BRATISLAVA. Predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR bude naďalej voliť Súdna rada SR a nie parlament. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes totiž neposunuli návrh novely Ústavy SR z dielne nezávislých poslancov združených okolo Vladimíra Palka do druhého čítania, ktorý počítal s takýmto presunom kompetencií.
Predkladatelia právnej normy, na ktorú potrebovali získať podporu aspoň 90 poslancov, tvrdili, že Súdna rada SR nie je hodná toho, aby volila šéfa NS. "Treba dať najavo, že sa má hanbiť za opovrhovanie ľuďmi v tomto štáte, ktorí si želajú normálne fungujúce súdnictvo. Súdna rada sa vysmiala všetkým slušným ľuďom v tomto štáte. Nie sú hodní toho, aby oni volili predsedu NS SR," vysvetlil jeden z dôvodov predloženia návrhu Palko, pričom narážal na zvolenie Štefana Harabina za predsedu NS. Poslanci zároveň v novele navrhovali, aby sa funkčné obdobie Harabina skrátilo do konca tohto roka.
Palko pri obhajobe návrhu nezávislých poslancov zároveň odsúdil aj konanie Súdnej rady, ktorá navrhla disciplinárne stíhať sudcu NS SR Petra Paludu za verejnú kritiku jeho šéfa Štefana Harabina. Potrestať ho chce vyzlečením z talára.
Novozvolený europoslanec Boris Zala (Smer-SD) iniciatívu nezávislých poslancov zmeniť Ústavu SR v minulosti označil ako Palkov personálny boj. "Je veľmi účelové a viditeľné, že chce zákon o Súdnej rade a o voľbe predsedu NS meniť len preto, že mu nevyhovuje jedna osoba," vyhlásil Zala. Ako ďalej pre TASR uviedol, meniť zákony pre zákon je podľa neho absolútne účelové a neakceptovateľné. "Zákon treba meniť vtedy, keď ho pokladáme za zlý, nespravodlivý alebo chybný vo všeobecnosti a nie, že doteraz bol dobrý, kým tam nebol Harabin. A keď sa podľa toho zákona stal predsedom NS SR Harabin, tak už je ten zákon zlý," vysvetlil.
Podľa poslankyne NR SR Kataríny Tóthovej (ĽS-HZDS) sa ústava nemá robiť podľa toho, kto je ministrom spravodlivosti alebo predsedom NS SR. Zároveň si myslí, že parlament by sa mal zaoberať vážnejšími problémami v slovenskom súdnictve, ktorými sú napríklad súdne prieťahy. "Dlho sa rozhoduje a je nevymožiteľnosť práva," poznamenala s tým, že aby slovenské súdnictvo začalo fungovať, mal by sa vyriešiť problém s prieťahmi.