SME

Maďarská opozícia: Fico vytrel s Bajnaim podlahu

Nevôľu s dosiahnutými výsledkami štvrtkového rokovania v mestečku Szecsény vyjadril predovšetkým predseda zahraničného výboru parlamentu za opozičný FIDESZ Zsolt Németh.

Slovenský predseda vlády SR Robert Fico a maďarský predseda vlády Gordon Bajnai počas tlačovej besedy po spoločnom rokovaní.Slovenský predseda vlády SR Robert Fico a maďarský predseda vlády Gordon Bajnai počas tlačovej besedy po spoločnom rokovaní. (Zdroj: SITA)

Aktualizované: 22:12 19:57 19:14 18: 45, 17:55 16:38, 15:57, 15:22

BALÁŽSKE ĎARMOTY. Maďarská opozícia je nespokojná so závermi stretnutia premiéra Gordona Bajnaiho a jeho slovenského kolegu Roberta Fica.

Nevôľu s dosiahnutými výsledkami štvrtkového rokovania v maďarskom prihraničnom mestečku Szecsény vyjadril predovšetkým predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu za opozičný FIDESZ Zsolt Németh. Podľa neho totiž "Fico vytrel s Bajnaim podlahu".

Ako zároveň uviedol, stretnutie bolo zlyhaním a Maďarsko utrpelo fiasko. Svoje vyjadrenia odôvodnil faktom, že spoločné vyhlásenie oboch lídrov neobsahuje ospravedlnenie Slovenskej republiky za "vykázanie" prezidenta Lászlóa Sólyoma. Némethovi sa taktiež nepozdáva to, že Budapešť si nestanovila revíziu slovenského jazykového zákona ako podmienku pre ďalšiu vzájomnú spoluprácu.

So závermi stretnutia Fico-Bajnai sa nestotožňuje ani opozičné Maďarského demokratické fórum (MDF). Ako uviedol jeho člen Szabolcs Kerék-Bárczy, schôdzku nie je možné nazvať úspešnou, keďže v záverečnom spoločnom vyhlásení oboch lídrov absentuje pomenovanie zdrojov a príčin aktuálneho napätia a poškodených diplomatických vzťahov.

Fico s Bajnaiom prijali program proti extrémizmu

Jedenásťbodovou deklaráciou sa skončilo dvojhodinové rokovanie premiérov Slovenska a Maďarska Roberta Fica a Gordona Bajnaia v maďarskom prihraničnom meste Szécsény. Fico označil stretnutie za úspešné a užitočné, Bajnaia zároveň pozval na Slovensko. Najradšej by bol, keby sa zišli v Komárne, ktoré by dovtedy inštalovalo sochu Cyrila a Metoda.

Premiéri sa zaviazali, že Slovensko a Maďarsko budú pri spornom slovenskom jazykovom zákone rešpektovať odporúčania OBSE. Fico na tlačovej besede vyhlásil, že tvrdenia, že obmedzuje práva menšín, sú klamstvom. Navrhol, aby po roku vyhodnotili používanie sankcií, ktoré zákon zaviedol.

Premiéri sa nezhodli na interpretácii zakázanej návštevy maďarského prezidenta v Komárne 21. augusta, iniciujú ale rokovania expertov, ktoré sa majú dohodnúť na normách pre takéto návštevy.

Vznikne spoločná policajná komisia

Fico tiež Bajnaiovi pripomenul, že do 24 hodín sa v Budapešti za účasti SMK schádza Fórum maďarských poslancov Karpatskej kotliny a požiadal ho, aby spolu skúsili vyriešiť tento neuralgický bod vzťahov, hoci nemôžu priamo zasahovať do právomoci parlamentu. Fórum funguje ako jeho poradný orgán.

Na boj s extrémizmom, xenofóbiou, rasizmom a nacionalizmom v oboch krajinách vznikne spoločná policajná komisia. Riešeniu sporných otázok má pomôcť nový nepolitický poradný orgán - Rada pre slovensko-maďarské vzťahy. Vlády chcú vytvoriť aj fond, ktorý by spravovala a podporovala by z neho štipendiá a kultúrne, spoločenské aj športové akcie v snahe zblížiť Slovákov a Maďarov.

Fico a Bajnai sa tiež dohodli na spoločných oslavách 15. výročia podpisu Zmluvy o dobrom susedstve a spolupráci, tzv. základnej zmluvy. Aktivujú tiež všetky spoločné komisie, ktoré na jej základe vznikli, vrátane komisie pre menšiny. Urýchliť sa majú aj ekonomické projekty a spolupráca v energetickej bezpečnosti, kde sa o.i. pripravuje prepojenie energetických sústav. Bajnai verí, že slovenský premiér by už o rok a pol mohol prísť do Szécsénya novým mostom.

