Predražený miliardový tender začala polícia vyšetrovať ako trestný čin machinácie pri verejnom obstarávaní. Podozriví sú pracovníci ministerstva.
BRATISLAVA. Úrad boja proti korupcii v utorok začal trestné stíhanie vo veci pre podozrenie z machinácie pri verejnom obstarávaní. Potvrdili to riaditeľ úradu Tibor Gašpar aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Polícia sa rozhodla, že začne stíhanie po niekoľkých mesiacoch skúmania a dopĺňania trestného oznámenia. Stíhanie smeruje proti pracovníkom ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Proti komu konkrétne, nechcú orgány činné v trestnom konaní zverejniť.
Nástenkový tender, ktorý bez riadnej súťaže vyhrali firmy blízke SNS, mal byť uhradený z eurofondov. Európska komisia však náklady, zatiaľ asi 350 miliónov korún, odmieta pre nepriehľadnosť obstarávania preplatiť.
- Kto by mal ísť za nástenkový tender pred súd? V komentári odpovedá Lukáš Fila
- Peter Schutz komentuje vzťahy SNS a Smeru: Hlavný SMER úderu
Porušili zákon
Obstaranie služieb za niekoľko miliónov korún ministerstvom výstavby riadeným nominantom SNS vykazuje znaky trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní.
Trestný zákon hovorí, že takýto trestný čin spácha ten, kto pri verejnom obstarávaní s úmyslom spôsobiť škodu alebo sebe prospech koná v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. A to aj tak, že dohodne niektorému súťažiacemu prednosť alebo výhodnejšie podmienky na úkor iných súťažiacich.
Zákon hovorí o treste šesť mesiacov až tri roky alebo až dvanásť rokov, ak ide o škodu veľkého rozsahu. Priebeh celého tendra akoby kopíroval skutkovú podstatu trestného činu.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Oznam o lukratívnej zákazke visel iba niekoľko dní na nedostupnej nástenke. Malo to byť pritom na verejne prístupnom mieste.
Aj preto sa zrejme objavil len jeden uchádzač, konzorcium firiem blízkych predsedovi SNS Zamedia a Avocat.
Tieto firmy potom zarobili milióny korún za ťažko preukázateľné služby a na rozdieloch medzi skutočnou a nimi fakturovanou cenou.
Konštatovali to aj Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie.
Kto konkrétne je hlavný podozrivý a zodpovedný, nechcel špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prezradiť. „Osoby na ministerstve,“ povedal bez toho, aby to konkretizoval.
Štatutárom ministerstva je podľa zákona minister. Vtedy to bol Marián Janušek z SNS. On podpisoval aj základnú zmluvu s víťazom tendra. Z funkcie musel pre škandál odstúpiť.
Nahradil ho Igor Štefanov z SNS, ktorý sám ešte ako úradník ministerstva výstavby podpisoval niektoré predražené faktúry pre Avocat a Zamediu.
Štefanov mlčí
O trestnom stíhaní sa minister, ktorý bol v utorok za SNS aj na rokovaní koaličnej rady, odmietol rozprávať.
„Takýmito infomáciami nedisponujeme,“ napísalo jeho tlačové oddelenie.
Ešte koncom augusta Štefanov trestné oznámenie na priebeh tendra zosmiešňoval. „Tie trestné oznámenia sú žartovnou udalosťou,“ tvrdil na Úrade vlády po rokovaní s premiérom.
Robert Fico Štefanova napriek angažovaniu sa v tendri verejne chváli a považuje ho za dobrého ministra.
Reči o preplatení sú predčasné
BRATISLAVA. Nástenkový tender mal byť uhradený z eurofondov. Európska komisia však vyhlásila, že ho nepreplatí pre jeho netransparentnosť. Minister výstavby Igor Štefanov tvrdil, že s komisiou bude ešte rokovať, aby si to rozmyslela. Cez víkend premiér vyhlásil, že komisia väčšiu časť tendra preplatí.
Lucia Chovanová zo zastúpenia komisie na Slovensku v utorok povedala, že to zatiaľ nie je isté. „Európska komisia naďalej analyzuje dokumentáciu od slovenských orgánov, a preto by sa nemali robiť predčasné závery.“
Dokumentáciu skúmajú dve generálne riaditeľstvá komisie – pre regionálnu politiku a pre vnútorný trh a služby. Vyšetrovanie plánujú ukončiť v októbri.
Monika Tódová

Beata
Balogová
