikatúrou, ktorej sprievodnými znakmi sú satira, zveličenie, skreslenie reality a ktorej cieľom je provokovať. Ak rakúske súdy povedali, že maliar zasiahol do politikových práv, tak toto rozhodnutie podľa ESĽP nebolo v demokratickej spoločnosti nevyhnutné.
Ide o jeden z mála podobných sporov. Aj Vozár hovorí, že v zahraničí sú žaloby pre karikatúry ojedinelé.
Politici by aj zaplatili
Robert Fico za Shootyho obrázok noviny žaluje, niektorí jeho stranícki kolegovia si jeho karikatúry chceli kúpiť na pamiatku.
BRATISLAVA. „Asi je chorý a podráždený,“ vysvetľuje si Shooty, prečo premiér žaluje denník SME za jeho karikatúru. Robertovi Ficovi želá „v mene občanov tohto štátu skoré uzdravenie“.
Prečo si vybral tému krčnej chrbtice? „Zaujalo ma, že jeho tlačové oddelenie tvrdí, že má krčnú chrbticu.“ V Smere sú však aj politici, ktorí na rozdiel od premiéra možno majú väčší zmysel pre humor.
V minulosti chceli Shootyho karikatúru kúpiť pre svojich ministrov spolupracovníci ministra financií Jána Počiatka a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. V prípade Kaliňáka malo ísť o darček k narodeninám. Shooty im ich nepredal. „Také peniaze nemajú, aby si to mohli dovoliť,“ povedal o Ficových ministroch.
Dve jeho karikatúry bieloruského diktátora Alexandra Lukašenka kúpil v dražbe v minulosti napríklad Béla Bugár. Jednu daroval britskému premiérovi Tonymu Blairovi pri jeho návšteve Slovenska a druhú dal americkému exprezidentovi Georgeovi Bushovi.
Odhodlanie Mikuláša Dzurindu nezmeškať pozvánku do Bieleho domu nezastavila ani vážna zlomenina nohy. FOTO ARCHÍV SME – SHOOTY
mož
Smiešne
Žalobou premiéra Fica za Shootyho karikatúru sa nemá vôbec zmysel zaoberať. Je asi sto dôvodov, prečo nemá právo napádať obrázok s lekárom, čo mu oznamuje, že nemôže trpieť bolesťami chrbtice, lebo žiadnu nemá. Tu sú hlavné:
1. Vo svete je to bežné. Keď sa George Bush starší vyvracal v roku 1992 na japonského premiéra, stal sa terčom stoviek vtipov. Rovnako jeho syn, keď mu zabehol pred telkou praclík, odpadol a dorantal si tvár. Zvracanie a vražedný praclík sú síce komediálne vďačnejšie než bolesti krku, no tiež ide o zosmiešňovanie utrpenia. A na rozdiel od Shootyho narážky na absenciu chrbtovej kosti, tento humor ani nemal žiaden hlbší politický rozmer.
2. Premiér nemá na kritiku morálny kredit. Ak dáva žalobu za ublíženie na cti človek, čo bežne hovorí o novinároch ako o prostitútkach, idiotoch či slizkých hadoch a ktorý na tlačovke bez súhlasu použil záznam zo súkromného firemného žúru, je to smiešne. Že Fico neútočí na fyzično? A čo volebné bilbordy Smeru z roku 2002, kde Dzurindu symbolizovala tá najmenšia z radu topánok – jasná narážka na jeho drobnejšiu konštitúciu.
3. Právna argumentácia žaloby je slabá. Premiér tvrdí, že obrázok ho zneucťuje, lebo je na ňom bez krčnej chrbtice a s komentárom o fantómovej bolesti. V čom je však zneuctenie? Žeby si niekto začal naozaj myslieť, že Fico nemá krk, a preto si ho menej vážil? Ak by aj niekto považoval vtip za nevkusný, prestrelený a necitlivý, v jeho mysli by bol zneuctený Shooty, ktorý ho vyrobil, nie Fico, ktorý je obeťou. Aj názor, že karikatúra nesúvisí s vecami verejného záujmu, kríva. Pointou vtipu nie je bolesť, ale bezcharakternosť.
4. Diskusia je presne to, čo Fico chce. Nič nemôže lepšie zakryť desiatky káuz než správy o obrázkovom spore, ktoré navyše vyvolajú v jeho fanúšikoch súcit. Prečo sa teda o Ficovej žalobe píše? Lebo s takým dobrým vtipom je hriech sa nepodeliť.
Lukáš Fila

Beata
Balogová