SMK chýbajú garancie

SMK sa podľa podpredsedu strany Józsefa Berényiho s otáznikmi pozerá na závery dnešného stretnutia premiérov Slovenska a Maďarska Roberta Fica a Gordona Bajnaia.

Ako uviedol dnes na tlačovej besede, premiéri akoby zabudli na plnenie bodov programu, na ktorých sa dohodol Fico ešte s bývalým maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom na stretnutí v Komárne. Podľa neho ak nie sú vyhodnotené závery z tohto stretnutia, „kde je garancia, že dôjde k realizácii“ dnešných bodov dohody predsedov vlád.

SMK tiež podľa Berényiho prekvapuje, že premiéri pri riešení problému novely jazykového zákona preniesli zodpovednosť na vysokého komisára OBSE Knuta Vollebaeka, aj keď existujú bilaterálne zmluvy medzi našimi krajinami. „Bude to skúška medzinárodnej organizácie. Komisár nesie veľkú zodpovednosť,“ konštatoval podpredseda SMK.

SMK bude sledovať, ako koalícia naplní žiadosť vysokého komisára o úpravu zákona na používanie jazykov národnostných menšín a či prijme komplexnú právnu úpravu o menšinách tak, ako to odporúča. Vollebaek. Berényi tiež očakáva, že premiéri na budúcom stretnutí vyhodnotia body spoločnej deklarácie.

Berényi dnes zopakoval, že poslanci SMK pôjdu v piatok na rokovanie Fóra poslancov Karpatskej kotliny do Budapešti až po skončení rokovania slovenského parlamentu. Zároveň dodal, že ide o rozlúčkové stretnutie s predsedníčkou maďarského parlamentu Katalin Szili.

Fico prešiel cez hranice bez problémov

Predseda vlády Robert Fico prešiel cez slovensko-maďarské hranice bez problémov. Jeho príchod do Maďarskej republiky na pracovnú návštevu s premiérom Gordonom Bajnaiom do mesta Balážske Ďarmoty sprevádzal veľký záujem novinárov.

Starosta mesta Lajos Medvácz totiž v utorok vyzval premiéra Fica, aby nepoužil trasu cesty cez územie "jeho mesta". Svojou výzvou chcel starosta upozorniť na nesúhlas s jazykovým zákonom a nepovolením vstupu maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi do Komárna, povedal pre slovenské médiá.

V meste sa zhromaždilo viacero televíznych štábov zo Slovenska aj Maďarska. V ich blízkosti sa nachádzajú maďarskí policajní ťažkoodenci a niekoľko miestnych zvedavcov. Situácia pred Ficovým príchodom bola pokojná a radnica žiadne aktivity nerobila.

V priestoroch bývalého hraničného priechodu čakala na slovenského premiéra kolóna áut a policajný sprievod, s ktorým pôjde na stretnutie do mesta Szécsény (Sečany). V meste Szécsény sa budú počas stretnutia premiérov modliť slovenskí a maďarskí františkáni za úspech rokovania.

Protesty aj modlitby

V Szécsényi pri dejisku schôdzky, ktoré polícia obkolesila kovovými zábranami, sa zhromaždilo asi 30 demonštrantov. Medzi nimi boli aj príslušníci Maďarskej gardy v uniformách a priaznivci extrémne pravicovej strany Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik. V uliciach mesta sú prítomné zásahové jednotky polície, na prístupových cestách preveruje polícia všetky vozidlá.

Podľa zistení TASR polícia pri kontrolách na okraji mesta legitimovala okrem iného aj jedného z podpredsedov strany Jobbik a do Szécsényu ho nevpustila.

Okolo 300 ľudí sa dnes v Szécsényi, paralelne so schôdzkou premiérov Maďarska a SR Gordona Bajnaiho a Roberta Fica, modlí v miestnom františkánskom kostole za maďarsko-slovenské zmierenie a za úspech rokovaní.

Prítomných pozdravil iniciátor tejto cirkevnej akcie, biskup z Vácu Miklós Beer. Modlitby zazneli tak v maďarskom, ako aj v slovenskom jazyku.

Na pozvanie hostiteľov, františkánov zo Szécsényu, pre ktorých je miestny kláštor pôsobiskom už takmer 700 rokov, pricestovali do mestečka v Novohradskej župe na severe Maďarska aj ich kolegovia z františkánskeho rádu na Slovensku.

Bajnai v rannej relácii verejnoprávneho rozhlasu MR1-Kossuth Rádió povedal, že vidí šancu na úspešné rokovanie. Nedomnieva sa, že je možné všetko vyriešiť ihneď, ale dúfa v pokrok.

Slota: Kým Maďari nevysvetlia genocídu Slovákov, nič sa nevyrieši

Slovenskú národnú stranu (SNS) už unavuje stále tá istá pesnička Maďarskej republiky, ktorá "sa nás snaží vtiahnuť do konfrontácie napriek tomu, že na Slovensku sú práva národnostných menšín nadštandardné a v Maďarsku prebehla menšinová genocída". Vyhlásil to šéf národniarov Ján Slota.

Podľa neho schôdzka premiérov SR a Maďarskej republiky Roberta Fica a Gordona Bajnaia nevyriešila zásadné problémy. Slota naďalej trvá na tom, že zdroj konfliktov je na maďarskej strane. "Ak nevznikne dohoda na reciprocite a nevysvetlí sa genocída Slovákov v Maďarsku, vzťahy sa nemôžu posunúť ďalej," uviedol Slota.

SNS tvrdí, že nechcela zasiahnuť do slovensko-maďarských vzťahov pred stretnutím premiérov a zdržiavala sa vyjadrení pre médiá, aj keď Bajnai opakovane klamal. Jeho slová označil Slota za zvrátenosti. "Týmto maďarské oficiálne politické kruhy len potvrdzujú, o čo im vlastne ide: nie o jazykový zákon, ani o dobré susedské vzťahy, o priateľské vzťahy v rámci EÚ, ale ide im jednoznačne o zrušenie Trianonu," dodáva Slota.

Podľa neho je jedno, či krajinu viedli monarchisti, socialisti, komunisti, alebo súčasní „najväčší demokrati“, všetci idú v jednotnej línii Veľkého Uhorska. "Maďarská iredenta s ideou Veľkého Maďarska je pokrvným bratom kosovského problému s ideou Veľkého Albánska," myslí si Slota.

Predseda SNS opäť zopakoval, že spochybňovanie povojnových hraníc je neprijateľnou iniciatívou v modernej Európe a môže byť začiatkom vojny. Slovenská diplomacia na čele s ministrom zahraničných vecí je podľa Slotu pri riešení vzťahov s Maďarskom veľmi slabá, neefektívna a v defenzíve. "SNS bude tlačiť na slovenskú diplomaciu, aby prekazila teroristickú politiku južného suseda," nešetrí slová Slota. Strany SMK a Most-Híd označil za maďarskú piatu kolónu na Slovensku.

Spoločné vyhlásenie premiérov Fica a Bajnaia

Uvedomujúc si spoločnú zodpovednosť voči občanom svojich krajín a za vzájomné hľadanie riešení otvorených otázok a usilujúc sa o zintenzívnenie dvojstranných vzťahov;

Opierajúc sa o spoločné hodnoty, právne záväzky a demokratické princípy, vyplývajúce zo spoločného členstva Slovenskej republiky a Maďarskej republiky v Európskej únii a NATO;

Opäť potvrdzujúc dôležitosť dodržiavania a implementácie všetkých ustanovení o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou, podpísanej 19. marca 1995 v Paríži si želajú vyhlásiť nasledovné body:

1. Je v spoločnom záujme Maďarska a Slovenska uvoľniť politické napätie medzi oboma krajinami, ktoré počas uplynulých pár týždňov vytvorilo živnú pôdu pre niektoré znepokojujúce incidenty. Obe strany upriamujú pozornosť všetkých zodpovedných politických strán na sociálne riziká a vyzývajú občanov Maďarska a Slovenska k tolerancii a vzájomnému porozumeniu.

2. Predsedovia vlád Slovenskej republiky a Maďarskej republiky si uvedomujú, že bilaterálne vzťahy by mali byť budované na základe vzájomnej dôvery, transparentnosti a pragmatického a konštruktívneho bilaterálneho dialógu. Predsedovia vlád Slovenskej republiky a Maďarskej republiky využijú všetky dostupné mechanizmy a formy spolupráce, vrátane ďalších kontaktov na úrovni predsedov vlád, aby zabránili akýmkoľvek krokom, ktoré by mohli negatívnym spôsobom ovplyvniť vzájomné vzťahy.

3. Predsedovia vlád Slovenska a Maďarska vyjadrili poľutovanie nad okolnosťami plánovanej návštevy prezidenta Maďarskej republiky Lászlóa Sólyoma v Komárne 21. augusta 2009, hoci na právne aspekty záležitosti si zachovávajú vlastný názor. S cieľom vyhnúť sa podobným situáciám v budúcnosti, poveria obe strany príslušných expertov vypracovaním princípov a pravidiel, ktoré budú v budúcnosti zohľadnené. Obe strany potvrdzujú rešpektovanie voľného pohybu osôb ako základného princípu EÚ a zdôrazňujú dôležitosť voľných neobmedzených kontaktov medzi občanmi Európskej únie.

4. Predsedovia vlád Slovenska a Maďarska potvrdzujú medzinárodné záväzky Slovenskej republiky a Maďarskej republiky v oblasti rešpektovania a uplatňovania práv osôb patriacich k národnostným menšinám, ktoré žijú na Slovensku a v Maďarsku, ako aj všetky záväzky vyplývajúce zo o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou z roku 1995.

5. Obe strany akceptujú posudok a všetky odporúčania Vysokého komisára OBSE pre otázky národnostných menšín týkajúce sa novely zákona o štátnom jazyku SR a vítajú komisárov zámer zohrať aktívnu podpornú a monitorovaciu úlohu pri implementácii jeho odporúčaní. Slovenská strana potvrdila, že pri implementácii novely bude úzko spolupracovať s úradom Vysokého komisára. Strany v tejto súvislosti zintenzívnia prácu dvojstrannej Zmiešanej komisie pre záležitosti menšín, ktorá sa má schádzať pravidelne a na ktorú budú na základe dohody oboch strán prizývaní zástupcovia úradu Vysokého komisára.

6. V nadväznosti na obsah Spoločného vyhlásenia predsedov vlád podpísanom na ich stretnutí v Komárne v novembri 2008 obe strany súhlasia prijať prísne opatrenia proti extrémistickým fenoménom a skupinám, všetkým formám xenofóbie, intolerancie, šovinizmu a nacionalizmu a všetkým prejavom násilia a ich exportu do iných krajín. Obe strany použijú všetky právne prostriedky, aby zabránili občanom žijúcim v ich krajinám šíriť nenávisť, xenofóbiu, intoleranciu, zneužívanie alebo diskrimináciu. Obe vlády urobia všetko pre to, aby zabránili extrémistickým živlom získať priestor, s osobitným dôrazom na zakázané a stíhané polovojenské organizácie. Obe strany sa zhodli, že v priebehu dvoch mesiacov zvážia vytvorenie spoločnej policajnej skupiny poverenej vyššie uvedenými úlohami, a za týmto účelom začnú rokovania na expertnej úrovni.

7. Obe strany potvrdzujú zámer urýchliť implementáciu 14-bodového pracovného plánu prijatého predsedom vlády Maďarskej republiky a predsedom vlády Slovenskej republiky stretnutí v júni 2007. Pre plnú implementáciu cieľov tohto programu treba pripraviť detaily harmonogramu spoločnej práce. Túto úlohu vykonajú určení členovia oboch vlád do 30. septembra 2009.

8. Predsedovia vlád zdôrazňujú potrebu zvolať v krátkom čase zasadania všetkých zmiešaných komisií na implementáciu Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi SR a MR s cieľom preskúmať možnosť, predbežné podmienky a ciele budúceho spoločného zasadania oboch vlád.

9. Obe strany zvážia možnosť vytvorenie Rady pre maďarsko-slovenskú spoluprácu ako nepolitického, nezávislého konzultačného orgánu na podporu spolupráce medzi oboma krajinami. Rada vydá každý rok správu o vývoji vzťahov a predloží odporúčania na zlepšenie vzťahov oboch krajín. Rada by mala dozerať na plánovaný Fond maďarsko-slovenskej spolupráce, ktorého cieľom je podpora projektov, štipendií a študentských výmenných programov, ako aj kultúrnych, umeleckých a športových podujatí zameraných na podporu maďarsko-slovenského spolužitia a spolupráce.

10. Predsedovia vlád súhlasili, v súlade s horeuvedenými politickými cieľmi a Základnou zmluvou medzi Maďarskom a Slovenskom a v súlade s európskymi hodnotami, poveriť ministrov zahraničných vecí vypracovaním posilneného balíka spolupráce, ktorý bude do dvoch mesiacov predložený na posúdenie predsedom vlád a bude o. i. obsahovať:

- Detaily o Rade pre maďarsko-slovenskú spoluprácu a Fonde maďarsko-slovenskej spolupráce;

- Zoznam projektov spolupráce v oblasti energetickej bezpečnosti oboch krajín;

- Plán zlepšenia cestných a železničných spojení;

- Rámcovú dohodu o nových mostoch na riekach Dunaj a Ipeľ;

- Spoločný balík opatrení na zníženie nezamestnanosti v pohraničných regiónoch;

- Používanie pripravovanej učebnice o spoločnej histórii a pokračovanie spoločného historického výskumu aj po jej publikácii;

- Plán spolupráce na posilnenie integrácie Rómov v oboch krajinách, čo je závažnou otázkou v oboch krajinách

11. Predsedovia vlády sa dohodli na prevzatí záštity nad dôstojným pripomenutím si 15. výročia podpísania Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi SR a MR z 19. marca 1995 v Paríži.

Slovenský preklad deklarácie poskytlo agentúre SITA Ministerstvo zahraničných vecí SR.

sita
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu