SME

HZDS chce vlastný vysokoškolský zákon, Mikolaja nepodporí

Novelu ministra Mikolaja nepodporí opozícia ani ĽS-HZDS, najväčší rozpor vidia v presune kompetencií z parlamentu na vládu pri zaraďovaní verejných škôl medzi univerzity, vysoké školy bez začlenenia a odborné vysoké školy.

BRATISLAVA. Koaličná ĽS-HZDS nepodporí ani štvrtú verziu novely vysokoškolského zákona z dielne ministra Jána Mikolaja. Novelu už schválila vláda, rezort školstva ju predloží do parlamentu na prvé čítanie.

Podpredseda ĽS-HZDS Jozef Habánik agentúre SITA povedal, že strana pracuje na expertných skupinách a tímoch, ktoré by sa zaoberali tvorbou nového vysokoškolského zákona a jeho filozofie. „Ten by mal byť súčasťou nášho volebného programu na roky 2010 až 2014.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predpokladám, že príprava zákona by trvala dva roky,“ uviedol Habánik. Podobne ako opozícia, aj HZDS považuje Mikolajovu novelu za problematickú najmä preto, že chce preniesť kompetencie pri začleňovaní vysokých škôl z parlamentu na vládu. Výhrady má aj k tým bodom, ktoré už Mikolaj upravil podľa predošlých pripomienok strany.

SkryťVypnúť reklamu

Novela nemusí prejisť

Novelu zákona o vysokých školách z dielne ministra Jána Mikolaja podporí pravdepodobne len koaličný líder Smer-SD. Poslankyňa Národnej rady SR Oľga Nachtmannová zo Smeru-SD verí, že Mikolajov návrh má šancu prejsť do druhého čítania.

„Prekážal nám len bod o majetku, ktorý z tejto novely vypadol, takže by sa mala stretnúť s podporou,“ naznačila podporu Smeru Nachtmannová. Predsedníčka výboru pre vzdelanie, mládež, vedu a šport Tatiana Rosová z SDKÚ-DS nevylučuje možnosť, že sa novela nedostane ani len na rokovanie v Národnej rade SR. Podobný názor má aj poslanec László Szigeti z SMK. „Mám taký pocit, že dopadne podobne ako predošlé tri, lebo mám také informácie, že HZDS to asi nepustí ďalej,“ tvrdí Szigeti.

Podľa Rosovej má zostať právo zaraďovať verejné školy medzi univerzity, vysoké školy bez začlenenia alebo odborné vysoké školy na parlamente. „Vysoké školy sa nezaraďujú na obdobie jedného volebného obdobia a mali by byť záležitosťou celej spoločnosti, nielen koalície,“ argumentuje Rosová. Svojmu poslaneckému klubu bude odporúčať, aby sa pri hlasovaní v parlamente zdržal. SDKÚ-DS zásadne protestovala aj proti tej časti zákona, ktorá sa týkala podnikania vysokých škôl. Ministerstvo ju však z návrhu odstránilo.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Mikolaj na dnešnom zasadnutí školského výboru povedal, že je ochotný ustúpiť a ponechať kompetenciu začleňovať verejné vysoké školy parlamentu. Na otázku, či nechce predísť fiasku a stiahnuť aj štvrtú verziu novely, Mikolaj povedal, že ju nebude predkladať ako svoj návrh, ale vládny návrh s odvolaním sa na plnenie volebného programu. „Ak ju páni poslanci neschvália, tak programové vyhlásenie vlády splnené nebude, ale ja som si svoju úlohu splnil, pretože ja ho predložím,“ ohradil sa Mikolaj. Ako dodal, „ťažko povedať, čo páni poslanci rozhodnú“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 937
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 002
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 258
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 157
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 945
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 618
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 332
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ján Chovan v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Pozrite si program a štvrťfinálové dvojice na MS v hokeji do 18 rokov 2025. Kedy a proti komu hrá Slovensko?


Dalibor Dvorský v drese St. Louis Blues.

Informáciu potvrdil aj Miroslav Šatan.


Martin Turčin
Radosť slovenských hokejistov z prvého gólu v zápase proti Lotyšsku na MS 18.

Slovensko obsadilo v skupine A druhú priečku.


a 1 ďalší
Oleksander Peresunko v drese Prešova.

Do elitnej kategórie postúpia prvé dva tímy.


SkryťZatvoriť reklamu