BRATISLAVA. Žiadne strkanice, žiadne šarvátky, žiadni ťažkoodenci. Včerajšie náhradné zhromaždenie aktivistov zo štyroch mimovládnych organizácií za ľudské práva v Číne dopadlo na neporovnanie s tým spred troch mesiacov - snáď okrem horúceho počasia.
V júni počas návštevy čínskeho prezidenta im bratislavské Staré mesto zhromaždenie nepovolilo, napriek tomu aktivisti na Hodžovo námestie prišli. Početnejší podporovatelia čínskeho režimu im vtedy transparenty hlásajúce ľudské práva v Číne trhali z rúk a púšťali sa do potýčiek, polícia však v putách nakoniec odvádzala najmä aktivistov. Tí si preto zhromaždením, o ktorom neskôr súd rozhodol, že bolo v júni zakázané protizákonne, chceli pripomenúť aj slobodu prejavu a slova na Slovensku.
„Hoci tu nie je čínsky prezident, dnešný dátum a toto zhromaždenie je symbolické. Pripomíname si deň holokaustu a Nadácia Jána Langoša dnes odovzdala dve ceny za podporu ľudských práv - 14. tibetskému dalajlámovi a Fedorovi Gálovi," povedal pred prezidentským palácom Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu.
Vládnutie pripomína prednovembrové časy
Asi stovke zástancov ľudských práv v Číne sa pred prezidentským palácom prihovoril aj čerstvý nositeľ Ceny Jána Langoša. „Necítim sa na Slovensku dobre, podobne ako mnoho Maďarov a Rómov. Chcel by som byť hrdý na predstaviteľov tohto štátu, no pripomínajú mi „slovenský štát" a prednovembrové časy," konštatoval Fedor Gál, ktorý pripomenul aj kauzu Hedvigy Malinovej.
Predstavitelia mimovládok tiež informovali o vyšetrovaní júnových udalostí políciou. Ondrej Dostál už dostal odpoveď policajnej inšpekcie na sťažnosť mimovládok na postup polície počas júnového incidentu. „Inšpekcia nám zjednodušene napísala, že je všetko v poriadku, nič sa nestalo, polícia konala v súlade so zákonom a naša sťažnosť je neopodstatnená.
Zvážime preto ďalšiu," povedal Dostál. Podobnú skúsenosť s trestným oznámením na postup polície má aj ľavicový aktivista Eduard Chmelár, ktorý ho podával spolu s Michalom Havranom -ďalším z aktivistov, ktorého v júni polícia predviedla. Marek Tatarko, šéf hnutia Falun Gong na Slovensku zároveň informoval o zdravotnom stave mladej Číňanky, členky hnutia, ktorú čínski muži v čiernych oblekoch sotili v júni zo schodov".
Šetrenie jej prípadu údajne polícia postúpila Interpolu, no vo vyšetrovaní sa nič nepohlo napriek tomu, že minister vnútra Robert Kaliňák v júni tvrdil, že tvár páchateľa majú a pracuje sa na jeho identifikácii. Potom, ako aktivisti zapálili sviečky za obete porušovania ľudských práv v najväčšej krajine sveta pred fontánou Hodžovho námestia, mal prísť vrchol programu - pozdrav tibetského Dalajlámu. Ten však meškal a tak krátky pozdrav a poďakovanie venoval aktivistom zhromaždeným pred vstupom do hotela Crown Plaza oproti prezidentskému palácu so značným meškaním. Na spokojnosti aktivistov, ktorí chceli vyjadriť svoj názor, to však vôbec neubralo.

Beata
Balogová
