Posudok: Malinová sa hryzla do pery

Výpovede lekárov, ktorí Hedvigu vyšetrovali po tom, ako ohlásila napadnutie, konštatovali, že nesimulovala. Nový posudok už tvrdí niečo iné.

Fotografia Malinovej vznikla po tom, ako prišla do školy a oznámila útok.(Zdroj: ARCHÍV SITA)

BRATISLAVA. Vysoký tlak 150 na 80, pulz 150 za minútu, triaška na celom tele. Oderky na čele a hornej pere, opuchnuté pery. Na stehnách hematómy v tvare prstov rúk, bolesti brucha, otras mozgu. Na spodnej bielizni krv. Svoj stav nesimulovala.

Lekári v júni 2008 takto vypovedali o tom, v akom stave bola Hedviga Malinová 25. augusta 2006, keď ju podľa jej slov v Nitre napadli dvaja neznámi muži.

Tri roky po údajnom útoku prichádzajú lekári v Bratislave s novou verziou jej zranení.

Samoútok

Pohryzla sa sama, opuch nemala, otras mozgu tiež nie. Uvádzajú to v posudku Lekárskej fakulty, pod ktorým je podpísaný jej dekan profesor Peter Labaš.

Posudok si vyžiadala Generálna prokuratúra. Nové zistenia majú deväť strán. Znalec mal odpovedať na jedenásť otázok, ktoré mu dala prokuratúra. Zaujímalo ju aj to, aký vplyv mali na Malinovej výpoveď sedatíva, ktoré užila, alebo aké mala v skutočnosti zranenia.

kal.jpg

Minister vnútra Robert Kaliňák drží Malinovej blúzku s nápisom, ktorý si podľa neho písala sama. FOTO: ČTK

Posudok je napísaný v prvej osobe množného čísla, podpísaný je však iba Labašom. Na konci sú vymenovaní dvanásti lekári, ktorí na ňom robili.

Autori posudku
 • Pod správou je podpísaný dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského profesor Peter Labaš
 • zároveň sa v nej píše, že na nej spolupracovalo týchto dvanásť lekárov:
 • doc. MUDr. Peter Stanko – prodekan Lekárskej fakulty, stomatochirurg
 • prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD. – prednosta I. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty
 • doc. MUDr. Viera Kristová, CSc., mim. prof. – prodekanka Lekárskej fakulty a prednostka Ústavu farmakológie a klinickej farmakológie Lekárskej fakulty
 • doc. MUDr. Viera Kořínková – psychiatrička z Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty
 • prof. MUDr. Jozef Bilický, CSc. – prednosta I. rádiologickej kliniky Lekárskej fakulty
 • prim. MUDr. Vladimír Javorka, PhD. – rádiológ
 • doc. MUDr. Martin Huťan, Csc., prednosta IV. chirurgickej kliniky Lekárskej fakulty
 • doc. MUDr. Štefan Durdík, PhD. – prednosta Kliniky onkologickej chirurgie Lekárskej fakulty
 • doc. MUDr. Ján Škultéty, CSc. – prednosta II. chirurgickej kliniky Lekárskej fakulty
 • doc. MUDr. Marián Vicián, CSc. – chirurg
 • doc. MUDr. Luděk Vrtík, CSc. – chirurg
 • doc. MUDr. Jozef Fedeleš, CSc. – prednosta Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie Lekárskej fakulty.

Dvaja z nich, s ktorými sa SME podarilo spojiť, sa o posudku odmietli rozprávať. Znalci v dokumente priznávajú, že sa opierali najmä o fotografie urobené v deň údajného napadnutia a porovnávali ich so zábermi Malinovej, ktoré vznikli na tlačovej konferencii o dva týždne neskôr.

Vychádzali aj z CT vyšetrenia tela, ktoré označujú za najobjektívnejší spôsob zistenia jej stavu. Neukázalo známky násilia.

„Nos nejaví známky násilia. Myslíme si, že tvrdenie o miernom opuchu na koreni nosa nie je správne,“ popisujú lekári fotografiu. Opuch koreňa nosa videl ošetrujúci lekár.

„Podľa stomatochirurga a prodekana Lekárskej fakulty Petra Stanka rana na dolnej pere je „s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená pohryznutím horným zuboradím do dolnej pery alebo vonkajším násilným tlakom dolnej pery voči dolnému zuboradiu“.

