SME

Parlament: Dalajlámu ignorujte

Funkcionárom parlamentu oficiálne odporučili nejsť na návštevu tibetského duchovného.

Tibetský duchovný vodca dalajláma s Cenou Jána Langoša na slávnostnom odovzdaní v Mestskom Divadle P.O. Hviezdoslava v BratislaveTibetský duchovný vodca dalajláma s Cenou Jána Langoša na slávnostnom odovzdaní v Mestskom Divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave (Zdroj: TASR)

Opozícia hovorí, že sa im od roku 1989 nestalo, aby im určovali, s kým sa majú stretnúť a s kým nie.

Pôvodný text agentúr SITA a ČTK sme o 23:16 nahradili autroským textom SME

BRATISLAVA. Národná rada deň pred návštevou dalajlámu poslancom navrhla, aby sa s ním nestretli. Oficiálne stanovisko parlamentu dostali predsedovia a podpredsedovia výborov, podpredsedovia parlamentu a poslanci, ktorí sú šéfmi stálych delegácií pri medzinárodných organizáciách. Týka sa vyše 60 poslancov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stĺpček Matúša Kostolného: Hrdinovia

SkryťVypnúť reklamu

„Vzhľadom na dodržiavanie politiky jednotnej Číny si vám dovoľujeme navrhnúť nezúčastniť sa uvedených podujatiach,“ napísal šéf parlamentného protokolu Bruno Hromý.

Čína reaguje na prijatia dalajlámu štátnymi činiteľmi podráždene, platí to však na najvyššej úrovni. Keď sa francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vlani s dalajlámom stretol, čínsky úrad zakázal dovoz renaultov. Oficiálne preto, že nespĺňajú bezpečnostné štandardy.

Fotogalériu z návštevy Dalajlámu na Slovensku si môžete pozrieť TU.

Hovorca šéfa parlamentu Jozef Plško tvrdí, že predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer)
s listom nič nemá. Protokol podľa neho dáva občas aj niektoré návrhy. „Poslanec má slobodnú vôľu, slobodný mandát a nikto mu nemôže nič prikazovať.“

Opozičných i časť koaličných poslancov list nahneval. „Parlament je úplne chorý a v dezolátnom stave,“ povedal šéf klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Myslí si, že za listom nestojí šéf protokolu, ale Paška. „Považujem to za neprípustné z hľadiska protokolu a vzťahu kancelárie k poslancom,“ hovorí predseda KDH Pavol Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako by nesvojprávnym ľuďom odporúčali, či sa majú alebo nemajú zúčastniť na stretnutí,“ povedal podpredseda výboru pre obranu a bezpečnosť Ján Kovarčík (HZDS). Podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová (SNS) list považuje len za návrh. „Ja som aj tak nemala záujem o žiadne zo stretnutí.“ Neprekáža ani Jane Laššákovej zo Smeru.

Parlament si od ministerstva zahraničných vecí vyžiadal stanovisko k návšteve, to za upozornením však nestojí.
Podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ) po stretnutí s dalajlámom povedal, že za posledných 20 rokov nezažil situáciu, keď sa niekto pokúšal poslancom dokazovať, že ich považuje za nesvojprávnych. Šéf výboru pre ľudské práva József Berényi (SMK) hovorí, že ide o „neakceptovateľnú vec“ a hrubé narušenie ústavných kompetencií poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Spojili nás spomienky na totalitu

Najznámejší budhistický mních si Cenu Jána Langoša váži. Ďakoval za ňu v mene všetkých Tibeťanov.

BRATISLAVA. V roku 2000 sa dalajláma s Jánom Langošom osobne stretol, včera preberal ocenenie, ktoré je po ňom pomenované. Držiteľ nobelovky a zberateľ mnohých cien hovoril, ako si ocenenie hlboko váži. Aj preto, že obaja verili rovnakým hodnotám.

„Medzi všetkými cenami, ktoré dostávate, môžete byť na túto pokojne hrdý,“ odkázal dalajlámovi cez videozáznam jeho dlhoročný priateľ Václav Havel.

V Divadle P. O. Hviezdoslava bolo včera veľa z tých, čo v novembri 1989 stáli na tribúnach. Aj preto sa pri odovzdávaní Ceny Jána Langoša spomínalo na odkaz jednej z tvárí nežnej revolúcie.

Fedor Gál, tohtoročný laureát ceny za obhajobu ľudských práv, zhrnul posolstvo Jána Langoša do dvoch slov. Pamätať si. „Mať rád neznamená byť slepý,“ povedal plnému hľadisku. Dvadsať rokov po revolúcii sa pýtal, či sa na Slovensku cítia všetci ako doma. „Aj Rómovia a Maďari?“ konkretizoval otázku Gál. Ľudia by sa podľa neho mali pýtať, či môžeme byť dnes hrdí na politických predstaviteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Politike sa nevyhol ani dalajláma, nezabudol však pripomenúť, že jeho návšteva politický charakter nemá. Budhistický mních sa za cenu poďakoval v mene šiestich miliónov Tibeťanov, ktorí „prežívajú ťažké chvíle a žijú v neustálom strachu“.

Pripomenul, že naša krajina z minulosti pozná tento pocit a preto vie tibetský ľud pochopiť. Autoritatívne systémy sú na ústupe, aj Čína sa pomaly otvára svetu, verí 74­ročný mních.

