SME

Zákon o odpadoch parlament schválil väčšinou hlasov poslancov

Bratislava 15. mája (TASR) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes schválili návrh zákona o odpadoch. Zákon vstúpi do platnosti 1. júla tohto roku, ...

Bratislava 15. mája (TASR) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes schválili návrh zákona o odpadoch. Zákon vstúpi do platnosti 1. júla tohto roku, pričom viaceré ustanovenia budú nadobúdať účinnosť postupne.

Minister životného prostredia SR László Miklós pre TASR vyjadril spokojnosť s prijatím dlhoočakávanej a pripravovanej legislatívnej normy, ktorú označil za výsledok konsenzu medzi ministerským návrhom a poslaneckými návrhmi. Ocenil, že za ňu hlasovalo 115 z 119 prítomných poslancov. Len dvaja sa hlasovania zdržali a dvaja nehlasovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Miklósových slov zákon určuje občana ako pôvodcu odpadov, ktorý bude môcť vstupovať do vypracovania programov odpadového hospodárstva. Minister pre TASR ďalej zdôraznil, že odteraz jeho rezort začína s intenzívnou prípravou zákona o obaloch a odpadoch z obalov, ktorý by mal nadväzovať na dnes prijatú normu. Zároveň sa začne pracovať na programoch odpadového hospodárstva.

Predseda Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi, ktorá organizovala petičnú akciu Za prijatie dobrého zákona o odpadoch, privítal schválenie zákona, poukázal však aj na jeho nedostatky. Podľa jeho slov v ňom chýbajú opatrenia na prevenciu tvorby odpadov, neriešia sa príčiny rastúcej produkcie odpadov. Na druhej strane je však rád, že prešiel pozmeňujúci návrh Ladislava Ambróša o zákaze výroby, dovozu a vývozu polyvinylchloridu, vrátane výrobkov z tohto materiálu od 1. januára 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Z predložených pozmeňujúcich návrhov prešiel ešte súbor pripomienok prezentovaných poslancom Petrom Muránskym. Posledným, s ktorým súhlasila väčšia časť poslaneckej snemovne, bol návrh poslanca Jozefa Prokeša, aby sa výnos miestneho poplatku použil výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom, najmä na zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie.

Podpredseda parlamentu Béla Bugár ukončil následne štvrtý deň schôdze, ktorá bude pokračovať v stredu od 9.00 hodiny.

*ad pm som

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 643
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 375
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 974
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 670
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 335
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 289
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 043
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 023
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Sven Andrighetto oslavuje gól do siete Nemecka na MS v hokeji 2025.

Švajčiarsko dnes zdolalo Nemecko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Mikko Lehtonen (druhý zľava) sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle  v zápase Fínsko - Slovinsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Fínsko dnes zdolalo Slovinsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Denis Godla v bránke HC Slovan Bratislava.

Tridsaťročný brankár pôsobil uplynulé dve sezóny v Slovane Bratislava.


TASR
Cyklista Alpecin-Deceuninck Kaden Groves.

Z triumfu po špurte sa tešil Kaden Groves z tímu Alpecin.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu