BRATISLAVA . Na záver štvrtého dňa po popoludňajšom hlasovaní sa dostali na rad prvé čítania dvoch poslaneckých návrhov, ktoré predložila opozícia. Štyria poslanci z SDKÚ-DS uviedli návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, podľa ktorej by spory poskytovateľov a zdravotných poisťovní mal riešiť rozhodcovský súd. Nezaradení poslanci združení v KDS, zas vystúpili s návrhom na vydanie zákona o práve na výhradu vo svedomí a jeho uplatnení.
Predkladatelia chcú novelou dosiahnuť, aby sa lekári alebo nemocnice mohli obrátiť na súd napríklad v prípade, ak by bol rozsah alebo výška úhrady za zdravotnú starostlivosť v zmluve navrhnutej poisťovňou o desať a viac percent nižšia ako v predchádzajúcom období. SDKÚ-DS ďalej v novele zákona navrhuje, aby bola poisťovňa povinná uhrádzať poskytovateľom starostlivosť uznanú revíznym lekárom, v lehotách dohodnutých v zmluve.
Zároveň požaduje, aby bola poisťovňa povinná uzatvoriť zmluvu s každým všeobecným lekárom, gynekológom a stomatológom, ktorý má uzatvorenú zmluvu najmenej s jedným jej poistencom. V prípade schválenia by nové pravidlá mali začať platiť od začiatku budúceho roka. Poslanci SDKÚ-DS už obdobný návrh do parlamentu predložili začiatkom apríla tohto roku. Neskôr ho však stiahli. Na rozdiel od aktuálneho znenia v ňom mal spory medzi poskytovateľmi a poisťovňami riešiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Nezaradení poslanci združení v KDS okolo Vladimíra Palka chcú svojim návrhom zaručiť právo na slobodné uplatnenie výhrady vo svedomí všetkým občanom bez rozdielu náboženského vyznania, vrátane ateistov. „Návrh sa vzťahuje na všetkých občanov. Každý občan má právo vyjadriť sa, že má výhradu vo svedomí,“ povedal dnes v debate pri prvom čítaní Palko. Podobný návrh už KDS predložilo do pléna v júni, ale z rokovania ho vtedy stiahli. Z pôvodného návrhu vypadlo len vymenovanie situácii, kedy výhradu vo svedomí použiť nemožno. Poslanci chcú, aby sa výhrada vo svedomí mohla uplatniť v armáde.
V zdravotníctve mala byť povolená v prípade interrupcií, asistovanom oplodnení, pokusoch s ľudskými orgánmi, embryami, pri eutanázii, klonovaní, sterilizácii a antikoncepcii. Právo by sa smelo využiť aj v školách, pri poskytovaní právnych služieb a pri práci v štátnej službe. Slovenská republika by bola prvá v rámci EÚ, ktorá by mala takýto zákon, uviedol Palko. Tým, že podobné zákony v západnej Európe nie sú, tak tam majú ľudia, ktorí odmietajú napríklad sobášiť ľudí rovnakého pohlavia, problémy na pracoviskách. “Toto sú veľmi zvláštne časy, do ktorých sa dostáva Európa. Koniec srandy,“ skonštatoval Palko.