BRATISLAVA. Opozičnému poslancovi Martinovi Padovi (SDKÚ-DS) sa nepozdáva, že poslanci by mali na základe návrhu vlády SR rokovať o novele zákona o zbraniach a strelive v skrátenom legislatívnom konaní. Právna norma okrem spustenia druhého kola tzv. zbraňovej amnestie reaguje aj na nález Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý v máji tohto roka rozhodol o protiústavnosti niektorých ustanovení zákona.
ÚS toto rozhodnutie prijal 20. mája, no odôvodnenie bolo ministerstvu vnútra doručené až o niekoľko týždňov neskôr. "Ani jeden z dôvodov, ktoré sa v Ústave SR nachádzajú, nehovorí o tom, že parlament alebo vláda má svojim konaním sanovať neplnenie si povinnosti iného orgánu, v tomto prípade Ústavného súdu SR," argumentoval exminister vnútra počas rozpravy k tomuto návrhu. Podľa neho to nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie.
Predkladateľ právnej normy, minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) Padovi odkázal, že "mohli by sme zatrucovať, ale osobne si myslím, že tak vám, ako aj vláde SR záleží na občanoch a nechceme dopustiť, aby bolo možné v zmysle zákona vydávať zbrane kriminálnikom, ktorí sa v minulosti dopustili trestných činov zbraňou alebo násilím".
Novela v reakcii na rozhodnutie ÚS ruší osobitnú komisiu na posúdenie bezúhonnosti a spoľahlivosti žiadateľov o zbrojný preukaz alebo licencie. Podľa ÚS konečné posúdenie vo vzťahu k vydaniu preukazu alebo licencie je na orgáne verejnej moci, ktorým však komisia nie je.
V súvislosti so zbraňovou amnestiou by malo platiť, že ľudia, vlastniaci zbrane alebo strelivo bez povolenia získajú od 1. októbra 2009 do 30. apríla 2010 možnosť dobrovoľne ich odovzdať bez trestného postihu za nedovolené ozbrojovanie. Podľa ministerstva vnútra sa tým zníži počet nelegálne držaných zbraní a streliva a uľahčí identifikácia tých, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti.
Odovzdaná zbraň sa musí najskôr podrobiť skúmaniu. Ak sa potvrdí, že nebola použitá pri trestnej činnosti, ten, kto ju odovzdal, môže do dvoch mesiacov od oznámenia výsledku expertízy požiadať o jej zaevidovanie. Ak tak nespraví, zbraň sa stane vlastníctvom štátu.
O tom, či sa bude právna norma prerokúvať v "zrýchlenom režime", ako aj o jej posunutí do druhého čítania by mali poslanci rozhodnúť v hlasovaní o 17.00 h.