„Ak by opuch dolnej pery vznikol ako následok vonkajšieho násilia, napríklad fackou otvorenou dlaňou, vzhľadom na anatómiu ľudskej ruky dochádza k poškodeniu väčšej plochy pery a tým i lícnej oblasti,“ vysvetľujú lekári.

Priznávajú, že na pere mala ranku „s miernym, veľmi malým opuchom, ale tá objektívne musela vzniknúť“ ešte pred dňom, ako ju napadli. Opuch, ktorý vidia na fotografii, sa už podľa nich hojí. Pripisujú ho aj jej väčšej pere.

Lekári sa nevyrovnali s jej vysokým tlakom ani s tým, že si nepamätala, ako sa útok stal, čo je prejav otrasu mozgu. Naopak tvrdia, že opísala, čo sa stalo, a preto otras mozgu vylúčili. Neskúmali lekárske správy z vyšetrení u psychiatrov.

V jednom prípade znalci uvádzajú odpoveď ošetrujúceho lekára na inú otázku, akú dostal, alebo píšu, že lekár, ktorý ju videl v deň napadnutia, nevidel žiadne zranenia. Ten ju v skutočnosti videl až deň na to.

Konzultácie s lekármi

Labaš tvrdí, že navštívil nemocnicu v Nitre, aby sa opäť spýtal na Malinovej zranenia ošetrujúceho lekára a zdravotnej sestry. Lekár mu mal povedať, že vtedajší riaditeľ na neho vyvíjal nátlak.

To lekár pre SME poprel. Nechcel ani vedieť, čo Labaš do posudku napísal. „Ak bude súd, tam si to vydiskutujeme.“ S prípadom už nechce mať nič spoločné.

Spôsob, ako Labaš robil konzultácie, sú podľa Malinovej advokáta Romana Kvasnicu v rozpore so zákonom, pretože pri stretnutiach s lekármi uvedenými v správe nedodržal zákonom stanovený postup.

Labaš: Nebudem o ničom komunikovať

Denník SME sa pokúsil osloviť autora posudku profesora PETRA LABAŠA.

Mali sme možnosť preštudovať si posudok a chceme sa spýtať na niekoľko vecí.
„Neodpoviem vám na žiadne otázky. Zadala si to Generálna prokuratúra. Je to posudok Lekárskej fakulty, ja som štatutár. Máte tam posudok,
o čom treba komunikovať?“

Sú tam viaceré nezrovnalosti, ktoré by sme chceli vysvetliť.
„Nebudem komunikovať. Je to posudok Lekárskej fakulty, keď sa to niekomu nepáči, nech to dá inému.“

Osobne ste navštevovali lekárov, pričom...
„Nebudem komunikovať, je to moje osobné právo, konzultoval som všetky kroky s právnikmi. Mám právo na konzultáciu, mám právo konzultovať, nie vypočúvať tak, ako to napísala tá krava v Pravde. Všetko, čo poviem, zneužijete.“

Zákon o znalcoch hovorí, že by ste mali požiadať oficiálne o výsluch.
„Nebudem komunikovať, dovidenia.“ (Zložil telefón.)

mož
A ten o Michelangelovi poznáte?

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka nepovedal, kedy o prípade rozhodnú.

BRATISLAVA. Najprv mal byť podľa Generálnej prokuratúry prípad Hedvigy Malinovej skončený do augusta 2008. Neskôr prokuratúra zistila, že potrebuje ešte lekársky posudok. Termín odovzdania sa posúval. Dostali ho až teraz.

Generálny prokurátor tvrdil, že keď ho dostanú, rozhodnú veľmi rýchlo. Na otázku, kedy sa tak stane, odpovedal Trnka písomne takto: „Poznáte ten o Michelangelovi?“ Odpoveď bližšie nevysvetlil. Na otázku, či im bude posudok užitočný, povedal, že si ho naštudujú a uvidia.

Kauza už tri roky aj podľa prieskumov verejnej mienky rozdeľuje Slovensko. K prípadu patrí aj niekoľko posudkov a výpovedí.

Verzia polície je, že Hedviga Malinová si útok vymyslela. Sama si mala napísať na blúzku nápis „Maďari za Dunai“, sama si mala poslať obálku s dokladmi, ktorú jej mali pri napadnutí ukradnúť.

