BRATISLAVA. „Ak sa sudca ocitne v situácii, že je bezdôvodne ohrozené jeho postavenie sudcu a žiadny orgán mu neposkytne ochranu, tým momentom sa končí jeho nezávislé postavenie,“ píšu pätnásti sudcovia v otvorenom liste prezidentovi, premiérovi, šéfovi parlamentu, ale aj ministerke spravodlivosti a členom Súdnej rady. Píšu o problémoch v justícii a žiadajú ich, aby sa nimi zaoberali.
Najvyšší ústavní činitelia zatiaľ na list nereagujú. Oficiálne ho ešte nedostali. Na otázky denníka SME nereagoval ani predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, hoci práve jeho sa list týka. Po tom, ako v auguste štyria sudcovia Najvyššieho súdu spochybnili na Ústavnom súde Harabinovo zvolenie, ich šéf čelí ďalšej kritike.
Úplné znenie otvoreného listu sudcov si môžete prečítať TU.
Okrem nich sa pod otvorený list podpísal aj špeciálny sudca Ján Hrubala či trnavskí krajskí sudcovia Dušan Čimo a Anton Jaček.
Harabin odstraňuje kritikov
Sudcovia v liste upozorňujú najvšších ústavných činiteľov, že z niektorých disciplinárnych konaní sa stáva prostriedok na odstránenie sudcov z výkonu súdnej moci alebo na ich vystrašenie a šikanovanie. Spoločným menovateľom týchto konaní je pritom kritika Harabina.
Kým bol ministrom spravodlivosti, tak sa konania týkali sudcov krajských a okresných súdov. Teraz sa začínajú voči sudcom Najvyššieho súdu. „A to spôsobom, ktorý nikoho nemôže nechať v pochybnostiach, že ide o revanš a osobnú pomstu, a má ďaleko od objektívneho trestania sudcu za zavinené pochybenia v jeho práci,“ píšu sudcovia.
Poukazujú na prípad Juraja Majchráka, bývalého podpredsedu Najvyššieho súdu a čestného prezidenta Združenia sudcov Slovenska. „Neprimeranosť, tvrdosť, popretie najzákladnejších zásad slušnosti a úcty k osobe sudcu vedú k jedinému záveru, že tento prípad je jasným dôkazom o zneužívaní disciplinárnych konaní na odstraňovanie nepohodlných sudcov,“ myslia si sudcovia.
O treste sa dočítal z novín
Majchrák sa nedávno len z médií dozvedel, že Harabin voči nemu dal nový disciplinárny návrh a navrhuje ho za prieťahy v konaní odvolať z funkcie sudcu. Doteraz oficiálne nevie, o aké prípady ide, a ani nemal možnosť sa ku kontrole vyjadriť.
„Svoju prácu som sa vždy snažil robiť poctivo,“ povedal Majchrák, ktorý si nevie vysvetliť, prečo má byť potrestaný. Na Najvyššom súde majú sudcovia podľa neho toľko prípadov, že nie všetky sa dali ukončiť v primeranej lehote.
Majchrák sa však nikdy netajil Harabinovou kritikou, i keď, ako hovorí, nikdy navzájom neprekročili prah slušnosti. Dokonca, keď v roku 2003 proti sebe kandidovali vo voľbe predsedu Najvyššieho súdu, tak si dokázali navzájom nájsť na sebe pozitíva. Majchrák ocenil Harabinovu pracovitosť a „ťah na bránu“.
„Je úžasne pracovitý, má veľký akčný rádius, je potrebné využiť jeho široké kontakty,“ myslel si pred šiestimi rokmi o Majchrákovi Harabin.
Exminister spravodlivosti sa na Najvyšší súd vrátil 23. júna, po tom, ako ho všetci 15 členovia Súdnej rady zvolili za predsedu. Vo funkcii nebol ani mesiac a sudca Peter Paluda podal v súvislosti s krokmi nového vedenia trestné oznámenie.

Beata
Balogová
