BRATISLAVA.
Mnohé rozvedené páry nie sú schopné dohody o opatere dieťaťa. Nastáva Sophiina voľba, u ktorého z rodičov má potomok tráviť viac času. Častým problémom pre otcov je rozhodnutie sudcu, na základe ktorého sa zverujú deti väčšinou do opatery matky. Otcovia môžu vidieť potomkov v pridelenom čase, väčšinou raz do týždňa. Veľa z nich s tým nesúhlasí, pretože pre rastúce dieťa je to málo. Riešenie vidia v striedavej výchove. Tá spočíva v rovnakom rozdelení trávenia času s dieťaťom u oboch rodičov.
Vzorom je Škandinávia
Vzorom sú škandinávske krajiny a niektoré štáty v USA, kde sa percentuálne najviac uplatňuje striedavá starostlivosť. Štatút striedavej výchovy pozná z našich susedov Rakúsko i Česká republika. Ani situácia v Čechách nie je podľa slov jedného z účastníkov stretnutia pre propagáciu striedavej starostlivosti uspokojivá. "Všetko závisí od ľubovôle sudcov a tí nie sú často otvorení prijať nové postupy," uviedol pre TASR.
Rozhnevaní otcovia v Čechách založili občianske združenie Spravodlivosť deťom, ktorého splnomocnencom je Luboš Patera. To presadzuje striedavú starostlivosť o dieťa. Podľa slov Pateru deti majú ostať vo výchove oboch rodičov. Problémom je malý časový priestor pre otca. Jeden z rodičov funguje potom ako výchovný vzor a druhý väčšinou len pre zábavu.
"Striedavá starostlivosť zrovnoprávňuje postavenie rodičov. Ani jeden z nich nemá potom mocenskú prevahu a nemôže tak zneužívať svoje postavenie vo výchove detí či brániť stretnúť sa s jedným z rodičov zo zištných dôvodov. Konfliktov je oveľa menej a rodičia nezaťažujú nimi štátne orgány. Spory o deti sú dlhoročné a neprospievajú zdravému vývinu dieťaťa. Striedavá starostlivosť je prostriedkom ako uchovať dieťaťu oboch rodičov a priblížiť sa tak čo najviac ľudskej prirodzenosti. To sa odráža na celej spoločnosti.
V Česku o krok ďalej
Polovica manželstiev v Čechách i na Slovensku sa rozpadá, čím desiatky tisíc detí ročne prichádzajú o možnosť byť s oboma rodičmi," uviedol pre TASR Patera. Zaujímavým faktom podľa neho je, že petíciu podpisujú väčšinou ženy, napríklad učiteľky, ktoré vidia dopad nerovnomernej starostlivosti jedného z rodičov priamo u žiakov v triedach.
V Českej republike je striedavá starostlivosť zákonne ukotvená, využíva sa však málo. Na Slovensku sa ju snaží presadiť Bratislavčan Miroslav Sabol. "Snažím sa preniesť pôsobenie českých organizácií na Slovensko alebo založiť s otcami občianske združenie venujúce sa tejto problematike a pomôcť tak aj štátnym orgánom, ktoré majú záujem zmeniť situáciu," uviedol pre TASR Sabol.
Informačný stánok bude otvorený do 18. h. Záujemcovia môžu v ňom získať dôležité informácie o riešení rodinných vzťahov a podpísať petíciu na podporu striedavej starostlivosti. Od 19. h program pokračuje verejnou projekciou filmového dokumentu Střídavka spolu s besedou.