Usvedčovať ju má grafologický posudok alebo DNA na obálke, jej sliny na známke. Verzii, že známku druhýkrát nalepila po tom, čo ju vyhodila do koša, polícia neverí.

Ďalší znalecký posudok tvrdí, že blúzku nemala roztrhnutú, ale rozstrihnutú pravdepodobne manikúrovými nožničkami. Nápis na chrbtovej časti blúzky mal byť napísaný na tvrdom povrchu, nie na chrbte, pretože na ňom nebola zranená.

Lekársky posudok vypracovaný najnovšie docentom Labašom tvrdí, že sa sama pohryzla. Advokát Roman Kvasnica si myslí, že posudok vypracovaný takýmto spôsobom nemôže byť adekvátnym dôkazom.

Prokuratúra chce pri rozhodovaní, či Malinovú obžaluje z krivej výpovede, alebo zastaví trestné stíhanie, vychádzať aj z jeho záverov. „Je tragédiou, že Lekársku fakultu Univerzity Komenského niekto takýmto nechutným spôsobom zatiahol do politického problému,“ hovorí Kvasnica o posudku.

mož
Chronológia prípadu

25. augusta 2006
Hedvigu Malinovú podľa jej tvrdenia v Nitre prepadli dvaja dohola vystrihaní mladíci po tom, čo hovorila po maďarsky.

26. augusta 2006
Polícia zverejnila identikity. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány vyzval Roberta Fica na potrestanie údajných útočníkov. Fico reagoval, že na boj proti extrémizmu ho Maďarsko vyzývať nemusí.

6. septembra 2006
Parlament prijal vyhlásenie proti prejavom extrémizmu.

12. septembra 2006

Minister vnútra Robert Kaliňák a policajný prezident Ján Packa vyhlásili, že študentka si prepad vymyslela. Viaceré dôkazy boli neskôr spochybnené.

13. septembra 2006

Malinová obvinila políciu, že ju nútila priznať sa, že klamala.

Október 2006
Bývalý príslušník SIS Peter Korček podal na Malinovú trestné oznámenie pre podozrenie z krivej výpovede.

10. novembra 2006

Polícia prijala trestné oznámenie na študentku aj od neznámeho Bratislavčana.

4. mája 2007

Muž, čo podal druhé oznámenie, spáchal samovraždu.

14. mája 2007
Polícia obvinila Malinovú
z krivej výpovede a krivej prísahy. Hrozí jej päťročné väzenie.

23. júla 2007

Policajný prezident Packa pripustil, že Malinová bola zbitá, aj keď inak, ako sama opísala.

22. augusta 2007

Premiér Fico vyhlásil, že Malinovej prípad mal vyústiť do pádu jeho vlády.

24. septembra 2007
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pripustil, že polícia a prokuratúra pochybili a vyčlenil špeciálny tím. Prípad mal uzavrieť do troch mesiacov, čaká sa na lekárske posudky.

19. októbra 2007
Vypovedal muž, ktorý potvrdil útok na Malinovú.

22. októbra 2007

Vypovedal aj jeden z údajných útočníkov Róbert Benczi. Všetko poprel.

8. marca 2008
Vypovedal aj druhý z údajných útočníkov Marcel Grzyba.

21. októbra 2008
Malinová odmietla ísť na slovenský detektor lži, našim odborníkom už neverí.

September 2009

Lekári odovzdali posudok.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 230
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 439
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 161
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 086
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 420
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 283
 7. Kam do tepla v januári? 2 293
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 998
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 897
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 164

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

Neprehliadnite tiež

Košickí policajti na diaľnici pri Poprade havarovali

Zrazili sa s cestárskym pluhom, jeden skončil v nemocnici.

Anketa: Ako Kaliňák pomohol Rómom?

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil ďalšiu rómsku reformu. Odborníci odpovedajú, ako si počínal s rómskou problematikou

Kaliňák chcel „robiť poriadok v osadách“, no zatiaľ v nich robí len marketing

Rómska reforma, ktorú nedávno ohlásil minister vnútra, je už niekoľkou v poradí počas jeho desaťročného ministrovania. Odborníkom chýbajú výsledky.

Podľa štátu si príroda sama s prasacím morom neporadí

V čase, keď sa pri slovenských hraniciach objavil africký mor prasiat, zaznamenali aj premnoženie diviakov, ktoré ho prenášajú.