Tomáš Hudák

Mních sipodmanil Pasienky

Hneď pri príchode tvrdil, že prišiel pre ľudí, nie pre politiku. Obecenstvu na štadióne nakoniec venoval najviac času.

BRATISLAVA. Zvesené plecia, ruky nehybne na kolenách, v tvári zamyslený výraz. V šafranovožltom rúchu akoby sa strácal. Takto nevyzerá muž, ktorého sa bojí Čína. Až kým nezaznie jeho srdečný smiech. Je v ňom pokoj, bezstarostnosť, sila.

SkryťVypnúť reklamu

„Som len obyčajný človek, jeden z piatich miliárd, tak ako vy,“ hovorí. Keď však vystúpil v divadle na pódium, ľudia mu tlieskali postojačky. Koaliční predstavitelia nenašli odvahu ani na prítmie hľadiska. „Neprichádzam
s politickou agendou,“ vysvetľuje 74­ročný mních.

„Stretnutia s politikmi pre mňa nie sú dôležité. To by som chodil len do Washingtonu a Bruselu,“ smeje sa nad faktom, že pre dalajlámu si politici nechceli rozhádzať vzťahy s Pekingom.

Čínu si váži, obdivuje túto starovekú civilizáciu. Tvrdí, že od čias, keď musel v roku 1959 utekať z Tibetu, sa veľa zmenilo. „Je úžasné, že v Číne je komunistická strana bez komunistickej ideológie,“ žartoval. Vo vypredanej hale na Pasienkoch na chvíľu zvážnel. Keď prednášal o potrebe súcitu, akoby rozmýšľal nad každým slovom. Súcitiť podľa neho znamená prijímať druhých ako súčasť seba samých.

SkryťVypnúť reklamu
Zo sústredenia ho vytrhlo len malé dieťa, ktoré prebehlo pred pódiom. Dalajláma mu srdečne kývol rukou. Zasmial sa. „Deti potrebujú najmä lásku rodičov,“ odpovedal na otázku z obecenstva. „A ich čas,“ dodal. O ten svoj sa podelil úplne. Vystúpenie pretiahol o dobrú hodinu. Odpovedal na všetky otázky.

Tomáš Hudák

Dalajláma: Každý môže byť šťastný

Každý má právo na šťastie aj schopnosť byť šťastným, odkázal dnes Slovákom na stretnutí so stovkami ľudí v športovej hale v Bratislave na Pasienkoch štrnásty dalajláma, duchovný a politický vodca Tibetu. „Všetci máme v sebe potenciál radosti a vnútorného pokoja, aj keď na to pod ťarchou starostí a bolesti zabúdame,“ uviedol. Základnou podmienkou radosti je pokojná myseľ a súcitenie. Zároveň sú veľmi lacným liekom - posilňujú náš imunitný systém. Neznamená to, že nebudete potrebovať lekára, ale rýchlo sa zotavíte.

SkryťVypnúť reklamu

Keď máte pokojnú myseľ, nie ste v strese, nemáte strach, krvný obeh sa stabilizuje, povedal dalajláma. Súcitením sa človek otvára druhým. Ak nie sme dostatočne otvorení, príliš sústredení na seba, vytvárame si problémy – hnev, žiarlivosť, nenávisť. Keď vznikli problémy, niečo nebolo v poriadku s našou emocionálnou motiváciou. Vyhli by sme sa im, ak by sme dokázali vnímať druhých ako súčasť seba samého, tvrdí nositeľ Nobelovej ceny za

Vysvetlil, že ľútosť nie je súcitenie, lebo v nej je pocit nadradenosti. „Nám ide o skutočný súcit k druhým, že sa do hĺbky zaoberáme bolesťou druhej bytosti a snažíme sa jej od bolesti pomôcť, aby bola šťastná“. Ďalším posolstvom, ktoré sa snaží pripomínať pri cestách po svete, je harmónia medzi cirkvami. Rôzne filozofie majú podľa neho spoločné posolstvo – lásku, dobro, súcit, pomoc druhým a pokoj v duši. Tieto hodnoty môže rovnako dobre uplatňovať aj neveriaci človek.

SkryťVypnúť reklamu

Dalajláma pôsobí radostne, žartuje, priznáva ale, že aj on býva nahnevaný. Vtedy je lepšie povedať možno pár nie príliš príjemných slov, no nenechávať hnev v sebe. A čo nás má naučiť súčasná hospodárska kríza? „To skutočne neviem,“ povedal dnes s úsmevom. V skutočnosti ale vidí za krízou jasné príčiny – hrabivosť, posadnutosť sebou a hmotným prospechom, špekulovanie, nedostatok transparentnosti. Pravda, povedaná na začiatku krízy, by bola tiež mnohým pomohla, dodal.

Dalajláma podčiarkol význam vnútornej krásy človeka. Spomenul príbeh známeho, ktorý prestal byť mníchom, aby sa oženil. Keď ho stretol, dalajláma si ho doberal: Už nie si mníchom, ale tá tvoja žena nie je ktovie ako krásna. „Zvonka možno nie je najkrajšia, ale mne sa veľmi páči jej vnútorná krása,“ odpovedal muž. Pred odchodom z druhého stretnutia s verejnosťou na bratislavských Pasienkoch poradil rodičom, aby dávali svojim deťom čo najviac lásky. Ich deti budú šťastné a bezpečné aj keď vyrastú a tak budú ovplyvňovať aj dnešný prepojený svet.

SkryťVypnúť reklamu

sita

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 741
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 916
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 352
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 307
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 839
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 806
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu