BRATISLAVA.
"Je to nemiestna a prehnaná reakcia. Pokiaľ je podľa ich vnímania v tejto veci problém, tak ho treba riešiť doma a nie ťahať ho do zahraničia," povedal pre TASR poslanec Národnej rady SR Martin Fronc (KDH). V pozadí tejto iniciatívy opozičného partnera vidí exminister školstva blížiace sa parlamentné voľby a boj o voliča najmä so stranou Bélu Bugára Most-Híd. "Je to vyslovene už v tejto polohe tak, ako to prebieha medzi Smerom-SD a SNS," vysvetlil.
Opoziční partneri by zákon len pozmenili
Fronc zopakoval, že výhrady k novele mali aj kresťanskí demokrati a týkali sa najmä finančných sankcií. "Vieme si teda predstaviť úpravu zákona napr. v tejto časti," reagoval na otázku, či by KDH bolo za úplné zrušenie tejto novelizovanej právnej normy, ako o tom viackrát hovoril líder SMK Pál Csáky.
Poslankyňa NR SR Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) považuje avizovaný krok SMK za neadekvátny. "Vidím za tým preteky medzi maďarskými stranami a predvolebný boj," konštatovala pre TASR. Spôsob, akým SMK postupuje voči jazykovému zákonu, podľa Rosovej zahmlieva podstatu problému.
Poslankyňa totiž tvrdí, že novela je skutočne chybná tak vo vzťahu k občanom slovenskej národnosti, ako aj vo vzťahu k občanom maďarskej národnosti. "Iniciatíva SMK zahmlieva podstatu zákona, ktorý nemal byť prijatý," myslí si. Rosová je presvedčená, že zo strany Pála Csákyho ide len o gesto určené pre občanov SR maďarskej národnosti.
Tlačia na USA
Podľa televízie TA3 sa maďarská lobby v USA snaží presadiť, aby americký Kongres schválil rezolúciu, ktorá jazykový zákon odsúdi. Csáky potvrdil, že s predstaviteľmi amerických Maďarov hovoril a už má pozvanie na cestu delegácie SMK do USA.
"Dúfam, že ďalším krokom bude vypočutie v zahraničnom výbore Snemovne reprezentantov. Ak slovenská vláda svoje stanovisko k novele nezmení, prídu na rad odborníci s argumentmi, že Slovensko porušilo medzinárodné dohody," povedal pre TA3 Max Teleki z Maďarsko-americkej koalície. Lobisti už podľa neho stihli informovať "niektorých kongresmanov".
Rozhodnutie SMK poslať do USA svoju delegáciu považuje minister kultúry SR Marek Maďarič (Smer-SD) za bezprecedentnú kampaň a snahu vyviesť do zahraničia klamstvá o jazykovom zákone. Nevylučuje preto, že táto iniciatíva bude mať diplomatickú dohru.
Pôjdu len na pozvanie
Delegácia SMK je pripravená vycestovať do USA, kde by mala lobovať proti slovenskej novele zákona o štátnom jazyku, až po tom, ako dostane pozvanie od zahraničného výboru amerického Kongresu. Pre TASR to uviedol podpredseda strany pre zahraničnú politiku József Berényi.
"Neexistuje žiaden slovenský politik, ktorý by to bol odmietol a neodmietneme to ani my. No záleží to od konkrétnej pozvánky," konštatoval. Tvrdí preto, že cesta nie je zatiaľ istá. "Ak bude tzv. hearing v americkom zahraničnom výbore, tak tam sa pozývajú väčšinou účastníci konfliktu. Zrejme nebudeme pozvaní len my, ale aj zástupcovia vlády," predpokladá Berényi.
Opozičný poslanec Národnej rady SR zároveň odmietol tvrdenia politikov SDKÚ-DS a KDH, ktorí za touto cestou vidia blížiace sa voľby a s tým spojený boj o voliča. "Ja zase môžem povedať, že vďaka voľbám do orgánov vyšších územných celkov nám SDKÚ-DS a KDH nedali pomocnú ruku v súvislosti s podaním jazykového zákona na Ústavný súd (ÚS) SR.