SME

Súdna rada opäť odstavila Harabinovho kritika

Peter Paluda nemá byť sudcom, lebo na svojho šéfa podal trestné oznámenie.

Pôvodný text agentúry TASR bol aktualizovaný o autorský text SME.

BRATISLAVA. Ak má niekto podozrenie, že bol spáchaný trestný čin, je jeho občianskou povinnosťou podať trestné oznámenie. Sudca Peter Paluda tak koncom júla urobil. Upozornil na opatrenia, ktoré v prvý mesiac vo funkcii šéfa Najvyššieho súdu stihol Štefan Harabin.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V utorok na to Paluda doplatil. Súdna rada žiada jeho odvolanie z funkcie, zároveň mu pozastavila výkon funkcie. Od utorka nemôže súdiť. Na rade sa ani nemohol brániť. Nevedel, čo sa naňho chystá. O rozhodnutí sa dozvedel až okolo poludnia.

SkryťVypnúť reklamu

Etika sudcu

„Je v rozpore so sudcovskou etikou, aby sudca podával trestné oznámenie na predsedu súdu alebo na kolegu,“ vysvetlila rozhodnutie rady sudkyňa Helena Kožíková. Paluda má prísť o talár pre augustový komentár Harabinových zmien rozvrhu práce Najvyššieho súdu a toho, že sa stal členom dovolacieho senátu k verdiktom Špecializovaného súdu. Bolo to podľa Paludu „s najvyššou pravdepodobnosťou zamerané na ovplyvňovanie rozhodovania vecí“.

Pôvodne mal po rokovaní Súdnej rady hovoriť s novinármi aj Harabin. Bez vysvetlenia však neprišiel. Práve v utorok pritom vyšiel otvorený list pätnástich sudcov, ktorí upozornili ústavných činiteľov, že disciplinárne konania sú zneužívané na odstránenie nepohodlných sudcov. Rada sa listom nezaoberala. „Politizovať majú čas len sudcovia, ktorí nerobia,“ povedala Kožíková.

SkryťVypnúť reklamu

Paluda list tiež podpísal. „Je to odstraňovanie odporcu, proti ktorému nemôže pán Harabin nájsť nič iné, ani nedostatky práce, ani nedostatky v živote, ani neetické správanie,“ myslí si o rozhodnutí rady Paluda.

Harabina kritizuje už roky

Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH chce pre verdikt rady iniciovať rokovanie ústavnoprávneho výboru. „Justícia pod vedením Súdnej rady sa dostáva do situácie, ktorá tu nebola možno od 50. rokov,“ povedal. Ak Paluda niekoho krivo obvinil, tak má byť podľa neho stíhaný za krivé obvinenie, a nie disciplinárne stíhaný.

Harabin sa dostal do sporu s Paludom už skôr – keď bol v rokoch 1998 až 2003 tiež šéfom Najvyššieho súdu. Aj vtedy naňho podal Paluda trestné oznámenia. Aj to podľa Kožíkovej zavážilo pri včerajšom rozhodovaní rady.

SkryťVypnúť reklamu

Staršie trestné oznámenie Paludu na Harabina zastavil vtedajší šéf špeciálneho odboru Generálnej prokuratúry Ján Bernát, ktorý sa počas Harabinovho ministrovania stal šéfom legislatívneho odboru na ministerstve spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 240
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 043
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 836
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 532
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 887
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 689
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 317
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Štadión AS Trenčín.

Klub tvrdí, že v ohrození nie je.


TASR
Gennaro Gattuso počas zápasu 3. predkola Európskej konferenčnej Ružomberok - Hajduk Split

S mužstvom skončil na treťom mieste.


Reuters
Brankár Ľubomír Belko v zápase DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina v 10. kole Niké ligy.

Ktorý mladík je mužom číslo jedna?


Carlo Ancelotti na lavičke Brazílie

Brazília remizovala na pôde Ekvádoru.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu