BRUSEL. Slovensko je demokratickou krajinou so zodpovedným postojom a nenechá sa zatlačiť do pozície zlého žiaka v triede, kde je potrebný niečí zásah, tvrdí slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v súvislosti so slovenským jazykovým zákonom v komentári, ktorý dnes zverejnil bruselský internetový portál EUobserver.
Slovensko a Maďarsko majú za sebou turbulentné leto a vzájomné vzťahy sa ochladili do takej miery, že sa hovorilo o najhorších bilaterálnych vzťahoch medzi dvoma členskými krajinami EÚ, konštatuje šéf slovenskej diplomacie.
Podľa jeho slov by však bolo nesprávne prenášať bilaterálny spor na európsku úroveň, ale práve naopak, členstvo oboch krajín v EÚ by malo byť zárukou toho, že tieto štáty sú schopné vyriešiť si svoje problémy bez búrlivých konfrontácií.
Minister v komentári pripomína vývoj celého konfliktu, objasňujúc aj okolnosti nepovolenia vstupu maďarského prezidenta na slovenské územie.
"Počúvajúc maďarské média a politikov by sa mohlo ľahko zdať, že Slovensko sa pripojilo k osi zla a chce eliminovať svoju maďarskú menšinu. Tá je mimochodom len jednou zo 14 menšín žijúcich na Slovensku, pričom všetky okrem jednej s novelou jazykového zákona súhlasia," uvádza sa v komentári.
Lajčák v ňom tiež upozorňuje, že vysoký komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zodpovedný za národnostné menšiny potvrdil, že zákon je v súlade s medzinárodnými štandardmi.
"Naši maďarskí priatelia sa však aj naďalej snažia dostať túto otázku do pozornosti všetkých našich partnerov v EÚ. Keď sa zo strany predsedu Európskeho parlamentu, Európskej komisie a od švédskeho predsedníctva dozvedeli, že to treba riešiť bilaterálne, tak ako Slovensko tvrdí od začiatku, obrátili svoju pozornosť na USA," uvádza Lajčák.
Slovenský minister je presvedčený, že obe krajiny ako členovia EÚ a NATO sú schopné vyriešiť si svoje problémy na bilaterálnej úrovni. Vyjadril preto poľutovanie nad tým, že sa týmto sporom zaťažuje Európa. Slovensko je a vždy bolo pripravené na debatu so svojimi partnermi o čomkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek, uzatvára v komentári šéf slovenskej diplomacie.