Bratislava 30. marca (TASR) - Dnešná Biela sobota je pre katolíkov sviatkom zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Kým počas dňa si veriaci pripomínajú Krista v hrobe, vo večerných hodinách sa už radujú z jeho víťazstva nad smrťou.
Na Bielu sobotu večer po súmraku sa v katolíckych kostoloch slávi veľkonočná vigília. Obrady sa začínajú posvätením zapáleného ohňa a veľkonočnej sviece - paškálu, postupne sa zapaľujú sviece a rozžínajú svetlá ako symbol zmŕtvychvstalého Krista. Nasledujú čítania zo Starého zákona, pripomínajúce veriacim dejiny od stvorenia sveta až po narodenie Krista. Potom zaznie slávnostné Gloria za sprievodu organa a zvonov, ktoré od štvrtka večera nezvonili. Súčasťou obradov je posvätenie krstnej vody a obnovenie krstných sľubov. V niektorých kostoloch vykonávajú v tento deň krst dospelých osôb. Potom nasleduje svätá omša s veľkonočnými spevmi a na záver slávnosť vzkriesenia.
Oslava zmŕtvychvstalého Krista pokračuje na Veľkonočnú nedeľu, keď sa vo všetkých kostoloch konajú slávnostné sväté omše.
V evanjelických kostoloch sa na Bielu sobotu poväčšine nekonajú služby Božie. Sobota je prípravným dňom pred veľkonočnými sviatkami.
Na vidieku mala Biela sobota v minulosti slávnostnejší a cirkevný charakter. Veriaci v očakávaní zmŕtvychvstania Ježiša zdobili príbytky, v lampách vymieňali olej a spoločne ho pálili v kostoloch.
Predveľkonočný štyridsaťdňový pôst sa končí na Veľkonočnú nedeľu, ktorá je vyvrcholením veľkonočného týždňa.