Bratislava 30. marca (TASR) - Počas uplynulých piatich rokov bolo na Slovensku zaznamenaných viacero extrémnych prejavov počasia. Štatistiku jednoznačne vedie rok 2000, ktorý bol najteplejším od roku 1871. Dôsledkom tohto javu bolo katastrofálne sucho, ktoré zasiahlo juh a juhozápad Slovenska. Do série teplotne nadnormálnych rokov sa zaradil aj rok 2001, ktorého najteplejším mesiacom bol august.
V ostatných rokoch krajinu zase trápili záplavy. Škody vo výške 4,7 miliardy korún spôsobili povodne v roku 1999. Zahynuli pri nich dvaja ľudia, takmer 1500 osôb bolo evakuovaných a 86 sa pred živlom podarilo priamo zachrániť. Júl 1999 sa ocitol v desiatke najdaždivejších v tomto storočí na Slovensku.
Záplavy spôsobilo v marci náhle oteplenie a topenie sa veľkých snehových zásob. Najviac boli postihnuté povodia na východe Slovenska - Hornád, Bodrog, Latorica, Poprad a na západe povodie Moravy. V Strede nad Bodrogom bol nameraný najvyšší vodný stav od roku 1921 - 954 centimetrov.
Škody za vyše 2 miliardy korún spôsobili povodne v roku 1998. Uvedený rok sa podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu zapísal do štatistík ako jedenásty teplotne podnormálny. Lejaky vyvolali lokálne prívalové povodne, z ktorých najničivejšia bola v povodí Malej Svinky. V rozvodnenej rieke sa vtedy utopilo 50 ľudí.
Rok 1997 okrem záplav získal svoju kolónku medzi extrémnymi prejavmi počasia kvôli najchladnejšiemu aprílu od roku 1881. Júl uvedeného roku sa zase dostal na druhú priečku medzi najdaždivejšími mesiacmi od roku 1881. Zrážky boli príčinou povodňových situácií v lokalitách západného a severného Slovenska. Zasiahli aj Čechy a Poľsko.