Pripustil zároveň, že možno nepôjde o takú širokú koalíciu, aká bola vytvorená po voľbách v roku 1998. Podľa jeho slov však postupne bude dochádzať ku kryštalizácii slovenského politického systému, ktorého súčasťou raz budú dve, tri, maximálne štyri väčšie politické strany.
Predseda vlády je presvedčený, že sa podarí zostaviť vládu s jasnou citeľnou väčšinou. Tento názor zastáva aj napriek tomu, že so súčasnými koaličnými partnermi, ako aj s novými, čo vstúpili do boja o voliča a môžu byť potenciálnymi spoločníkmi po voľbách, majú spory už v súčasnosti. Vychádza pritom zo skúseností, ktoré nadobudol za posledné roky ako premiér koalície zostavenej z ľavice aj pravice.
Podľa jeho slov situáciu netreba dramatizovať, pretože momentálne každá strana naháňa percentá, pričom niektoré volia férovejšie, iné menej férové nástroje. Je si však vedomý toho, že hodinu po voľbách si všetci sadnú za stôl a budú zodpovedne premýšľať o tom, čo urobiť, aby sa SR dostala do EÚ a NATO a išla ďalej demokratickou cestou.
V súvislosti s prípravou krajiny na vstup do únie vyjadril predpoklad, že sa stihne do volieb prijať všetkých 42 tzv. eurozákonov. V dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu ďalej poznamenal, že osem z nich už bolo schválených, 25 je pripravených na ďalšie rokovania na pôde vlády a 9 zostáva ešte na ministerstvách.
Do 26. apríla by mali prísť do parlamentu, kde budú v rukách poslancov. Najmä na vládnych bude apelovať, aby ich podporili.
Okrem iného sa vyjadril aj o "úplatkárskej" afére v strane Smer. Dzurinda neveril vlastným ušiam, keď tieňový minister hospodárstva Roman Václavík verejne hovoril o páchaní trestného činu. Korupciu považuje za výrazný problém, ktorý nemožno skrývať. Dodal však, že politici na vrcholných postoch by nemali takýmto spôsobom legitimizovať a popularizovať daný stav.